Miten te pystytte ampumaan luontokappaleita?

Miksi???

Mikä ihme teidän pääkopasta puuttuu kun pystytte
tappamaan viattomia eläimiä??
Hirvikanta kyllä vähenisi ilman teitäkin sillä
luonto kyllä keksisi tautinsa joilla huonokuntoiset yksilöt kuolisivat ilman teitä.
Sitäpaitsi kun olette ampuneet sudet ja karhut hirvien luontaiset viholliset vähiin joten itse
olette luoneet nämä kannat joita teidän pitää
Hoitaa sillä luodilla.
Mä en pysty ymmärtämään tuota raakalaismaista toimintaa.

33

4714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Killer

      Luuletko sinä saatanan porkkanan purija että ne hirvet kärsii ampumisesta enemmän kuin että kuolisivat vuoden kitumisen jälkeen johonkin tautiin. Entäs jos koko sukus kuolis hirvikolarissa??? Syöt siellä tietokoneen ääressä hampurilaista ja kirjotat paskaa ja luulet olevas onnellinen ku pelastin hirven. Entäs se kovia kokenut lehmä jota on potkittu ja pieksetty ja elänyt sietämättömissä oloisssa jotta saisit jotain täytettä siihen pikkuseen tekopyhään masuusi. Oonko minä ainut ihminen täällä joka pystyy tappamaan sen mitä syö??

    • hirvestäjä

      Jos et pysty esittämään mitään älykkäämpää,asiaan liittyvää mielipidettä,niin parempi olisi pysyä poissa näiltä palstoilta.
      Tekstistä ilmenee ettet ole koko asiasta millään lailla perillä.
      Elikkä mutu tietäjä jos sitäkään.

      • Jahimees

        Juna kulkee - menee ja tulee, ja joka junaan kyytiläisiä on. Aina kuitenkin joku asemallekin jää, ja niitäkin on jotka eivä edes tiedä junaa olemassa olevankaan.

        Tahallisen provon esität täysin tietoisena siitä ettei kaikki sittenkään ole niin kovin yksinkertaista ja ongelmatonta kuten esität.

        Ei jahtiväki niin helposti ole provosoitavissa että eittämääsi "poskettomuuteen" kanssasi kisalle lähtee.


      • Jahimees

        Keskustelun avaajalle oli edellinen viestini osoitettu.


      • Sonohma
        Jahimees kirjoitti:

        Juna kulkee - menee ja tulee, ja joka junaan kyytiläisiä on. Aina kuitenkin joku asemallekin jää, ja niitäkin on jotka eivä edes tiedä junaa olemassa olevankaan.

        Tahallisen provon esität täysin tietoisena siitä ettei kaikki sittenkään ole niin kovin yksinkertaista ja ongelmatonta kuten esität.

        Ei jahtiväki niin helposti ole provosoitavissa että eittämääsi "poskettomuuteen" kanssasi kisalle lähtee.

        Aika hyvin näkyy jahtihemmot olevan provosoitavissa vastauksista päätellen (en tarkoita tätä sinun, mutta alla olevia)...
        Kannattaako tällaisesta edes keskustella, pelle mikä pelle tämän aloittaja.. Ainut, missä on oikeassa, niin ihminen on vähentänyt merkittävästi hirven luontaisia vihollisia ja se vaikuttaa hirvikantaan... mut se olisi pitäny kertoa 300 vuotta sitten.. Olikohan silloin vegetaristeja....


    • Jahimees

      Juna kulkee viesti alla on Sinulle osoitettu!!

    • sakola

      metästys on mahottoman mukava ja vaarallinenki harrastus jossa saa luvallisesti ampua liikkuvia kohteita. tämä pittää sotilaallista kuntoa yllä ja kasvattaa rohkeutta.
      riistan mehtyy on kuules astetta rankempi homma verrattuna teijän kaupunkilaisten softball-hössötyksiin.
      jote lopetappa tyhymä pillitykses, korkkaa kossupullo ja lähe sieki mehtiin räiskimään elukoita. on kuule mukavaa!!

    • Ampuja

      Otat eka kossua ja sitte vaan metälle, eli mehästämmää.

      • REILU

        joo,hei toiha tuntuis mukavalta,mite siihe pääsis messiin??


    • erkki

      Ihminen on kehittyhyt liharuuan syöjäksi.Hampaiston rakennekin sen todidtaa.Miksi siis hirvíkin ei voi olla ihmisen ruuanlähde?

    • väinö

      Kalevalassakin kerrotaan hirven hiihdosta.Vuosituhannet ihminen on käyttänyt hirveä ravinnokseen.Buberteetissä ihminen luulee olevansa viisaimmillaan kunnes myöhemmin tajuaa naiviutensa.

