Siskoa ei kutsuta häihin mutta tytär kyllä

Hämmentynyt äiti

Haluaisin kuulla mitä ollaan mieltä kun aikanaan omissa häissäni ollut sisarpuoleni kutsui häihinsä tyttäreni, ei minua ja miestäni. Yllätys oli täytyy myöntää. Välimme eivät ole kaksiset- syynä taustalla se että vuosien ajan on tämä itselapseton nainen kääntänyt lasta omaa äitiään vastaan mm. kritisoiden äitiyttäni ja ratkaisujani. Antaen mm. lapselle minulta kysymättä ohjeita ja neuvoja toimia eri tilanteissa. Äidin kasvatustapa ja päätökset on sabotoitu ja " oltu kaveria" lapsen kanssa. Olen luonnolliseti hyvin hämmentynyt asiasta ja tilanne huipentuu nyt tähän hääkutsu asiaan. Itse olen hänet ja muun perheen luonnolliseti aina kaikkiin lapsen juhliin kutsunut. Se on mielestäni vanhemmuutta eikä omat välini sisareeni saa olla siihen vaikuttamassa. Toki kunnioitan että jokainen saa omiin juhliinsa kutsua ketä haluaa. Tämän koen kuitenkin hyvin loukkaavana ja ennenkuulumattomana. Eipä taida olla muuta vaihtoehtoa kuin katkaista välit kokonaan. Otan mielelläni vastaa kokemuksia vastaavasta- jos niitä edes löytyy? Ja toki vinkkejäkin miten asiaan tulisi suhtautua.

2

428

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 56465476335

      No, sanothan itsekin että välinne eivät ole olleet kaksiset, siinäpä se syy. Eikai niihin häihin aina vieraita kutsuta sen takia, että heidät jostain syystä kuuluu kutsua, vaan sen perustella että heidät halutaan kutsua.

      Se on ikävää, että välinne eivät ole hyvät. Oma neuvoni on, että älä anna suuttumuksen ja katkeruuden vallata mieltäsi, vaan kohauta olkapäitäsi ja jatka eteenpäin. Nuo häät eivät varmaan ole mikään ratkaiseva asia elämässäsi, joten pärjäät aivan hyvin sinne menemättäkin. Mikä siellä mukana olemisessa itse asiassa olisi niin tärkeää? Istuisitko siellä arvostelemassa tai ajattelemassa ilkeitä ajatuksia sisarpuolestasi, vai istuisitko siellä oikeasti toivomassa välienne lämpeämistä? Jos vastaus on ensimmäinen, on aivan turha edes haluta mukaan. Jos vastaus on jälkimmäinen, on sinun oltava kärsivällinen, sillä hääjuhla ei ole teidän välien paikkaamista varten, vaan se on heidän hääjuhla.

      Toivon että asiat selviävät ajan kanssa, ja että sinun ja lapsesi välille ei tulisi kitkaa tällaisten asioiden takia. Jos välinne sisarpuolesi kanssa eivät lämpene, ei asialle vain voi mitään. Keskity hyvään suhteeseen lapsesi kanssa, olen varma että hän tuntee rakkautesi määrän. Älä anna ikävien asioiden myrkyttää hyviä asioita. Tsemppiä.

      • Elämä on...

        Hei- kiitos kommentistasi.Mukava lukea asiallista ja aikuismaista näkökulmaa- ja olen samaa mieltä. Suhde lapseeni on tietysti se kaikkein tärkein ja tässä tilanteessakin ensi sijainen. Tällaisen farssin jälkeen on jo alkanut tuntua aika mahdottomalta juhlaan edes hyvällä mielin osallistuakaan. Loukkantuminen oli varmaan se tunne minkäpohjalta tämä vuodatukseni ja syvä hämmenys sen johdosta alun perin nousikin. Kiitos Sinulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe