Pisanmäen juurella

Nilsiän ja Juankosken alueella sijaitseva Pisan mäki joka on vanha rajapaikka täyssinänrauhan aikana voisi olla mielenkiintoinen mesta tutustua.
Mäen juurella oikeastaan keskellä metsää on ikivanha talo (tai sen rauniot)
Onko kukaan koskaan käynyt siellä ja törmänny mihinkään kummitteluun alueella?
Itse lapsena eksyin sinne. Uskoisin olleeen metsänpeitto kyseessä kun en löytänyt tuttua polkua mistään ja hätä iski. Mutta en onneksi jääny sinne :)
4169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat
  • pittää oottoo lumien sulamista niin pääsöö kahtomaan

    Äänestä

"Ei kuulemma kannata öiseen aikaan olla paikalla, sen verran kammottavia juttuja olen kuullut."

Viitsisitkö Täyssinälkänen jakaa, millaisia tarinoita olet paikoista kuullut?

Äänestä

Toisen talon raunioiden uunissa on jotain outoa, sen lähellä tuoksuu joskus tuore leipä ja yöllä sen tulipesässä on kauempaa nähty hiillos. Lähemmin tarkasteltuna tulipesässä ei ole kuin sammaloituneita kiviä. Paikalla on kuultu myös vaimeaa vauvan itkua, joka muuttaa paikkaa jos sitä alkaa etsimään.

Pirunkellariin ei kannata mennä öiseen aikaan. Vanhan uskomuksen mukaan siellä voi tavata kellarin nimen haltijan. Tiedän erään tarinan jonka mukaan kellariin olisi hävinnyt nuori mies joka halusi näyttää ettei pelkää mennä ko. paikkaan. Kookkailla luolasta kaivetuilla ja kerätyillä vuorikristalleilla on sanottu olevan pahoja voimia. Kristallikiteet ovat tehneet ihmisiä sairaiksi ja jopa hulluiksi.

Paikalla on nähty todella usein kyykäärmeitä, mutta niitä Pisalla on joka puolella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fincoco kirjoitti:

Nilsiän ja Juankosken alueella sijaitseva Pisan mäki joka on vanha rajapaikka täyssinänrauhan aikana voisi olla mielenkiintoinen mesta tutustua.
Mäen juurella oikeastaan keskellä metsää on ikivanha talo (tai sen rauniot)
Onko kukaan koskaan käynyt siellä ja törmänny mihinkään kummitteluun alueella?
Itse lapsena eksyin sinne. Uskoisin olleeen metsänpeitto kyseessä kun en löytänyt tuttua polkua mistään ja hätä iski. Mutta en onneksi jääny sinne :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu