mistä sana "manne" tulee? se ei kuulosta "mustalaiselta" eikä "romanilta", onko jonkun nimestä alunperin? tietääkö kukaan?
mistä sana "manne" tulee?
31
14156
Vastaukset
- Arvaus vaan
Puhdas arvaus, mutta luultavasti saman merkkisestä kitarasta. Liekö he joskus soittaneet sitä paljon ja joku tuntenut kitaramerkin. Sanonut tyyliin, että "taas ne mannet soi". Sittemmin se on siirtynyt tarkoittamaan ihan muuta.
Mutta kuten sanoin tämä on arvaus eikä varmaa faktaa.- Valkolainen.
Mustalaismiehillä Manne oli ennevanhaan yleinen etunimi. Olen itsekin ollut kerran sellaisessa tilanteessa, jossa nuoret mustalaismiehet toivat ruokaa pöytään vanhalle sukulaismiehelleen, ja sanoivat: "Haluatteko te, Manne, vielä jotain muuta?"
- firmanne
sana manne on miehen nimi ,tulee sanasta mannfred, saksassa yleinen miehen nimi. sota toi nimen suomeen ,tunnettuja manneja hiihtäjä manne liimatainen manne hietanen laihialainen ravivalmentaja.
- Vaihtoehto
Mikähän sota Mannfred-nimen Suomeen toi? Ainakin jo ennen viime sotia Manu (nimestä Immanuel) oli yleinen nimi mustalaisilla, itse arvelen että Manne on sen muunnelma.
- tuota monesti kuultu
joidenkin kaaleen miehen nimenä on manne mutta olen kuullut että meitä myös sillä nimelläkin sanotaan nuoret valtaväestön yleensäkin käyttää tuota sanaa olen kuullut
- joronko
eestiläiset sanovat suomalaisia poroiksi, miksi?
- Anonyymi
suomalaisilla on sarven tyngät päässä.
- Sieltä kai se tulee
Manne nimiä on ruosissa miesten yleinen nimi. Sieltä kai se tulee
- misä see on
ruosissa????????
- vastaaja finski
Wikipediasta:
Suomen romanit edustavat Suomen perinteisintä romaniväestöä. Suomen romanit kutsuvat itseään kaaleiksi eli tummiksi (romanikielellä: Kale), mutta kuuluvat manouche-nimiseen ryhmään, josta johtuu joskus esiintyvä "mannettelu" - Entäs:
Mitä tarkoittaa sana "halekaima" ? Onko se romanikeiltä, koska aina silloin tällöin sitä romaneista puhuttaessa kuulee.
- Sukunimi Mannela
Kiitos Sirpa
- feijajamanne
Hölmöt. Mann on Saksaa ja tarkoittaa miestä. On paljon muitakin nimiä, jotka ovat olleet pääosin romaneille tyypillisiä, Manne on yksi niistä ja toinen on esim Feija (Ferdinand, Fedja, Venäjältä)
- Anonyymi
Mustalaiset kuuluvat eritäytyviin kulttuureihin kuten somalit, joilla on sharia. Manneilla on kris
Ne tulivat 500 vuotta sitten Ruotsista eivätkä sopeutuneet, eivät suomalaistuneet, eivät menneet töihin, pitivät ruotsalaiset nimensä, eivät osaa ruotsia, eivät noudata lakia kun on oma kris - Anonyymi
Tuli mieleen, että voisiko olla jatkettu nimestä Lindeman. "Sieltä tulee taas ne Lindemannit!" EI perustu mihinkään faktatietoon, pelkkä mutu -arvaus.
- Anonyymi
manne on ennen vanhaan ollu supi suomalainen nimi siks se löytyy myös kalenteristä nyky päivän sivistyneet valtaväestöön kuuluvat käyttää sitä haukkuma nimenä romaneista ja eivät ymmärrä että samalla haukkuvat itseään
- Anonyymi
Alunperin se tulee manouche-sanasta, kuten yhdessä ylläolevassa viestissä jo todettiinkin. Kyseessä siis kaaleiden alaryhmä.
- Anonyymi
Ehkä niinkun meikä mandoliini. Mutta mietin että kun romanit on uskonnolisia ollut. Niin tulee vähän aatos, että minä hoidan, tai meidän Herramme hoitaa, Sitten nimi Sandfred kankea suomennos todellinen rauha
- Anonyymi
Ehkä tuollaista sanontaa voi nykyään käyttää kaikista itseriittoisista ihmisistä , jotka luottaa vaan omiin voimiinsa. Ja taivaallinen Isä on vaan joku muodollisuus tai satuolento
- Anonyymi
en löytänyt etymologiaa, ehkä ruotsin sanasta mann? Koska tämä haukkumasana on yleensä ollut vain mies romaneista.
- Anonyymi
Ruotsissa mies on man , joten ihme ettet sitä löytänyt .
- Anonyymi
Muksi heillä on ruotsinkielinen sukunimi? Ei oo montaa Juvosta tai Pesosta?
- Anonyymi
Sehän on miehen nimi(kin).
Mutta kai se on kehittynyt jostain syystä haukkumasanaksi mustalaisille.
Vähän sama pointti kai, kun mustaihoisia afrikkalaisia haukutaan nekru-sanalla. Tai no, tuo nekru on kaiketi väännös sanasta neekeri, mikä on myöskin nykyään haukkumasana.- Anonyymi
Ihan niin N sanaa ei sivistyneet ihmiset käytä jotka ovat lukeneet afrikkalaisten historian ja tietävät miten sillä sanalla alistettiin näitä orjia tummaihoisia ihmisiä jotka olivat , joka ruoskan iskulla päästivät sen sanan suustaan kun orjuåia hakkasivat. Siksi sivistyneet ihmiset eivät käytä sitä.
Jokainenhan on nähnyt filmin ” ”Juuret ” joka kertoo myös näistä asioista .ämutra netissäkin on yksi mies joka käyttää aina sanaa muuntelemakålla hieman laittaen H kirjaimen sanaan.
Ilmeisesti joku jolla ei ole tietoa näistä asioista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan niin N sanaa ei sivistyneet ihmiset käytä jotka ovat lukeneet afrikkalaisten historian ja tietävät miten sillä sanalla alistettiin näitä orjia tummaihoisia ihmisiä jotka olivat , joka ruoskan iskulla päästivät sen sanan suustaan kun orjuåia hakkasivat. Siksi sivistyneet ihmiset eivät käytä sitä.
Jokainenhan on nähnyt filmin ” ”Juuret ” joka kertoo myös näistä asioista .ämutra netissäkin on yksi mies joka käyttää aina sanaa muuntelemakålla hieman laittaen H kirjaimen sanaan.
Ilmeisesti joku jolla ei ole tietoa näistä asioista.Niinpä.
Ne, kenellä on asiat hyvin ja sivistys hallussa, eivät hauku eivätkä käytä näitä sanoja. Eivät siis mannettele eivätkä nekruttele ketään.
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512