Naapurissa itkevä koira

Itkevä koira

Naapuriimme (rivitalo) muutti juuri uudet asukkaat ja koira. En ole ihan varma, onko kyseessä aikuinen koira vai vielä pentu (en ole koiraa vielä kertaakaan nähnyt).

Koira itkee ja ulisee todella paljon silloin kun omistajat eivät ole kotona. Viikonloppuna jopa yöllä kun omistajat lähtivät illan viettoon. Ääni on todella inhottavan korkea ja kuuluu häiritsevästi tänne meidän asuntoon.

Toki koira on vasta joutunut uuteen paikkaan, mutta kuinkahan kauan tuota ulinaa on odotettavissa? Voiko se kestää yli pentuiän (jos se nyt edes on pentu)? Vai onko tämä nyt sitten aina tätä, että kun koira on yksin niin se itkee? Pennuksi epäilen sitä siitä syystä, että etuovemme edessä menevät polut lumikinosten välissä ovat aivan keltaisenaan pissasta parin metrin päässä heidän oveltaan. Aikuiset koirat kai jaksavat pidättää hieman pidemmälle kuin ihan etuoven edustalle asti?

3

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naapurisopuli

      Kannattaa informoida omistajia koiran eroahdistuksesta, koska he eivät välttämättä edes tiedä koko ongelmasta... kouluttamattomana vinkuminen jatkuu koiran kuolinpäivään asti. Lisäksi, jos kyseessä on pentu, niin eroahdistukseen voidaan puuttua helposti nyt, kun koira on vielä nuori.

    • Itkevä koira

      Kiitos neuvosta :) En ole vielä edes näitä naapureita kertaakaan tavannut. Hieman tuntuu tylyltä ensimmäiseen keskusteluun heidän kanssa ujuttaa tällainen valittaminen.. Mutta kait se on silti paras ratkaisu. Tosin, jos eivät asiasta piittaa niin sitten on ongelmallisempi tilanne edessä. Varsinkin jos kerran koira saattaa jatkaa tuota läpi ikänsä?

    • koiraparka

      Kannattaa tosiaan ekan vastaajan neuvon mukaan kertoa naapurille ongelmasta. Laittaa vaikka ystävällinen lappu heille postiluukusta, jos ette kovin usein satu kohdakkain että voisi kasvotusten puhua. Koira kärsii ja siihen olisi hyvä puuttua nopeasti ennen kuin muuttuu ihan tavaksi.
      Eroahdistuksen hoitoon löytyy neuvoa netistä ja koirakirjoista, voi ottaa yhteyttä ongelmakoirakouluttajaankin, jos ongelma pitkittyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2921
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe