Jalkalistat / Peitelistat välioviin

uuno20

Eräältä parketti valmistajalta on saatavilla eri mallisia jalkalistoja liikuntasaumalistoja jne... muttei näitä peitelistoja jotka tulevat välioven karmeihin.

Tältä valmistajalta ajattelin ottaa parketin juuri ja jalkalistat myös kun saa siihen parkettiin käypäiset, mutta mieleen tulivain että entäs nämä listat oven karmeihin?

Kuinka tällaisissa tilanteissa niinkun rakentajat menettelee? Mitä tehdä....

4

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uuno20

      Kun eikös jalkalistat ja nämä karmien ympärille tulevat listat ole yleensä samanväriset? ja myös listojen paksuus olisi oltava sama, tai ei ainakaan jalkalistat saisi olla paksummat kuin peitelistat karmeissa...

    • ap1234a

      Kyllä ne peitelistat on yleensä karmin ja oven väriset, eli valkoiset riippumatta jalkalistojen väristä. Toinen vaihtoehto on ostaa puuvalmiit listat ja maalata tai petsata ne itse haluamaansa väriin. Sopivan värin saa sävykarttojen ja kaupan sävytyspalvelun avulla.

      Listojen paksuudella ei kauheesti ole väliä kunhan niissä ei ihan hirveetä eroa ole. Jalkalistan ollessa peitelistaa paksumpi on jalkalista päätettävä jiirillä täytepalalla siistin lopputuloksen aikaansaamiseksi. Joiltain valmistajilta taitaa myös löytyä näitä listoihin sopivia päättö-/kulmapalikoita yms, joten niitäkin voi käyttää.

    • Xmxnxn. Vb

      Jalkalistoja ja peitelistoja saa rautakaupasta kaikissa sateenkaaren väreissä. Kannattaa katsoa myös sieltä ja verrata hintoja parkettifirman listoihin. Voi olla että parkettiin sopivat listat saa sieltä halvemmalla kuin parkettivalmistajalta. Vaikka aika kalliit listat täytyy kyllä olla että kannattaa alkaa hinnan perässä juoksemaan.

      Jos jalkalistat tulee parketin sävyllä niin todennäköisesti ovien peitelistat kannattaa laittaa joko oven/karmin värin mukaan tai valkoiseksi. Yleensä ovet ovat kuitenkin eri sävyä kuin lattia.

      Jos väri kovasti ihmetyttää niin laita valkoiset. Sopii joka paikkaan ja eri kokoja ja paksuuksia on rautakaupan hyllyt pullollaan.

    • Timpuri 106

      Mulukulla kannattaa hakata itteensä otsaan, jos on noin ääliö, että ihan kaikkkee pitää täältä kysellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      143
      3196
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3002
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1463
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1217
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1017
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      833
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      827
    Aihe