onko outokummussa leipäjonoa? itse olen lukenut kirkon sivuilta, ei löytynyt muuta kun vähävaraisten ruokailu.
leipäjono
köyhäopiskelija
9436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei ole. Yhdistykset ja seurakunnat jakavat elintarvikkeita eu-apuna. Luulen, että vapaaseurakunnalla voisi Polvijärvellä olla joku leipienjakopäivä, kysy sieltä.
Outokummussa on niin vaurasta porukkaa ettei leipäjonoa tarvita. Ne leivät olisi poissa kauppojen pussista loppupelissä. Siks varmaankaan ne ei täällä Outokummussa anna mitään ilimaseks.
Vähävarasten ruokailukin on enempi tarkotettu rikkaille leskille ym. varakkaille eläkeläisille.
Tietämättömyys... no, hälvennän. Välke ry saa 2 x vuoteen kuorman EU-ruokatukea jaettavaksi. Kevään kuorma ei ole vielä tullut, seurailkaa tilannetta, tarvitsevat. Jako alkaa heti, kun pussitus pääsee kuorman tultua käyntiin.Nyt on tulossa myös- hernekeittoa, ja vanhan kaavan kautta on maitojauhe, keksii, pastaa, jauhoja, hapankorppua, jne...
Välke ry pitää majaa Kyykerin kylätalolla, entinen koulurakennus. Tukea jaetaan sieltä sitten aukioloaikoina, eli noin klo 9-12 ainakin, että lämpimästi toivotan hakemaan...Sama perhe/hlö voi jonkin sovitun kaikille saman ajan kuluttua hakea seuraavan tukikassin- ettei yksi ja toinen voi saada tukea suhteessa runsaammin kuin joku muu.
Ruokatuesta tulee olemaan ilmoituksiakin, esim. neuvolassa, soskun ilm. taululla...
Diakoniatstosta, joka on kirkon yhteydessä, voit käydä tukea- pientä rahallista, kysymässä- mutta pitää olla myös sossutuesta päätös mukaan.
Polvijärvellä on kuulemma ajoittain leipäjonojakin... Ilmoittele itse jos jonkun kyytiin tahdot pikkurahalla hakureissulle, monikin käy-samalla tutustut ihmisiin.
Polvijärven vapaa srk. elintarvikejako tiistaisin klo 10,00 alkaen, tervetuloa.
Voiko Polvijärveltä hakea kassin ulkopaikkakuntalaiset?
Tietääkseni saa kaikki ketkä kerkeävät saada numeron, tilaisuus alkaa klo. 10 hartaudella joka kestää noin puoli tuntia... Kärkipään numerolla saa parhaat eväät.
Tietääkseni saa kaikki ketkä kerkeävät saada numeron, tilaisuus alkaa klo. 10 hartaudella joka kestää noin puoli tuntia... Kärkipään numerolla saa parhaat eväät.
Joensuun Kalevankadulta saa myös eikä sillä ole väliä saatko ykkösnumeron vai yli satasen ruokaa riittää kaikille halukkaille. Itse jouduin olosuhteiden pakosta ottamaan apua vastaan marraskuussa 2011 ja muuten olisin ollut hukassa jos en näin olisi tehnyt, pienen lapsen äitinä hätää kärsimässä kun ei sossusta saanut apua ja työkkäri pihisti viime tinkaan, vasta vuoden vaihteessa sain rahaa. Onneksi on tällaiset keksitty. Okulaisista osa menee joensuuhun päin autoillaan, kannattaa kysyä kavereilta tai tuttavilta kyyti, sopimuksilla onnistuu aina vaikka palvelus palveluksesta, jos rahat on tiukassa. Sieltä saa myös erilaisia leipiä ja vehnästä niin paljon kuin ilkeätte ottaa tai jaksatte kantaa. Voihan se olla että Joensuussakin on ruvettu tarkemmiksi, tuli mieleen kun itse siellä kävin, että ei ne kaikki niitä köyhiä olleet osa oli varmaan pihiyttään siellä. Alla olevista autoista päätellen.
Mikä tää paikka kalevankadulla on?