Suomen KKO vs. USA:n KKO

Amerikan korkeimmassa oikeudessa on yhdeksän jäsentä, Suomen korkeimmassa kahdeksantoista, Suomi voittaa selvästi! Ajatelkaas, maailman mahtavimman supervallan korkeinta tuomiovaltaa käyttää vähemmän ihmisiä kuin Suomessa!
261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suomi on Amerikkaa mahtavampi maa!

Äänestä

Suomen korkeimmassa oikeudessa riittää viisi tuomaria jos kerran Amerikassa riittää yhdeksän, aivan liikaa tuomareita. Niitä pitäisi siirtää hovioikeuksiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näin se vain on kirjoitti:

Amerikan korkeimmassa oikeudessa on yhdeksän jäsentä, Suomen korkeimmassa kahdeksantoista, Suomi voittaa selvästi! Ajatelkaas, maailman mahtavimman supervallan korkeinta tuomiovaltaa käyttää vähemmän ihmisiä kuin Suomessa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu