Heips!
Aloitin noin 2 viikkoa sitten C-vitamiinin käytön, aloin parin käyttöpäivän jälkeen jo huomaavaan pieniä tuloksia. Minulla on kasvoissa ihonalaista aknea, jota on kestänyt kohta jo 2 vuotta, välillä on parempaan päin, mutta välillä taas ihan hirveässä kunnossa, kaikenlaisia apteekin rasvoja on tullut kokeiltua, sekä ihotautilääkäriltäkin on joskus joku kuuri saatu, myös bactosan kapseleitakin on pari pakettia tullut syöty josta ei minulle ollut apua.. Lueskelin netistä, että myös D-vitamiini vaikuttaa ihoon.. Aloitin myös sen käytön, ja sitä n. puoli viikkoa takana, parempaan päin siis mennään. Lisäksi siinä rinnalla syön Gestinyl e-pillereitä, mutta en tiedä vaikuttaako se tähän kuitenkaan, toivottavasti edes vähän!
Kokeile, jos vaikka sinuakin auttaisi vitamiinit aknen suhteen, kaikilla se ei varmasti auta, mutta en olisi uskonut itsekkään sen auttavan, ellen olisi kokeillut! Eikä hintakaan ole paha! :)
Aloitin noin 2 viikkoa sitten C-vitamiinin käytön, aloin parin käyttöpäivän jälkeen jo huomaavaan pieniä tuloksia. Minulla on kasvoissa ihonalaista aknea, jota on kestänyt kohta jo 2 vuotta, välillä on parempaan päin, mutta välillä taas ihan hirveässä kunnossa, kaikenlaisia apteekin rasvoja on tullut kokeiltua, sekä ihotautilääkäriltäkin on joskus joku kuuri saatu, myös bactosan kapseleitakin on pari pakettia tullut syöty josta ei minulle ollut apua.. Lueskelin netistä, että myös D-vitamiini vaikuttaa ihoon.. Aloitin myös sen käytön, ja sitä n. puoli viikkoa takana, parempaan päin siis mennään. Lisäksi siinä rinnalla syön Gestinyl e-pillereitä, mutta en tiedä vaikuttaako se tähän kuitenkaan, toivottavasti edes vähän!
Kokeile, jos vaikka sinuakin auttaisi vitamiinit aknen suhteen, kaikilla se ei varmasti auta, mutta en olisi uskonut itsekkään sen auttavan, ellen olisi kokeillut! Eikä hintakaan ole paha! :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä ne on aivan varmasti ja pelkästään ne e-pillerit jotka akneesi ovat
vaikuttaneet,vitamiineilla ei aknea paranneta,ei edes vitamiinienpuutos aknea
tuo eikä yliannostus aknea paranna.mutta e-pillerit pelkästään ihonhoitoon on vähän turhan rankkaa,niihin voi jopa kuolla.
Ehkäisypillereillä on siis mielestäsi erilainen "rankkuus" riippuen siitä ottaako niitä raskauden ehkäisyyn tai akneen?!
Käsittääkseni pillereitä syödään akneen täysin samalla tavalla kuin raskauden ehkäisyyn, joten kommenttisi, "e-pillerit pelkästään ihonhoitoon on vähän turhan rankkaa,niihin voi jopa kuolla" on melko ylimalkainen. Aivan kuin sanoisit, että akneen otetut e-pillerit ovat ehdottomasti letaalitekijä, mutta jos niitä popsii raskauden ehkäisyyn niin ei mitään hätää.
e-pillereitä ei ole määrätty ihonhoitoon vaan ihan siihen raskauden ehkäisyyn, mutta ajattelin että ne siinä sivussa saattaisi antaa jotain helpotusta tuohon akneen...
-ap
Se on hieman tapauskohtaista kelle määrätä e-pillereitä,
parin akne-näpyn hoitamiseen vai ei toivotun raskauden ehkäisyyn nuorelle
opiskelevalle ihmisellä jolla ei ole mahdollisuutta huolehtia lapsesta.
Itse lääkärinä en määräisi e-pillereitä lievän aknen hoitoon mutta raskauden
ehkäisyyn...ehkä,kaikki vaarallisetkin sivuvaikutukset huomioonottaen.
ravinto kyllä vaikuttaa ihoon
"kauneus" lähtee sisältäpäin
Ja näinollen ravintoainepuutokset ja vääränlainen ravinto aiheuttaa iho-oireita.
8 kriittisen tärkeää ravintoainetta, jotka puuttuvat jopa 70 % ruokavalioista
http://www.magneettimedia.com/8-kriittisen-tarkeaa-ravintoainetta-jotka-puuttuvat-jopa-70-ruokavalioista/
Tutkijat huomasivat Omega-3:n ja D-vitamiinin vahvistavan immuunijärjestelmää
http://www.magneettimedia.com/tutkijat-huomasivat-omega-3n-ja-d-vitamiinin-vahvistavan-immuunijarjestelmaa/
C- ja D-vitamiinin sekä magnesiumin ja Omega-3 rasvahappojen puute on mm. Suomalaisten yleisin ravitsemuksellinen puutos.
