Nyt voi kuunnella vain suorana, hyvä sekin, mut jos haluais kuulla jonkin jo esitetyn musiikkiohjelman niin ne on rajattu vain Suomessa kuunteleville.
Miten vois täällä Ruotsissa kuunnella Ylen klippejä?
Olen yrittänyt hakea proxypalvelinta Suomesta mutta en ole saanut toimimaan firefoxilla ainakaan.
Miten vois täällä Ruotsissa kuunnella Ylen klippejä?
Olen yrittänyt hakea proxypalvelinta Suomesta mutta en ole saanut toimimaan firefoxilla ainakaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eikös kannattaisi ehdottaa Sisuradiolle, että hankkisivat musiikkiohjelmia Suomen Ylesradion arkistoista?
Tuskinpa niillä on varaa, henkilökuntakin on vähän sitä ja tätä, olen lakannut kuuntelemasta Sisua vuosia sitten.
On niillä varaa, pitää vain kysyä.
Kyllä heidän on kuunneltava täkäläisten toivomuksia!
VPN on ratkaisu tällaiseen ongelmaan ja se maksaa luokkaa 70kr tai allekin kuussa.
Esim: http://www.ipvanish.com/
tarjoaa yhteyden ulos Suomessa.
Valinnanvaraa löytyy enemmänkin ja niitä voi etsiä googlettamalla
VPN ja sen maan nimi, josta yhteyden haluaa ulos.
Itsellä on Suomessa käytössä SuperVPN.net ja se tarjoaa yhteydet esim Ruotsiin ja Norjaan, jolloin pystyn katsomaan näiden maiden tv-kanavia.
YLEn TV-kanavat lähettää nyt suoraan netin kautta ja myös niiden katselun pitäisi olla madollista VPN-yhteyden kautta.
http://areena.yle.fi/tv/suora
Huomaa, että nuo palvelut jatkuvat yleensä kunnes itse sen irtisanot, eli palvelumaksu veloitetaan automaattisesti kuukausittain.
Nuo kokeilemasi ilmaiset proxy-palvelimet on vähän niin ja näin. Useimmiten kumossa ja jos toimiikin, niin sitten liian hitaasti.