    • URPO

      pystyn tappaan hirvet.ei muuta kun ristikko lapaan
      ja etusormen koukistus se on siinä monta sataa kiloa hyvää lihaa joka ei oo auton tuulilasissa
      tai muussa paikassa.entäpä jos tekis niin kun sinä ehdotat että antaa taudin tappaa entäpä jos siitä kehittyykin "hirviflunssa"muuttus sullakin ääni kellossa kun rupeais tappisarvet ottaan kasvaan joutusit tekeen viherpiipertäjä pipoon sarven mentävät reijät.joten me pelastamme sut moiselta kohtalolta ja ammumme tuhansia hirvejä
      pois kuleksimasta ja tautiin sairastumasta.joten kiitä meitä jos älyät ja pure porkkanaa vaan rauhassa...

    • jussi

      tosi taukki voi ajatella noin. aattele jos hirvi putoaa kolarissa autosi konepeltiin vaikka huomenna mitä käy mielessä sillä hetkellä omahyväisyytesi vai kenties omat lapset.
      kun ampuu hirven tekee yhteiskunnalle palveluksen siitä täytyis saada mitali rintaan kultaisin ristein, ja linnanjuhlat.

    • Nam

      Oon ollu mukana hirvimetsällä, mutta hitsi, en oo päässy vielä ampumaan.
      Hirveliha on parasta lihaa mitä tiedän, kohta sitä onneks taas varmaan saakin! Vaikka mielelläni sen ite ampuisinkin.

    • eränkävijä

      Yön pimeinä hetkinä hiivin hiljaa ja huomaamattomasti kytikselle eläinten ahkeraan käyttämän kulkureitin tai ruokailupaikan tuntumaan. Aamun valjetessa useimmiten tulee sopivalle ampumahollille riistaa. Maltillinen tähtäys ja puristus liipasimesta. Se on siinä.

      Mitäkö puuttuu pääkopasta? Noh... Puuttuu urbaanielämän luoma kärsimättömyys ja malttamattomuus. Puuttuu kyvyttömyys ymmärtää luonnon toimintamekanismeja sekä vuorovaikutuksia. Taitaa puuttua myös mielenkiinto tukea tehomaataloutta ja sen tuomaa ympäristön pilaantumista.

      Vastustan jyrkästi tuhlausta ja mikä on pahempaa tuhlausta kuin paikallisen uusiutuvan luonnonvaran käyttämättä jättäminen?

      Tehometsätalouden jäljiltä hirville on runsaasti ruokamaita, kun jäljellä on hakkuuraiskioita ja risukoita, joita taimikoiksi ja uudistusaloiksi nimittävät. Jollainhan se on täytynyt kaupungistuneiden viherintoilijoiden elintaso rahoittaa - kiitos oikein paljon - risukoissa viihtyvässä hirvessä on paljon enemmän syötävää kuin ikimetsien metsossa :)

    • suhl

      susia on jo liikaa kun ne tulee pihoihin koiran joka on ihmisen paras kaveri...

      • Ukkeli

        Sudet meinaan.


    • Jaakko

      Ei Albert Einsteiniäkän kaikki ymmärrä.Harmi.

    • tuukka

      niin että miten pystytään ampumaan...hmmm...
      katsotaanpas; hiippaillaan koiran haukulle kivääri käsissä, kun hirvi on näkyvillä asetetaan kiikarin ristikko hirven kylkeen ja puristetaan liipasinta. ei nyitä! ja Kappas, näin helposti se käy!! kannattaa koittaa=)

    • Metsästäjä

      Ettekö te hihhulit älyä että jos hirvi kantaa ei metsästämällä pienennä niin hirvikolareita olisi paljon enemmän ja sinun hihhuli sukulaiset kuolisivat sellaisessa... Ennemmin minä hirviä ammun ja syön sen ku luen lehestä jatkuvasti tapahtuvista hirvikolareista.. Ja sitäpaitsi ihminen on eläin samallalailla ja hirven luonnollinen vihollinen.. että ajatteleppa välillä asioita vähä pidemmälle

    • kakspiipunen juttu

      onhan se vaikee puheen aihe jos toinen sanoo, että hirvi saattaa olla huomenna sun konepellillä ja toinen että pakkoko sitä on autolla ajaa....?

      Mutta pitäähän ne kannat jollain kurissa pitää en minä ainakaan haluis tänne maahan lisää susia ja karhuja että kannat pysyis kurissa... ennemmin hirven metsästys yhtä helpoksi kun jäniksenmetsästys... Olis vara köyhilläkin syödä kallista lihaa...

    • KorpiJooseppi

      Tuleppa sie kaupunkilapsonen käymään täällä korvessa nii jopa näjet suvet, karhut, hirvet ja ilvekset sekä muutkin luontokappaleet.
      Voihan sitä kaupungissa tai jossakin neljän seinän sisällä kuvitella ihan mitä tahansa mutta täällä se oikea elo on. Et vaan taida uskaltaa lähteä luontoon, huutelet vain parvekkeelta.

      Kun riistakantaa hoitaa oikein, niin siitä riittää sopivasti vaikka teille kaupunkilaisille.

