Keski-Pohjanmaan käräjäoikeus antoi eilen tuomion Isojärven asuntolassa miehen viime vuonna puukottaneelle naiselle. Nainen tuomittiin seitsemäksi vuodeksi vankeuteen, joten paha sai palkkansa vai saiko mitä mieltä olette?
http://www.kp24.fi/uutiset/Default.aspx?newsid=332747
http://www.kp24.fi/uutiset/Default.aspx?newsid=332747
Vastaukset 7
Vanhimmat
Aika kuppanen tuomio ottaen huomioon, että naisen piti saada 10 vuotta vankilaa ja nyt pääsi satuilemalla ties mistä maahisista seitsemällä vuodella. Minun laskuoppini mukaan, jos vuoteen 2012 lisätään 7 niin vasta vuonna 2019 koittaisi vapaus, että mikähän laskutikku Keparimiehellä lie käytössä.
Aivan liian pitkä tuomio. Ryyppyporukan keskinäisestä kahakoinnista ei pitäisi saadaa pitkää tuomioita. Ei varmaan kukaan edes tiedä oikeasti mitä siellä tapahtui.
"Sä et ymmärräkään, kuin inhottavasti sä teet mulle!"
Varmasti naisen viimeiset sanat. Kauheen kun siellä sitten on vaarallista.
Ennen kuin löi.
Vai alentunu syyntakeisuus ei sitä naista kukaan pakottanu väkisin ryyppäämään vaan itse aiheutti juoppo hulluutensa ja löi sohvalla makaavaa puolustuskyvytöntä miestä puukolla kaulaan. Ehkä juttu menee Hoviin ja mätkäsöö elinkautisen.
"Kun huomioon otetaan myös vapaudenmenetys tutkintavankeudessa, Halonen pääsee vankilasta seitsemäs maaliskuuta 2016."
Käytännössähän tuo 7v. tarkoittaa 3,5v. siitä johtuen hän on vapaa 2016.
Luin tossa viikolla uutisista, ku joku siellä ihmetteli, et vankilat tursuaa mielisairaita, jotka kuuluis muualle, ku linnaan niin miksei ne avaa sitä Kakolan vankimielisairaalaa ja toimita niitä sinne hoitoon?
Sama henkilo katkaisi kaulan aikaisemminkin mutta uhri selvisi jostain kummasta syysta mutta on jo nyt poistunut joukostamme. No pankaa daami elinkautiseen.