Mikähän vaivaa, kun moottori ei lähde käymään normaalisti bensaa tulee ja kipinä ok.
Tarkoitan normaalisti sillä, että vaihdoin tulpanjohtojen paikkoja eli pistin ne ristiin
niin sitten lähti käymään. Nyt on taas vaikka mitä tekis niin ei millään käymään. Olisiko joku CD-sytytys pas..na?. Onko tämä yleinen vika?
Tarkoitan normaalisti sillä, että vaihdoin tulpanjohtojen paikkoja eli pistin ne ristiin
niin sitten lähti käymään. Nyt on taas vaikka mitä tekis niin ei millään käymään. Olisiko joku CD-sytytys pas..na?. Onko tämä yleinen vika?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihmettelen miten sait koneen käymään,jos vaihdoit
tulpanjohtojen paikkaa?Kone kyllä yskäisee ja
melko varmasti tässä vaiheessa katkaisee kiilan
vauhtipyöräakselilta.
Tarkista vielä saako polttoainetta ja ei sammutin maadoita edes osittain.
Joku per..le koneessa liikkuu kyllä se lähti käymään, kun vaihto tulpanjohtoja??????
Onko vauhtipyörä ollut irrotettuna? Voihan se mennä ehkä jossain muussakin tilanteessa pois sijoiltaan ;) Momenttia pitää olla n. 140 Nm.
Kyllä 2-pyttynen 2-tahti käy vaikka johdot vaihtaa! cdi sytytys lyö kipinät yhtäaikaa molemmille tulpille, vaikka toinen mäntä onkin alakuolokohdasa. Puolet kipinöistä on siis turhia, mutta ne eivät haittaa koneen toimintaa, koska tulevat pakotahdi aikana. Jos et usko niin kokeile ite ja lue kirjoista sen jälkeen. Puoli kesää ajoin ite johdot "väärinpäin". Ja se jonssonin vika... vaida tulpat, mittaa tulpanhattujen/johtojen vastus jos onnistuu, pitäs olla luokkaa 5 kilo-ohmia?, tutki kaikkien piuhojen kunto ettei ole kuori rikki tai muuten taittunu.
Keväällä vaihdoin uudet tulpat. sen jälkeen ajoin
n.10km veneen laskupaikalta kotirantaan ennen rantaa huomasin, että vesi ei kierrä no vene ajattiin rantaan ja aloin ottaa kumista veden- poistoletkua irti Per..leen! muovi hajosi joka on
moottorissa johon letku tulee no ei se mitään
pistin koneen käymään ja vesikiersi taas(uusi tehtiin messingistä), mutta kaikki sillä osin ok.
Toisella kertaa, kun lähdettiin veneilemään niin kone ei lähtenyt käymään (vetonaru löi käsille niin kuin olis lähtenyt väärin päin käymään sytytys?). kotona vaihdoin osan johdoista ja kipinä ja bensa tilanne tarkastettiin OK eikä käymään millään savutti kyllä , kun veteli käymään
sit kokeiltiin tulpanjohtojen ristiin laittoa ja heti ekasta vetäisystä käymään ja eiku järvelle.
Seuraavalla kerralla, kun lähdettiin veneilee niin ei taas millään käymään vaikka mitä tehtiin
tilanne on nyt siinä kone ei lähde millään käymään...
koneesta on pari kesää sitten poistettu lämpötunnistin se oli pas..na siis johto otettu pois(yleinenvika)
Katso se vauhtipyörän kiinnitys ennenkuin ajat pitemmälle :)
Vauhtipyörä on päässyt liikkumaan!
Metallipölyä/pienipala oli vauti pyörän alla.
Remontit jatkuu..