Hämeenkyrön Sanomilla ja Kaksplus-lehdellä?
Mielestäni ei mitään.
Mitä mieltä Sinä olet?
Mitä eroa on
12
267
Vastaukset
- Turha lehti
Lapselliseksi on Hämeenkyrön Sanomat mennyt. Mopoautoa kritiikittä ylistäviä haastatteluja, uskonnollista juttua ja urheilua: en tarvitse mihinkään mokomaa, enkä varsinkaan Oivaa. Olenkin ajatellut lopettaa tilauksen.
- SAKASTI.....
HALLELUJAA....RUKOILKAAMME.......OIVAN KUNNIAKSI....AAMEN...
MOLEMMAT NIIN TYLSIA ET EN OLE VIITSINYT KUMPAISTAKAAN LUKEE , SITTEMMIN KUN MEIJAN KISSA PENNUT SAI.
- EnSittenLähtenytkään
Erosta en tiedä koska Kaksplus ei kuulu lehtiin joita luen.
Mutta mutta....
Vaikka olen asunut täällä melkein vuoden niin tunnustan ettei kaikki paikat ole tuttuja. Siksi risoo/ottaa päähän/jopa kiukuttaa se että hs:n jutuissa kyllä kerrotaan että artikkelissa mainitussa paikassa on avoimet ovet ja kaikki tervetuloa jne. Mutta se osoite puuttuu joten ei auta muuta kuin näpyttää googlea ja etsimään missä se paikka tai tapahtuma oikein on.
Ei niitä uusia naamoja näy jos eivät tiedä mihin mennä.- Totta vie on
Saman olen huomannut. Aikoinaan tänne muuettuani ystävällisesti muistutin lehden toimitusta tuosta, mutta ei ole linja muuttunut. Niinpä sitten tapahtumiin yhä luullaan kaikkien osaavan ilman osoitetta. Missä leinee sekin Raipalan risti, jossa yhteen aikaan oli kuntoilijoille joku vihko. Vastaavia esimerkkejä on joka lehdessä. OSOITE tarvitaan, jos jossain jotain tapahtuu.
- eipä kiinnosta
Tuskimpa tulee ensi vuodeksi tilattua enään kumpaakaan, surkeaksi on mennyt kyseiset julkaisut.
- lukija
ihan hyviä ne on molemmat .ihme mollaamista teillä..
- huonompaan suuntaan
Ennen tuli odoteltua torstain hämppäkyröö, nyt tuota Oivaa ei viitsi edes vilkaista, todella huono 'uudistus'.
- Kelpaa mulle
Tällä palstalla ei tunnu käyvän muuta kuin kestovalittajia. Ihan sama mistä asiasta on kyse, niin aina löytyy vain haukuttavaa. Katsokaapa peiliin missähän on vika.
- EnSittenLähtenytkään
Kelpaa mulle kirjoitti:
Tällä palstalla ei tunnu käyvän muuta kuin kestovalittajia. Ihan sama mistä asiasta on kyse, niin aina löytyy vain haukuttavaa. Katsokaapa peiliin missähän on vika.
Isekkin sorruit valitukseen kun valitit valittajista ;)
Jos kaikki parannusehdotukset luokitellaan valituksiksi niin jatkan ehdottomasti valittamista. Kuka haluaa tyytyä vähään kun voi saada parempaa ihan samalla rahalla ? Minä katson peiliin mutta nostan myös persiin ylös penkistä ( ja lähtisin ihan kylille saakka jos tietäisin sen x:n osoitteen... )
- Aiheuttaa refluksia
Sanomien luku kestää neljä minuuttia, Oivan kolme minuuttia. Joka jutun ja ilmoituksen lukeminen. Kiinnostavien juttujen määrä vähenee sitä mukaa kuin toimittajien keski-ikä nuorentuu. Lapsi- ja nuorisojuttuja on liikaa, samoin kirkko- ja uskonnollisten yhdistysten höpinöitä. Myös postin kautta tulevia "bluffeja" käytetään sivuntäytteenä, esimerkkinä Veronmaksajain Keskusliiton, Valion ja monien muiden tarjoamia mielipiteen muokkaajia.
Pohjois-Satakuntaa ja Hämeenkyrön Sanomia on toimittamassa kymmenen (10) toimittajaa. Pian täytyy toimitustiloja laajentaa, jotta eivät ahtaissa tiloissa tärvele toistensa terveyttä. Mistähän muuten mahtaakaan tulla se raha, millä toimittajien palkat saadaan maksuun?
Toimittajilla pitäisi olla erikoisen hyvä yleissivistys. Sen nykyään korvaa muun muassa hakuohjelmien käyttö, joista voi tarkistaa oikeinkirjoituksen (diblomi-insinööri) ja jopa asiatietoja nopeasti, jos itse epäilee tietämystään. Äidinkielen kirjallisen esityksen nykytaso ei nykyisellä yliopistotasolla kestä vertailua edes viidenkymmenen vuoden takaiselle keskikoulutasolle. Pitäisi jo korvankin jotain sanoa, kun kirjoitetaan "taviokuumista" (joka on muuten kohtalaisen yleinen lintulaji taviokuurna) tai järvipeipoista (järripeippo). Joka lehdessä on oikaisuja, mutta ei riittävästi, koska niihinhän kuluisi kallista paperia sivullinen viikossa. Silti ihmisten nimet ovat arvailujen varassa, samoin pitäjän kylien ja kulmakuntien sekä osoitteiden.
Talouselämän tuntemus on toimituksilla täysin hakusessa. Kirjoitellaan kehuskelevia juttuja yrityksistä, jotka muutaman kuukauden päästä lomauttavat kyröläiset työntekijänsä ja ottavat tilalle puolalaisia, jotka hekin kohta saavat potkut ja putiikki pannaan jäähtymään. Myös paikallisen suuren perinteisen tehtaan asioista vaietaan, esimerkiksi yt-neuvotteluista, mutta jostain mitättömästä positiivisesta asiasta revitään repostelua runsain määrin.
Tilatkaa sinne toimituksiin Ylöjärven Uutiset. Vaikka se ilmestyy vain keskiviikkoisin, on siinä toimituksellista aineistoa kymmenkertaisesti täkäläisiin verrattuna. Jopa runsaitten mainosten taso on laadukkaampaa. Ja hinta on samaa luokkaa. Todella hyvin tehdystä lehdestä. Laaja-alaisemmasta. Ottakaa oppia. Voisin lähteä teitä opettamaan lehdenteossa, mutta en viitsi, koska elämässäni on parempaakin tekemistä. - vilipeest
on se hyvä et meiä paikalline sanoma ilmottaa milon ylöjärve valtuusto kokkous..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110891- 125886
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483