C-vitamiinia 200-1000mg / vrk
http://kuntoplus.fi/ravinto/ravinto-ja-terveys/c-vitamiinia-tarvitaan-luultua-enemman
D-vitamiinia 50-125µg / vrk
Magnesium (sitraattia) 200-400mg/vrk, kalsiumin ja magnesiumin suhde on 2:1
Omega-3 rasvahappojen tarve on vähintään 1 gramma päivässä eli esim. villiä lohta 150-200 grammaa päivässä. Eli käytännössä kaikkein tulisi syödä Omega-3 rasvahappoja lisäravinteena purkista.
Vuoden D-vitamiinit saa kympillä iHerbistä.
Muut saa todella edullisesti Citymarketin luontaistuotehyllystä. Eli kuukausihinnaksi tulee n. 5€.
Ruuan merkitys D-vitamiinilähteenä on vähäinen: 90% ihmisen D-vitamiinista on peräisin iholta (ellei hän ota D-vitamiinia ravintolisänä). Suomalainen saa ruoastaan alle 10µg D-vitamiinia päivää kohti. Suomessa auringonvaloa on riittävästi D-vitamiinin valmistukseen vain toukokuun alusta elokuun loppuun eli kun UVB-indeksi on vähintään 3. Joskus lähes koko kesä on niin pilvinen, kylmä tai sateinen, että pelkästään auringosta on vaikea saada riittävästi D-vitamiinia. Auringosta saat D-vitamiinia, mutta vain silloin kun varjosi on lyhyempi kuin sinä itse. Siis lyhyen aikaa keskipäivällä, noin kello 10-16 vähintään kädet ja jalat paljaina.
Huonoin tilanne on afrikkalaista syntyperää olevilla maahanmuuttajilla, joilla esiintyy usein erittäin vakavia D-vitamiinin puutoksia. Syynä tähän on tumma iho ja ruokavalio. Heidän kotimaassaan UVB-indeksi on lähes läpi vuoden 8-15, kun Suomessa se on keskikesällä 3-6. Talvella Suomen UVB-indeksi on 0.
D-vitamiinia pitää syödä niin paljon, jotta veren D-vitamiinipitoisuus nousee luonnolliselle (kesäauringon nostamalle) tasolle, joka on keskimäärin 125 nmol/l. Lukuisten tutkimusten valossa tämä tarkoittaa vähintään 50µg D-vitamiinia päivässä. Yleensä 100µg ja jopa enemmänkin, jos on isokokoinen ihminen. Pienille lapsille hiukan vähemmän.
Meillä "asiantuntijat" Christel Lamberg-Allardt ja Suvi Virtanen jatkuvasti mediassa toistavat iänikuista mantraansa 7,5-10 µg/vrk annoksesta, jota ei saa ylittää. Se on epäeettistä ja väärää. Sama jos hoitaisi päänsärkyä jalkarasvalla. Ainoastaan osa pienistä lapsista saavuttavat tällä annoksella veren D-vitamiinipitoisuuden 50 nmol/l, jonka he väittävät riittävän kokonaisterveydelle. Muilla ihmisillä veren D-vitamiinipitoisuus on selvästi alle 50 nmol/l.
Lisäksi he pelottelevat syövällä ja kuolemalla, jos annostuksen ylittää, vaikka D-vitamiinin puutos on linkitetty yli 70:een syöpätyyppiin ja lukuisiin eri sairauksiin (mm. I-tyypin diabetes, MS-tauti, reumataudit jne...), jotka Suomessa ovat erittäin yleisiä verrattuna päiväntasaajalla asuviin ihmisiin.
Pelkästään luuston hyvinvoinnin kannalta suositeltava veren D-vitamiinipitoisuus on yli 80 nmol/l ja kokonaisterveyden kannalta 100-150 nmol/l.
Nykypäivän lääkärin pitäisi ymmärtää, että veren D-vitamiinipitoisuuden määritys kuuluu tärkeänä osana potilaan hoitoon ja sairauksien diagnosointiin siinä missä perusverenkuva, kilpirauhasarvot sekä kolesteroli- ja verensokeritutkimuksetkin.
Eli jos ette syö D-vitamiinilisää, aloittakaa nyt!
Kannattaa seurata D-vitamiiniasioita Lääkäri Matti Tolosen sivuilta, vaikka ei hänen mainostamiaan vitamiineja söisikään.
Suomalainen tutkimus, jossa alle 2-vuotiaalle annetaan D3-vitamiinia 30µg/vrk ja selvitetään, voidaanko lisäämällä D-vitamiinin saantia parantaa kasvua ja luuston kehitystä, vähentää tulehduksia sekä jarruttaa astmaa ja allergioita.
Eli ei kovin "myrkyllistä" voi olla ;)
http://www.hs.fi/kaupunki/D-vitamiinin+vaikutus+lapsiin+tutkitaan/a1360300407183