Asuminen ja palvelujen toimivuus petäjävedellä?

muuttaja?

Tahtoisin kuulla mielipiteitänne edellä mainituista asioista.
Itseäni kiinnostaa lähinnä lähipalvelujen laatu, sekä lasten päivähoito/kouluasiat, niiden sujuvuus ja laatu. 1 lapsella kuulon kanssa vähän ongelmaa, joten erityistarpeita tod.näk. edessäpäin.

Harkinnassa on siis rakentaminen petäjävedelle.
Kunnan omien sivujen kertomana kuulostaa juurikin paikalta, jossa olisi hyvä asua ja elää, mutta kuinka on käytäntö?

16

596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • görömörövitsi

      Kuoleva kunta,palvelut loppuu ja asuntoa ei osata kukaan.

    • rullaati rullaa

      Ei kannata rakentaa, 2 v vanhoja asuntomessutaloja myytävänä vaikka kuinka. Totta mooses kunnan sivuilla kehutaan, se ei vaan vastaa todellisuutta. Keskusta alkaa olla aika kuollut paikka. Kylän 10 parturia leikkaa toistensa tukkia, siinä kohta ne "palvelut".

    • Minäpä myin

      Tuo aloittajan kirjotus on varmaan totta,nimittäin huonosti tehtyä taloa on vaikea myydä kunnolliseen hintaan?

    • visio nro.99

      Petäjävesi on niin kehittyvä ja kasvava kunta, että tarttee oman keskustelupalstan.

      • sillan kuppeella.

        Piesalan kylillä asuu ja vaikuttaa nuorten miesten "klaani" n 28-45 vuotiata , asuvat äiteen ja isän kaa. ajelevat autoilla. moottorkelkoillan enduropyörillä. mönkijöillä. joskus kai selvistä päinkin.


    • paljasjalkainen

      Petäjävedellä on pienen kunnan ongelmat ja hyvät puolet. Tarkoittaa, että jos et ole täältä kotoisin, niin olet muukalainen monessa mielessä. Jutellessa hymyillään ja myötäillään, mutta selän takana puhutaan kaikkea muuta. Onhan täältä näiden ongelmien takia ihmisiä muuttanut pois.

      Peruspalvelut ovat toistaiseksi hyvät.

      • itse pois muuttanut1

        En muuttaisi Petäjävedelle. Täältä ei saa tarvittavia tarvikkeita, aina on lähdettävä ostamaan Jyväskylästä, vaikka olisi kuinka pieni asia. Ja lääkäri palvelut on huonontuneet entisestään on sellaisia keikkalääkäreitä (jotka osaavat huonosti suomea) ei tahdo ymmärtää mitä tarkoittavat vast.otolla. Ei tahdo päästä lääkäriin on usein mentävä Keuruu, tai Jkl keskussairaalaan. Ja, jos on kouluikäisiä lapsia niin herkästi joutuu koulukiusatuksi ihan vähäpätösen asian takia esim. ulkonäkö, pukeutuminen ym. Ja kiusaaminen ei lopu ennen kuin itse vaihtaa koulua. Kokemusta on sillä opettajat eivät halua selvittää asioita ja kiusatussa on aina syy johon vedotaan. Ja kiusaajat oikeassa. Näin on täällä. Ja ei niitä erikoispalveluitakaan taida olla. Mutta jokainen valitsee itse asuin paikkansa, mutta tässä pari esimerkkiä täältä ja kannattaa harkita tarkkaan muuttoa.


    • lars&levi&bros

      Riippuu uskonkäsityksestäsi,joillekin täällä onnistuu kaikki.

      • paljasjalkainen

        Mitä tarkoitat tällä?


    • parempi vaihtoehto

      Valitse Multia sillä siellä rauhaisaa lapsiperheille ja Keuruu lähellä josta löytyy kivasti palveluita :)

      • kokemusta tästäkin

        Enpä muuttaisi kumpaankaan käpykylään. Multia missä lie selän takana ja Keuruulla kaikki tavara paljon kalliimpaa ja saatavuus huonompi.


    • metsuri

      luulisi petäjävedellä olevan vahvuutensa!!
      jkl. lähellä ! eli töitä. halvemmat talon neliö hinnat
      keuruu kuihtuva "kylä" lomppari varuskunta ....jne

    • ja hinnat katossa

      Petäjävedellä palveluita? :D

    • kaapelihukasa

      missä laajakaista?

      • piuhaa

        huhuu? kuka puhuu? mää oo täällä


    • palvelut...

      toimivat kuin junan vessa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6328
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5825
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2813
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2248
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1938
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe