Mistä löytäisin liikunta/kuntoiluseuraa??

ei kai sohvaperuna

Heittäkääs ajatuksia siitä, mistä lähteä metsästämään liikunta ja kuntoiluseuraa itselle. Siis paikkoja ja tilanteita, joista voisi löytyä sopivan tyyppisiä ihmisiä.

Olin aikanaan varsin aktiivinen liikkuja. En mikään varsinainen urheilija, mutta monenlaista on tullut kokeiltua ja harrastettua. Elämäntilanne ja terveys rajoittivat noita juttuja monta vuotta ja useampi muutto jätti taakse kaikki ne vanhat harrastuskaverit ja ystävät tällä saralla. Ystäviä kyllä löytyy, mutta kukaan muu ei tunnu saavan kuntoilukärpäsen puremaa. Itsellä taas on sellainen olo, kuin tiikerillä häkissä, paikallaan ei ole hyvä olla.

Takana on tosiaan monta monta vuotta kun ei ole oikeastaan edes voinut liikkua ja se näkyy. Kunto on laskenut ja painoa pääsy kertymään hieman turhan paljon ja noille asioille on tullut aika tehdä jotakin. Tätä taustaa vasten täytyy tietysti todeta, että sen seuran täytyy joko olla suht samoissa lähtökohdissa, tai hyvin kärsivällistä.

Monenmoista on siis tullut aikanaan kokeiltua ja harrastettua enemmän tai vähemmän aktiivisesti ja paremmalla tai huonommalla menestyksellä. Mitään varsinaista lempparia en koskaan löytänyt, vaan kaikkea uutta on aina kiva kokeilla ja tehdä uudestaan, jos tuntui hyvältä ja oli hauskaa. Monipuolisuus on aina ollu enemmän minun juttu, kuin yhteen tiettyyn lajiin sitoutuminen. Eikä aina tarvii puhua varsinaiseta kuntoilustakaan, kunhan pääsee liikkeelle. Oli se sitten vaikka moottorikelkkailua tai riippuliitoa ;)

Itse siis olen kolmekympinen naisihminen ja asustelen Tampereen eteläpuolella. Sen kuntoiluseuran suhteen en ole mitenkään erityisen "vaativa". Seurassa nyt on vaan yleisesti ottaen mukavampi liikkua ja pieni ryhmäpaine auttaa siihen liikkeellelähtöön. Siis sukupuoli/ikä/yms. eivät ole kriteerejä, kunhan seurassa viihtyy ja ollaan suht saman henkisiä. Nyt vain täytyy keksiä, että mistä ne ihmiset oikein löytyy :)

5

734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • personal trainer juu

      Tuskin olet treeniseuraa hakemassa kunhan ajankuluksesi kirjoittelet sipsipussi sylissäsi.

      Mikäli nyt jostain syystä oikeasti hakisit urheiluseuraa sinun pitäisi ensin liittyä painonvartijoihin ja saada itsesi siihen kuntoon jotta joku kehtaisi kanssasi lenkkipolulle lähteä.

    • ei kai sohvaperuna

      lol

      Aika hieno päätelmä, hyvin vähäisillä tiedoilla. Tiesitkös, että kilokin on "ylipainoa", jos se itestä tuntuu ylimääräseltä :D

      Treeniseuraa, juu ei todellakaan ... kuntoilu/liikuntaseuraa, täysin eri asia.

      Painonvartijat, kaikkea maksullista skeidaa sä ihmisille tarjoatkin. Taidat saada provikkaa ;) Ainoo paikka, jota moinen keventää on lompakko. Oman painon pudottamiseen sitä ei tarvita. Se mikä siellä voi toimia, on ryhmäpaine/tuki ja sitä varten on ne ystävät.

      Mutta sen aina hyvä, kun löytyy myös yks, jonka seuraa ei ainakaan halua. Se ainoo kriteeri, eli "hyvä tyyppi", kun ei täyttyny. Hyvät kevättä myös sinulle!

    • Jospa kesäksi

      Hei

      itse asustan Tampereella ja tsemppi seura liikuntaan suunnilleen ikäisestäni olisi varsin kiva juttu. Itse olen 42 ja yritän tsempata itsenäni mm. Gogolle jumppaamaan. Juuri nyt ei kunto ole heikoimmillaan, mutta matkaa 'huippukuntoon' tai siis hyvän kuntoilijan tasolla on vielä mukavasti ;-).

    • askeltamaan

      Minä mies, liikun kyllä aina kun mahdollista, totesin tuossa joku aika sitten erään pointin. Kyllä sisälläkin voi liikuntaa harrastaa mutta huomasin siinä hikoaa nopeammin kuin ulkona liikkuessa ja päättelen sen johtuvan ilmasta joka huoneessa ei ole yhtä raikasta, happirikasta tai vaihtunutta kuin ulkona ja raikas ilma jäähdyttää paremmin kuin tunkkainen huoneilma. Siitäkään johtuen vaikka itse hakenut ulkoluun seuraa lenkille kävelyyn tai metsiin poluille ei tahdo saada. Mitä mahtavat pelätä, kai niitä omia konkkapolviaan tai liikakilojaan. Kenties häpeävät itseään niin paljon etteivät uskalla. Mutta ei se liikunta kaipaa mitään tuulipukuja tai muitakaan lenkkiasuja, ne kilot ja kunto ei nouse niillä vaan kaikki hyöty tulee liikunnasta itsestään ei niistä asuista, joten ihan sama minkä loipakon päällensä laittaa ei estä kunnon nousua tai laihtuimista.

    • shiitt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      228
      21025
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      99
      4239
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      83
      2988
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      53
      2214
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      198
      1868
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1642
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      137
      1595
    8. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      73
      1571
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      169
      1509
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1403
    Aihe