Olen nyt puoli vuotta takunnut kissani kanssa.
Jostakin ihmeestä se keksi että tapettien repiminen on jännää ja nyt
ei kämpästä löydy yhtään ehjää seinää.
Alkaa ketuttamaan tuo kissan käytös, mikään ei kelpaa.
Aktivointileluille ja muulle tekemiselle haistatetaan pitkät..
Olisiko jollakin oikeasti toimivia neuvoja miten kissan käytöksen saa korjattua?
Minä en ala enää maksamaan kovin monen kämpän remppaa.
Kissalla on kohta muutto edessä maalle jos ongelma ei korjaannu.
Jostakin ihmeestä se keksi että tapettien repiminen on jännää ja nyt
ei kämpästä löydy yhtään ehjää seinää.
Alkaa ketuttamaan tuo kissan käytös, mikään ei kelpaa.
Aktivointileluille ja muulle tekemiselle haistatetaan pitkät..
Olisiko jollakin oikeasti toimivia neuvoja miten kissan käytöksen saa korjattua?
Minä en ala enää maksamaan kovin monen kämpän remppaa.
Kissalla on kohta muutto edessä maalle jos ongelma ei korjaannu.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ilmeisesti tuo on kissoilla aika yleinen harrastus...
https://www.google.fi/search?q=miten kissan saa lopettamaan tapettien repimisen&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:fi:official&client=firefox-beta
Liikuntaa, liikuntaa ja liikuntaa.
Ei se ole niin vaikeaa!
Käytä kattiasi parikin kertaa päivässä ainakin tunnin ulkoilulenkeillä taluttimessa, niin jopas siinä energiaa kuluu, aktivoinnin tarve tyydyttyyy ja tuloksena on kiltti, rauhallinen ja onnellinen kissa.
Kissa ei ole akvaario- tai häkkieläin! Kissa on eläin joka tarvitsee päivittäin aktivointia, liikuntaa, virikkeitä ja ulkoilmaa.
Jos kissa oireilee sisätiloissa tavalla jos toisella on vika omistajassa joka ei vaivaudu tarjoamaan lemmikilleen sen kaipaamia virikkeitä, ulkoilmaa ja LIIKUNTAA!
Olisiko susta kiva maata sohvassa 24/7? No ei ole kissastasikaan!
Jos kissalle löytyy koti maalta, niin sehän on kissan kannalta paras ratkaisu. Vapautta kissa kaipaa ja maalla sitä on tarjolla.
Kiitos ei!
Maaseudulla on jo ihan tarpeeksi irtokissoja, joten yhtään uutta tänne ei todellakaan kaivata.
Kaikki kissojen vapauden ihannoijat: tulkaa tänne maalle keräilemään pakkasessa kärsiviä ja nälkää näkeviä kissoja, ja etsimään niille uuden paremman asuinpaikan jossa niiden ulkoilua valvotaan, eikä niitä jätetä oman onnensa nojaan! Apuanne todellakin tarvittaisiin!
Maaseudun kissa ei aina ole onnellinen kissa vaan liian usein ihan jotain muuta!
Onko kissallas raapimispuuta?
Kun ottaa kissan, niin jo ennen ottamista on pitänyt hyväksyä se tosiseikka, että kissat voivat keksiä vaikka minkälaisia kolttosia. Tapettien repiminen on joistakin hauskaa, mutta ei siinä auta kuin joko hyväksyä uusi sisustus, tai repiä tapetit ja maalata seinät. Kissat voivat myös pudotella tavaroita, sohvasta ja ikkunanpielistä voi löytyä salakavalasti ilmestyneitä kynnen jälkiä... Voit toki yrittää, että aina kun näät kissan repimässä tapettia, niin kanna se kiipeilytelineeseen repimään sitä, tai vie sen huomio muuten pois tapetista vaikka leikittämällä sitä jollain sen lempilelulla. Äärimmäisenä keinona on salaa suihkauttaa jostain suihkepullosta hieman vettä sen selkään, josta se säikähtää ja luulee, että seinä suihkautti veden. Kissa ei saa nähdä, että se olet sinä joka sen veden on suihkauttanut.
Talosta on tehtävä kissalle turvallinen, ettei sielä ole esim myrkyllisiä kasveja, ettei esim. leipäveitsiä, pieniä nieltäviä tavaroita yms. jätetä kissojen ulottuville jne.
Onhan kissalla KUNNOLLINEN kiipeilyteline, sellainen jossa se pääsee kiipeämään korkealle, monia tasoja ja jota se saa oikein luvan kanssa kunnolla möyhyttää kynsin hampain?
Tutustuitko ollenkaan kissojen hoitoon ja käytökseen kirjoista yms. ennenkuin päätit vaan, että kissat on niin pörröisiä, söpöjä ja helppoja, että otanpa nyt yhden itselleni viihdykkeeksi?
Itse suosiolla poistatin tapetit ja maalautin kämpän. Toki maksaa, mutta eipähän raavi enää ja saipahan uudet piristävät värit samalla.