Takapihalle tulisi (8x6m) n. 48m2 terassi saviseen puolirinteeseen. Korkeuseroa 6m pätkällä on n. 0,8-1 metriä ja luonnollisesti talon seinästä alaspäin viettävä. Tällä hetkellä siinä on lähinnä voikukkaviljelmää ja hiirenkoloja, koska nurmi ei siinä viihdy. Lisäksi aurinko käristää nurmen ekalla helteellä.
1) Millainen pohjustus kannattaa tehdä? Kaapia nurmikerros ja asettaa ilmeisesti suodatinkangas, mutta mitä muuta? Sepeliä?
2) Ruuviperustus on varma, mutta kuinka tiheään ruuvipaalut pitää asentaa eli metriväli kiinnostaa. Kuinka pitkä juoksu on sopiva min/ max?
3) Minkäkokoista ruuvitolppaa kannattaa käyttää, että se yltää routarajan alle? Mistä tietää routarajan (Tuusula)?
4) Minkäkokoista runkotolppaa (koolaus) pitäisi käyttää?
5) Minkälainen lauta on paras terassikäytössä? Naapurilla koristelauta, jonka lovetus kerää ikävästi vettä. Mutta mitä huonoja puolia on sitten sileässä laudoituksessa?
6) Muita vinkkejä?
Hauskaa Pääsiäistä!
Kirjoitin eilen saman viestin jo tuonne koti- ja raknetaminen osastollekin, jos tuntuu toistolta...
Terassi ruuvipaaluilla savimaalle?
4
23323
Vastaukset
- Löysinpäs
3) Roudan syvyys ympäri suomen selviää www.ymparisto.fi, ympäristön tila, pintavedet, vesitilannehavainnot..., roudan syvyys. Löytyy varmasti myös sivustolta hakemalla.
- tein kerran itsekin
Hei,
Ruuvipaalu on mainio terassin perstamistapa. Terassin alla oleva maa tulee muotoilla siten, ettei vedet pääse lammikoitumaan sen alle.
Maan päälle, ellei haluaa poistaa ylintä maakerrosta, kannattaa asentaa suodatinkangas ja esim. sepeli ehkäsemään rikkaruohojen kasvua.
1. Ruuvipaalut kierretään mielellään routarajan alapuolella n. 1500-1700 mm syvyyteen ja niiden päälle asennetaan vaakajuoksu. esim. KP 50 x 150. Hyvä väli paaluille on 2000-2500 mm. Vaakajuoksun päälle ristiin esim KP 50 x 100 k-600 mm. Jos käyttää kansilautana alle 38 mm paksua lautaa, laittaisin koolauksen hieman tiheämmin, ettei taipuilua.
2. Naapurin uritettu kansilauta kerää mahdollisen veden uriin, jolloin se ehkä ei ole niin liukas kastuttuaan. Sileä lauta on aivan yhtä hyvä, kunhan muistaa kiinnittää laudat sydänpuu alaspäin, ettei tule kuppimaisia lautoja. Lautojen väliksi sopii hyvin timpurinkynä vaakaan.
3. Terassia suunniteltaessa on hyvä huomioida mahdolliset kaiderakenteet ja portaat, jos sellaisia tulee, että niiden rakenneratkaisuista tulee upeita ja tukevia.
Kysele myös valmistajilta ohjeita, niitä kyllä saa. - Tietookellään
Ei tunnu ketään tietävän mikä on routaraja.?Maanmittauslaitoksen mukaan routa pyörii siinä max. 40cm jonka myös lapiolla olen todennut. Toisille ei riitä edes 1.7m ruuvipaalu kun pitää mennä routarajan alapuolelle. Mitä järkeä on myydä sitten jotain 70cm ruuveja terassiin perustamiseen esim k-rauta.. Mistään rautakaupastakaan en ole saanut tyhjentävää vastausta, riippuu niin monesta asiasta kuulemma. Kun kysyt kantavuutta tai ohjeeellista etäisyyttä niin sama juttu. Ostat sitten pidempiä ruuveja ja enemmän niin on hyvä. Tee tässä nyt sitten terassin perustusta ruuvipaaluilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745048- 332821
- 402564
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261963Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401892- 951742
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291739- 1661603
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241358Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941220