Lääkikseen? Onko uravalintani oikea??

Gregory House M.D

Olen kiinnostunut lääketieteestä. Käyn aikuislukiota 28 vuotiaana ja tarkoitus olisi kirjoittaa parin vuoden sisällä. Tiedän paljon ihmisruumiista ja sen ominaisuuksista ja vioista. Toisin sanoen olen itse mielenkiinnosta lueskellut Galenosta ja erilaisia lääketieteellisiä artikkeleita ja teoksia. Usein myös sukulaiset ja tuttavat puhuvat minulle sairauksistaan ja kyselevät mikä heitä mahdollisesti vaivaa ja kannattaako mennä lääkäriin. Jotenkin tuntuu että lääkärin työ olisi minulle kutsumus, mutta en itse usko pärjääväni niin vaativalla alalla. Sohvadiagnooseja on helppo jaella mutta jos olisi tositilanne niin menisi varmaan jänes verkkareihin. Kaikki painostavat menemään pääsykokeisiin ja sitäkautta valmistumaan lisensiaatiksi mutta eihän siellä kokeessa tee mitään jos ei osaa tarpeeksi fysiikkaa/kemiaa/biologiaa eikä juurikaan innosta ilmottautua syventäville kursseille. Olisihan se hienoa opiskella lääketiedettä kunnolla mutta pääsykoeruljanssi tuntuu mahdottomalta. Mitä teen? Istunko seuraavat 7-8 vuotta nenä kirjassa kiinni vai annanko olla? Mistä motivaatiota?

8

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15116

      Kyllähän moni haaveksii lääkärinammatista, ja moni lääkäri haaveksii toisista ammateista. Ainut virhe minkä voit tehdä, on pyhittää unelmasi lääkiksen varaan. Se on vain työtä, eikä se tee ketään onnelliseksi tai onnettomaksi. Onnellisuus riippuu ihmisestä itsestään: liikunnasta, sosiaalisesta elämästä, arjesta ynnä muista tekijöistä.

      Mitä pääsykokeisiin tulee, niin niihin lukeminen käy työstä. Lukion fysiikan, kemian ja biologian täydellinen hallinta vaatii oman aikansa, ja on riippuvainen lähtötasostasi sekä motivaatiostasi. Fakta kuitenkin on, että ne oppii kun tarpeeksi panostaa.

      Nimimerkkisi hieman arveluuttaa, sillä olethan tietoinen että Dr.House antaa aika fiktiivisen näkökulman lääkärin ammatista? Suosittelisin katsomaan vaikka kandit-sarjan, niin saisit vähän makua millainen työ se itseasiassa on, ja onko se niin "hohtoisaa" kuin luulisi.

      Motivaation pitäisi kyllä löytää sinut, jos oikeasti haluaisit lääkäriksi. On eriasia unelmoida lääkärinä olemisesta, kuin ryhtyä lääketieteen polulle. Lääketieteen polulla sinun tulisi olla kiinnostunut tieteistä (fy-ke-bi, jotka luovat pohjan koko lääketieteelle), sairaala/terveyskeskus ilmapiiristä sekä sairauksista, niiden hoidosta ja niiden ennaltaehkäisemisestä. Jos jokin näistä tökkii, niin todennäköisesti sopisit paremmin johonkin muuhun sairaalapiirin virkaan kuin lääkärin virkaan.

      Jos päätät kuitenkin kokeilla onneasi ja motivaatiotasi, niin tsemppiä! Se on itsekurista kiinni. Muista kuitenkin, että elämässä on muutakin saavuttamisen arvoista ja että kyseessä on vain ammatti, se ei tee sinusta parempaa ihmistä (tämä selkeytykseksi niille, jotka hakevat lääkikseen pelastaakseen tylsän elämänsä koulunpenkillä). Go lääketiede ja lääkärit, teitä tarvitaan ja kyllä arvostetaankin (ainakin pitäisi!) ! :)

      • Gregory House M.D

        Kiitos tsemppaavasta tekstistä. Joo eihän mun käsitys lääkärin työstä liity nimimerkkiin. Se vain sattui tulemaan mieleen. Ei ne kouluaineet mahdottomilta tunnu. Aloin mietiskelemään eri töitä terveydenhuollon parissa ja totesin, että kyllä se vaaka kallistuu siihen lääkärin työhön. En (ainakaan tietoisesti) mieti lääkärin työtä sen nauttiman arvostuksen takia enkä rahan koska minulla on nyt jo työ mistä saan leivän päälle voita. En koe olevani silti unelmatyössäni ja se lääketiede alkaa tulemaan jo uniin niin eikö sillon pitäisi tehdä asialle jotain? En näe itseäni millään muullakaan alalla. Taitaa olla vaan laiskuutta koko epäröinti kun tietää mikä on edessä...


