Mun 100l akvaan laitettiin 2 pv sitten kaloja, ja nitriittiä oli silloin 0 mg/l, ja nyt on 0,5 mg/l eli nousee koko ajan! Onko siitä haittaa ja miten sen saa laskemaan?? Pliis vastauksia ja äkkii!
Vastaukset 2
- Määä.
NItriitti on myrkkyä kaloille. Nitriittiä saat tässä vaiheessa enään poistettua vain vettä vaihtamalla.
Miten teit kypsytyksen vai kypsytitkö akvaariota ollenkaan. Kalat lisätää akvaarioon vasta nitriitti piikin jälkeen. Kypsytyksessä akvaarioon muodostuu nitriittiä joka sitten muuttuu nitraatiksi kun akvaario on kypsä. Nitraatti poistetaan vedenvaihdolla jonka jälkeen vasta lisätään kalat. Minulla kypsytys kesti 4 viikkoa jonka jälkeen vasta lisäsin kasvit ja kalat akvaarioon. Tämä siis perinteisellä kypsytyksellä joka on mielestäni paras. Nykyään on saatavilla jotain kypsytysampulleja mutta niistä en tiedä mitään. Itse olen kypsyttänyt akvaariot ihan vaan multa ympillä. Kypsään akvaarioon ei nitriittiä muodostu - kjiiuokp
Riikka onko kiireet jo ohi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091340
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r131696- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.94485Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20480- 34467
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e92451- 5448
- 49447
- 51445
- 52403
- 42400