Word 2010 ongelma.
Rivit pitäisi tasata molemmista reunoista. Kun näin tekee, yksi kolmen sanan lause levittyy koko sivulle, siis___________________niinkuin________________________näin.
Vaikka yrittää valita vain sitä yhtä riviä, että ei tasata, niin koko sivu tasaantuu silti. Ja päinvastoin. Ei auta, vaikka valitsee ensin, että poistetaan kaikki muotoilu ja tehdään muotoilu uudestaan kappale kerrallaan. Silti koko saakelin sivu tasaantuu automaattisesti.
Auttakaa.
Tekstin tasaus!!
8
8868
Vastaukset
- hgfhfghdhghgfhfghfg
js en väärin miusta - kun en wordia/windowsia käytä - niin wordin asetuksissa oli joku sellainen kohta tuossa tasauksessa, ettei tasaa lyhyitä rivejä, tms.
Viisaammat kertokoot lisää. Tasaus on ”kappaleen”, ei rivin ominaisuus. (Lainausmerkit siksi, että Wordin kappaleen käsite ei ole sama kuin perinteinen tekstikappaleen käsite, vaan laajempi. Esimerkiksi otsikkokin on Wordille kappale.)
Tästä seuraa, että olet todennäköisesti painanut Vaihto Enter siellä, missä pitäisi painaa Enter, eli tehnyt pakotetun rivinvaihdon kappaleenvaihdon sijasta. Tämän huomaa, kun klikkaat Wordin ¶-kuvaketta. Silloin kappaleenvaihdot näkyvät ¶-merkkeinä, pakotetut rivinvaihdot nuolimerkkeinä (↵). Kun tasattavan kappaleen sisällä tai lopussa on pakotettu rivinvaihto, Word tottelee sitä: lopettaa rivin – ja tasaa sen.
Ongelma ratkennee vaihtamalla pakotetut rivinvaihdot kappaleenvaihtoihin. Klikkaa kohtaa nuolimerkin jäljessä, paina poistonäppäintä (←) ja sitten Enter-näppäintä.- Kerttu12345678
Kiitos paljon tästä vinkistä!
- Evenorodd
ja vielä yksi asia: jos halutaan tasata molemmista reinoista olisi ehdottomasti käytettävä myös tavutusta - muuten joku pitkä sana saatta aiheuttaa käsittämättömän suuria sananvälejä.
- rumaa-tavutusta
Evenorodd kirjoitti:
ja vielä yksi asia: jos halutaan tasata molemmista reinoista olisi ehdottomasti käytettävä myös tavutusta - muuten joku pitkä sana saatta aiheuttaa käsittämättömän suuria sananvälejä.
Ei muuten taida tekstinkäsittelyohjelmien tavutusautomatiikat vieläkään ymmärtää, että jos tekstissä on monenkielisiä sanoja, ne pitäisi tavuttaa eri lailla? Että suomenkielen tavutussäännöt ei käy englantiin, jne.?
Julkaistuissa kirjoissakin usein näkyy hyvin rumaa tavutusta vieraskielisten sanojen ja erisnimien kohdalla. - kielen.määrittäminen
rumaa-tavutusta kirjoitti:
Ei muuten taida tekstinkäsittelyohjelmien tavutusautomatiikat vieläkään ymmärtää, että jos tekstissä on monenkielisiä sanoja, ne pitäisi tavuttaa eri lailla? Että suomenkielen tavutussäännöt ei käy englantiin, jne.?
Julkaistuissa kirjoissakin usein näkyy hyvin rumaa tavutusta vieraskielisten sanojen ja erisnimien kohdalla.Tarkistuskielenhän voi Wordissä valita vaikka yksittäiselle sanalle erikseen, mutta vaikuttaako se sitten myös sanan tavuttamiseen on toinen kysymys.
- Kerttu12345678
Kiitos tästä vinkistä, vielä kerran!
- kiiitollinen
Kiitos edelleen neuvosta!! Oli sama ongelma, kirjoitin aluksi wordilla ja siirryin libreofficen writeriin jatkamaan, jolloin raivostuttava vika ilmeni. Tämän ketjun avulla ratkaisin ongelman kun mistään muualta ei ohjetta löytynyt, ja ehdin juuri ja juuri palauttaa työni ajoissa. Kiitos kiiiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1364940Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa703440"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1063316Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma432672Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.322341- 1141654
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3521175- 491156
- 49892
Mitä luulet mies
Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin55711