      • ....................
        Gregory House M.D kirjoitti:

        Kiitos tsemppaavasta tekstistä. Joo eihän mun käsitys lääkärin työstä liity nimimerkkiin. Se vain sattui tulemaan mieleen. Ei ne kouluaineet mahdottomilta tunnu. Aloin mietiskelemään eri töitä terveydenhuollon parissa ja totesin, että kyllä se vaaka kallistuu siihen lääkärin työhön. En (ainakaan tietoisesti) mieti lääkärin työtä sen nauttiman arvostuksen takia enkä rahan koska minulla on nyt jo työ mistä saan leivän päälle voita. En koe olevani silti unelmatyössäni ja se lääketiede alkaa tulemaan jo uniin niin eikö sillon pitäisi tehdä asialle jotain? En näe itseäni millään muullakaan alalla. Taitaa olla vaan laiskuutta koko epäröinti kun tietää mikä on edessä...

        Itse aloitin aika tyhjältä pöydältä ja lukuni ovat loppusuoralla. Olin valmistunut alalta, jossa piti osata kemia ja ruoka-asiat hyvin, joten lukion kemiassa oli jonkin verran pohjaa. Muuten on pakko sanoa tällaisena realistisena ihmisenä, että jos päätät hakea lääkkikseen, älä kuvittele, että siihen pääsykokeeseen riittää hyvä ihmisbiologian osaaminen. Oikeasti on merkittävää se, että laskurutiini on kunnossa. Korostan tuota rutiini sanaa, koska ne perusasiat pitää osata todella hyvin, jotta ehtii viidessä tunnissa vastaamaan jokaiseen tai lähes jokaiseen kysymykseen.

        Näin niin kuin yleisesti miksi haen lääkäriksi, on puhtaasti se, että olen luonteeltani hyvä kuuntelija ja tulen toimeen ihmisten kanssa. En kuvittele lääkärin ammatin olevan mitenkään sen ihmeempää kuin jonkun toisen ammatin edustajien homma.

        "En koe olevani silti unelmatyössäni ja se lääketiede alkaa tulemaan jo uniin niin eikö sillon pitäisi tehdä asialle jotain?"

        Ala lukea, ettei tarvitse katua. Voithan aina luopua unelmastasi, jos energia ei riitä. Itse olen päättänyt tulla lääkäriksi enkä olisi jaksanut tätä hakuprosessia (joka vielä kesken)I ellen haluaisi tosissaan.


    • Gregory House M.D

      No niin. Päätös on tehty ja vino pino kirjoja hankittu. Eihän tämä nyt niin vaikeata voi olla. (hahahaha). Mitä enemmän noihin syventyy niin sitä enemmän haluan lääkikseen. Hommasin vielä kaverin vinkistä Galenoksenkin opintojen tueksi, onkohan siitä mitään hyötyä pääsykokeita ajatellen? saa nähdä.. Joo, nyt loppuu tämä netin kahlaaminen. Kirja naamalle ja aivot sauhuamaan..

    • 12121

      Ei kannata mun mielestä enää Galenoksen tietoja turhaan päntätä, niitä ei enää nykypääsykokeessa tarvita! Kannattaa panostaa täysillä lukion kemian, fysiikan ja biologian kaikkiin kursseihin. En siis tuhlaisi energiaa Galenokseen enää tässä vaiheessa.

      Tsemppiä erittäin paljon! Meinaatko jo tämän vuoden kokeessa käydä piipahtamassa? :)

    • Gregory House M.D

      En vielä tänä vuonna. Ensi vuonna olisi tarkoitus kokeilla jo. Vähän alkaa tulla fysiikka jo korvista ulos. Biologian ja kemian suhteen sen sijaan kaikki on sujunut mallikkaasti ja se puoli tuntuu olevan hallussa. Galenos on kyllä jäänyt nurkkaan, mielenkiinnosta olen sitä selaillut. Kumpi yliopisto on muuten yleislääkärin opintoja ajatellen laadukkaampi, Turun vai Tampereen? Ouluun asti en lähtisi muuttamaan. Joku oli toisella palstalla kirjoittanut, että tämän vuoden koe oli laajalti aineistopohjainen. Miten sellaisiin sitten valmistaudutaan?

      • mauripetteri

        Lukemalla aineiston läpi. Koetilanteessa.


      • uiuiyuhyu

        Aineistoteksteihin kannattaa valmistautua lukemalla paljon erilaisia lääketieteellisiä tekstejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1274
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1118
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      844
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      840
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      770
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      715
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      682
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      679
    9. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      655
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      647
    Aihe