Bujinkan Dojon opettaja on julkaissut Facebookissa kuvia joihin ei ollut kuvaajan lupaa. Alustavissa keskusteluissa kuulemma myäntänyt teon oikeaksi ja luvannut korvauksen. Korvaussumma on esitetty, ja kuvaaja (minä) on tehnyt asianajo valtakirjan toiselle henkilölle. Yhteyttä on otettu mutta Haminan vetäjä ei ole vastannut siihen, ei puhelimitse eikä soittopyyntöihin. Vaan tehnyt sen asian hoidon erittäin vaikeaksi ja tavoittamismahdollisuuden heikoksi. Bujinkan.fi sivustolla myös Hamina on ainut Dojo missä puuttuu yhteystietolomakkeesta opettajan nimi, tämä näyttää siltä että kyseessä on varsin venkuloiva persoona.
Vastuuta pakeneva, ja haluton hoitamaan asiaa hiljaisuudessa kuntoon. Asiasta avaan pian blogin jossa tuon tämän esille tarkasti, ja totuudenmukaisesti.
Haminan opettajan nimi on Ari Julku, valtakirjan jättämisestä ei ole erikseen säädetty minkäänlaista lakia, eli se on täysin laillista antaa valtakirja asian hoitamiseksi jollekkin, ja silloin sillä on valta olla välimiehenä jos asianomainen katsoo vastapuolen henkilön olevan erityisen hankala, ja haluaa siksi asian hoidettavan muiden tahojen kautta. Syylliselle pitäisi kelvata se että, saa hoidettua asian kuntoon asiamiehen välityksellä, eikä valtakirjan antaminen ole mitenkään laiton tai edes poikkeavaa tavaltaan.
Bujinkan.fi Dojo Hamina
7
939
Vastaukset
- tuohtunutkansalainen
Todella törkeää jos kyse oli sinun henkilökohtaisista kuvista.
Toki jos kyseessä on julkisessa tilaisuudessa otetut kuvat, niin silloinhan kuvaajakreditit riittävät lain mukaankin korvaamaan kuvien ottajalle koituneet harmit. Suosittelen,e ttä vaadit tiukkasanaisesti, etä nimesi mainitaan kuvien kohdalla. Muutenhan voisi kuvitella tämän Julkun ottaneen ne.- Luvan pyytänyt
Ei se riitä että kuvan yhteydessä mainitaan kuvaajan nimi, kuvaajan nimi mainitaan siitä syystä yleensä, että saa kuvaaja sen julkisuuden minkä tarvitsee ja että omistusoikeus tulee selville. Se mainitseeko kuvaajan nimen, ei ole lupa julkaista kuvia, se lupa pitää olla erillinen ja mielellään mustaa valkoisella. Olen itsekin julkaissut pari kuvaa jotka on olleet kuvaajan kuvaamia, olen pyytänyt luvan että saa julkaista ja lupa tulee useimmiten helpolla pyytäen.
Kuvaaja kuitenkin mainitsi että jos julkaiset, kerro ensin mikä kuva ja vaati nimensä näkyviin joko kuvaan tai sen alle.
Mutta jos olisin tehnyt tuon kysymättä tai rikkonut kuvaajan vaatimuksia olisi siitä joutunut vastuuseen, siksi on viisasta kysyä aina lupa erikseen vaikka sähköpostilla mistä jää dokumentti.
- _O_
onko tää valokuvauskohu mitenkään edennyt tästä?
- pelle mikä pelle
Miten se voi edetä kun Ari Julku on luvannut hoitaa asian ilman ongelmia, ja kun tulee maksunaika niin tekee kaikkensa että ei tarvi asiaa hoitaa. Ei vastaa vieraille puhelimeen, ei pidä yhteystietoja missään. Eikä vastaa sähköpostiin. Juoksee karkuun kun pieni poika joka rikkonut naapurin postilaatikon.
Julku on epärehellinen, koska ei hoida asiaansa kuntoon ja syyttää siitä seuraa, tai ainakin on sotkenut seuran siihen siinämäärin että mahdollisia korvauksia yritti seuran kautta järjestellä, ja käsitteli asiaa seuran vuosikokouksessa. Vaikka kuvan julkaisija on ollut henkilö, ei seura. ähenkilö jolle kuvat on muistoksi annettu.
- pahoittaja22
Mielensä pahoittajia nykyään löytyy vaikka mistä, ei varmaan paljoo kuvaaja häviä elämässään jos kuvia jostain lajista on lajin facebook sivuilla, mutta on se sootana ku minun kuvia käytetään ilman lupaa niin kamala rikos nih, ei paasata siitä sen enenpää
- Fyrkkaa.mulle.kans
Jos kyseessä on ammattikuvaaja, nämä ovat yleensä hyvin tarkkoina kinuamassa rahojaan, koska elannostahan siinä on kyse. Harrastelijan tms. tapauksessa tuo on vain naurettavaa ja itsensähän siinä nolaa.
Oliko tässä ammattikuvaajan rahoista kyse?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045281Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17610821Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok02850Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321485
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261470