Mihin Suomen kaupunkiin muuttaisit, jos saisit muuttaa ihan mihin vaan? Ja miksi? Mihin et muuttaisi ja miksi?
Mihin kaupunkiin muuttaisit?
2
459
Vastaukset
- Rovaniemeläinen
Itse olen miettinyt joko Oulua, Tamperetta tai Helsinkiä. Oulussa minulla on paljon tuttuja ja jonkun verran sukulaisia. Tampere on jotenkin aina kiehtonut minua, en tiedä miksi. Helsinkiin muuttaisin työn perässä, siellä on kuulemma ihan pulaa minun ammatissani lähihoitajana.
Asun tällä hetkellä Rovaniemellä enkä suosittele tänne muuttamaan. Julkinen liikenne takkuaa pahasti, olisi pakko olla oma auto, ei täällä muuten pärjää. Työtilanne on huono, muissa isoissa kaupungeissa saat jopa valita mihin menet töihin kun tarjontaa on paljon mutta täällä kun tulee pitempiaikainen virka auki, sitä saattaa hakea jopa parisen sataa ihmistä samaan aikaan.
Rovaniemi tunnetaan opiskelijakaupunkina mutta tällä hetkellä opiskelupaikkoja vähennetään säästösyistä joten niitäkään ei tule tulevaisuudessa olemaan niin monipuolisesti kuin nyt.
Rakentamisessa täällä ei ole mitään järkeä, vaikka pinta-alaltaan Rovaniemi on euroopan suurin kaupunki niin itse keskusta ei ole laajentunut mihinkään suuntaan vaan puretaan vanhaa ja rakennetaan tilalle uutta.
Jos jotain positiivista haluaa hakea niin on luonto lähellä. - Pois Hesasta
Jos asut Rovaniemellä niin älä nyt ihmeessä ainakaan Helsinkiin muuta. Itse pois karkaamassa täältä. Kovin on karsea asuinseutu tämä Stadi. Tampereesta minäkin tykkään. Ja Oulusta olen kuullut pelkkää hyvää, melkeinpä vaikuttaa olevan maanpäällinen paratiisi, vaikka huonot puolet täytyy olla kaikkialla tietty... :D Mutta Oulu on "liian kaukana" pohjoisessa itselle, joten sinun mainitsemistasi Tampere kuulostaa parhaalta mutta jos pohjoisuus ei haittaa, suosittelisin Oulua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 464309
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on134132Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443388Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai883330En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143167Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1642860Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42460- 252449
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h602313Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141888