Lukio loppuun Englannissa/Skotlannissa?

Juni95

Eli siis olen opiskellut nyt IB:llä kaksi vuotta ja luulenpa, että lopetan tähän, koska en varmaan pääse kokeista läpi :<
Ajattelin suorittaa lukion loppuun Englannissa, tai Skotlannissa... Onko kenelläkään mitään kokemuksia? :)

4

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fksmflsdmflskmf

      Kaikista helpoimmalla pääset, kun käyt aloitetun koulutuksen suosiolla loppuun, näin et hukkaa aikaa etkä joudu paperisotaan. Kaikenlaiset koulunvaihdot vaativat papereita ja vievät aikaa ja myös rahaakin. Saatat myös joutua pahimmassa tapauksessa alemmalle vuosikurssille ja näin heität jo opiskellut vuodet hukkaan.

      "En varmaan pääse kokeistä läpi" tarkoittaa sitä, että olet jo mielessäsi päättänyt, ettet läpäise kokeita. Mitä jos päättäisitkin, että läpäiset ne kokeet? Olosi on varmasti parempi, kun päätät tehdä toisin ja opiskella kokeita varten, etkä juokse karkuun haasteita, joita elämässä tulee varmasti vastaan useita kertoja. Samanlaisia kokeita on nimittäin edessä myös jatkokoulutuksissa.

    • Juni95

      Tuo "en varmaan pääse kokeista läpi"- juttuhan johtuu siitä, että n. 4 viikon opiskelun jälkeen minulla _Oli_ne kokeet, jotka ovat lähes yliopistotasoiset. Sinänsä olen todella motivoitunut opiskelija, ja iseasiassa pidän opiskelusta jne, mutta nämä kokeet ovat minulle vaan liian vaativia. Luokkakaverini vertasi, että meidän kokeet ovat ns "lukion kokeet amiskalaiselle"...jos ymmärrät mitä tarkoitan. Tiedän, että helpoiten pääsee jatkamalla opiskelua Suomessa. Toisaalta olen menossa kuitenkin Skotlantiin yliopistoon, sillä parhaat kaverini opiskelevat siellä. Tämä lukioon meno sinne - idea perustuu siihen, että siellä saisin GCSE kokeet tehtyä, jotka tietysti "helpottaisivat" jatko-opiskelussa. Tietysti Suomestakin pääsee ainakin melko hyvin Britteihin opiskelemaan.

    • Londoni

      Komppaan ylläolevaa tekstiä. Hyvä lukio täällä voi olla jotain 20tonnia vuodessa (huonommista en tiedä) plus miksi luulisit kokeista selviytyvän vieraassa maassa paremmin kuin Suomessa? Se että kokeet on englanniksi ei helpota asiaa vaikka olisitkin ollut IB lukiossa tähän saakka. Toisaalta vaikka Suomi mollaakin muiden maiden opetusta esim. Englannin niin voin sanoa että kilpailu on täällä kovaa ja ei todellakaan mitään helppoa varsinkin parempitasoisissa kouluissa.

      Mieti mistä se syy johtuu minkä vuoksi luulet ettet pääse kokeista läpi, mene puhumaan opolle tms. ennen kuin olet todella pulassa. Muistan aikoinani ottaneeni pitkän kemian, fysiikan ja matikan lukiossa ja vedin ihan pohjamutaa (5-6) vaikka yläasteella numerot olivatkin 8-10luokkaa. Kun huomasin että ei se onnistu niin vaihdoin kurssit lyhyeen matikkaan (josta selvisin juuri ja juuri) ja sitten psykologiaan ja biologiaan. Kirjoitin OK paperit ja lähdin sitten ulkomaille. Olen opiskellut täällä siitä lähtien ja väittelen tohtoriksi piakkoin. Neuvo on siis että "stick with it". Kyllä ne Suomen kokeet ja ylppärit vielä menee. Löydä sellaiset aiheet mitkä kiinnostavat jos ei mikään kiinnosta niin sitten lopeta tai pakota itsesi. Eihän siihen reaaliinkaan tarvitse kuin yksi aine lukea.

    • Londoni

      Siis olet vasta ylä-asteella? Korjaan sen verran että GCSE kokeet ovat ylä-asteelle täällä ja sitten on A-levels (mikä vastaa meidän lukiota).

      Ovatko vanhempasi muuttamassa kanssasi vai yksinkö meinasit lähteä? En tiedä tulisiko täällä siitä ongelmaa jos et asu vanhempiesi kanssa (ellet mene jonnekin sisäoppilaitokseen). Ainakin käytännön ongelmia siitä seuraa vuokrauksen, laskujen yms kanssa.

      Kuten mainitsin kaverisi saattavat sanoa että kokeet ovat helppoja, mutta siihen en hirmuisesti luottaisi. Tietysti kouluntaso määrää paljon ja jos lähdet huonotasoiseen kouluun niin siitä on vaikea lähteä yliopistoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      83
      1601
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1531
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      266
      1252
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      857
    6. 65
      834
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      827
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      811
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      797
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      771
    Aihe