      Jokohan kohta saisi luvan Joutsenharvennukselle. Meinaan on senverta terroristi-lintu, kun lajimäärä kasvaa noinkin suureksi kun nyt on, niin muille vesilinnuille ei järvellä tilaa löydy.
      Miten sää raskit katkoo viattomalta sipulilta naatit?

    • Rahis

      senkö painaa liipasinta niin jo vain keuahtaa elukka kumhon. Ihan elävältähän ne teurastamosaki elukat tappaa!!!!

    • juba

      viherpiipertäjän olla sitten pösilö!!!! Oletko ikinä edes käynyt niin kaukana mettässä että heittää tie näkymästä? vai on se metsästäjäin vika, että nyt pitää ylisuuret hirvimäärät "hoitaa luodilla", kun on karhut tapettu sukupuuttoon.

      Sen verran voisit itujen syönniltä koittaa onkia tietoosi mitä tapahtuu, jos hirvenpyynti kokonaan kielletään. Hirvikolarien määrä kuusinkertaistuu, entäpä taimistotuhot! Hirvien määrä ei järkevällä pyynnillä vähene, vaan pysyy kutakuinkin samoissa lukemissa vuodesta toiseen, mikä on hyvä. Jos hirvet lisääntyvät vapaasti-niinkuin te pösilöt toivotte- tulee edellämainittujen vahinkojen lisäksi kuitenkin jokin tauti, joka kannan karsii!

      Tyhmä saa olla, muttein noin tyhmä!!!

    • jaajaa

      ja milloinkahan tämä "luonnon itsekeksimä tauti sitten tulee"? ja mikähän se mahdollisesti on?

      Metsästyksellä estetään myös hirvikolareita! äläpäs unohda sitä, kun ajelet maanteillä!

    • hirveehirvimies

      Niin eihän hirvimetsällä kuljeta pelkän lihan tai tappamisen takia. Hirvikannan säätely onnistuu vain metsästämällä. Hirvikanta kun kasvaa liian suureksi tuulee vahinkoja taimikoihin, viljapeltoihin, hirvien aihettamat liikenne onnettomuudet kasvavat. Se että karhu pystyy säätelemään hirvikantaa ei pidä paikkaansa, karhu syö ainoastaan lihaa noustuaan keväällä talvi pesästään, saadakseen energiansa kohdilleen. Muun aikaa vuodesta karhu on kasvis syöjä. Hirven ainoa luontainen vihollinen on ihminen, mutta toisaalta hirvi on hyötynyt ihmisen toiminnasta.

    • urkki

      Älkää nyt hyvät ihmiset ruvetko noitten viherpiipertäjien kanssa edes keskustelemaan tällaisista asioista. Ihan sama mitä nuo "hörhöt" jupisee... Sitä se liiallinen kaninruokien syöminen tekee,tulee tyhmäksi. Voitashan sitä ruveta keskusteleen vaikka siitä että miten nämä viherpiipertäjät voivat syödä avuttomien kanien ruuat ilman suuria tunnontuskia... miettikääpä sitä!

    • Tapastaja

      Tottakai on mukava ampua elävää ja liikkuvaa otusta. Siinä saa metsästäjän vaistot uutta virtaa ja adrenaliiniä kertyy vereen. Sitten vielä ku saa perheelle ruokaa kaiken muun nautinnon lisäksi. METSÄSTYS MIKÄ IHANA NAUTINTO:) Toiseksi parasta elämässä. Ei se kannan vähentäminen ole kuin tois sijainen asia, ihminenhän on alun alkaen ollut metsästäjä ja lihan syöjä. kasvis syönti on vaan jottain akkojen höpötyksiä.

    • Armagedom

      Tuollaisten tekopyhien paskojen ei kannata sitä päätä tulla aukomaan kun eivät tiedä asioista yhtään mitään. Ja jos hirviä ei metsästetä niin kannasta tulisi liian iso. Sinä se siellä vaan hampurilaisia ja muuta roskaruokaa syöt. Sinulla taitaa olla aivojen tilalla märkiä sahanpuruja.

    • Erämies

      ...pääkopasta ei puutu mitään sillä metsästyksellä me elettiin jo kauan enne autoja ja muita nykyajan juttuja

    • Jovain

      ...met syömälihat otethan mettästä. Parempi on että tapan itte, niin kuoleepi varmasti sillon ku mie haluan. Syö sie vaan muitten tappamaa lihhaa ja elä viattomampana!

    • Jallu

      Tää on taas varmaan niitä Hesalaisia mitkä ei ole
      ikinä käyny kehäkolmosen ulkopuolella. Paitsi silloin kun lahti Helsinki-Vantaalta lentokoneella kanariansaarille.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      61
      2900
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      47
      2509
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      102
      2174
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1395
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      1237
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      184
      923
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      83
      873
    8. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      74
      832
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      772
    10. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      736
    Aihe