Luin muutama vuosi sitten jonkin kirjan, nimeä en muista, jossa mainittiin muun muassa noin 1868 vuosi (en ihan varma ole vuodesta). Silloin kuitenkin järvet olivat jäässä vielä juhannuksena. Ja tietysti lunta maassa. Mitään ei saatu viljeltyä ja ihmisiä kuoli nälkään. Tuleekohan tästä keväästä samanlainen. Tosin kukaan ei varmaankaan nälkään kuole, ulkomailta saadaan ruokaa. Toista oli tuolloin. Olen harrastanut sukututkimusta ja tuohon vuoteen mennessä eräs sukulaiseni oli saanu 8 lasta. Kaikki kuolivat nälkään. Muilla sukulaisillani oli myös lapsia kuollut, mutta aina joku jäi eloon. Vaan tuosta perheestä ei yksikään lapsi selvinnyt. En nyt muista, jäikö äiti ja isä eloon, tai oikeastaan en tiedä. Kirkonkirjoissa ei ole vanhemmille kuolinaikaa ollenkaan.
Nälkään kuolleet
nälkävuosi
8111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vai niin on päässyt käymään.
Vahvistamattomien, mutta luotettavien huhujen mukaan, yksi esi-isistäni oli tehnyt Viipurissa aikamoisen kasan ruutia, mutta pudottanut sitten vahingossa miekkansa pii-kivetykselle.
Muistovain hänestä jäljelle jäi ja kiveä kiven päälle.
Minä olen kävellyt Jämsän vanhalla hautaus-maalla, sinne on haudattu paljon laihoja ihmisiä, koska Jämsä oli nälkä- aikaan vauras pitäjä, mutta kitu-piikkejä täynnänsä.
Uudemmalla puolella makaavat teurastetut puna-vangit ja pappani, jota en koskaan nähnyt, hän kuoli sydän-tautiin, varmaankin lihavana.
Enää ei voi tulla samanlaista aikaa, koska sinne ei mahdu enenpää.
H.
Nuo 1860 -luvun katovuodet vaikuttavat vieläkin. Silloin senaatti sääti tilapäiseksi tarkoitetun lain jolla kiellettiin viinan kotipoltto, ettei vähäisiä viljoja käytettäisi rankiksi.
Kas kummaa, ko. laki on voimassa vieläkin. Autovero on sitten toiseksi vanhin tilapäinen vieläkin voimassaoleva laki maassamme.
"ollieemeli"
Kansamme on, edustajiensa välityksellä ajanut Kyproksellekin uuden, tilapäisen lain.
Talletusten verotuksen. Tästä tehdäänkin varmaan ns. Tobinin vero, tosin toisin kuin Tobin ehdotti. Jokainen pankki-talletettu euro joutuu veron-alaiseksi jos säästöt ovat alle 100 000 Euroa. Sitä on sitten helppoa muutella tuota rajaa.
Oikea pankki-automaatti.
Onneksi lepsuilivat sen verran, että rakas vihollisemme ehti ottaa rahansa pois.
Viisasta ulko-politiikkaa on se.
Tarkoituksena edustajillamme on tietenkin liika-lihavuuden poistaminen maailmasta, vähän on kuitenkin risti-riitaista että rankaisevat tupakoitsijaa, vaikka hyvin tietävät että tupakasta luopuminen lihottaa nopeasti.
H.
Kuvittelemattoman kamalaa aikaa on ollut. Luin juuri pitkän kertomuksen erään kunnan nälkävuosiajasta.
1867 talvi jatkui kesäkuuhun asti, seurasi kato, katosi monilta ruoka.
Ihmiset kulkivat sauraavana talvena laumoittain kerjuulla. Joku antoi vähästään, joku ei paljostaankaan. Moni kuoli matkalla sairauttaan ja heikkouttaan.
Syötiin hätäruokaa, joka oli monen mahan meno.
Nälkään kuoli 7,9% väestöstä vuosina 1866-1868, kertoo Wikipedia.
Nyt on meno monilla päinvastaista.
":||"
Kertaushan on opintojen äiti, varsinkin toisten kartaaminen.
Ehkä jäi huomaamatta, että asia kirjoitettiin jo tyhjentävän selväksi.
Myös valmiiksi valitettuna.
"Minä olen kävellyt Jämsän vanhalla hautaus-maalla, sinne on haudattu paljon laihoja ihmisiä, koska Jämsä oli nälkä- aikaan vauras pitäjä"
H.
Siis, kertaanpa taas kerran. Vastaan aloittajalle, en sinulle.
Kävele sinä vaikka Jämsän takana.
Yleensä en sinua lue, kuin muutaman sanan alusta, vahingossa.
Hauskaa Pääsiäistä!
Tuo 7,9 % on pientä vuosien 1695-1697 rinnalla. Silloin kolmas osa Suomen asukkaista kuoli nälkään ja sen mukana tulleisiin tauteihin.
Tämä on pahin nälkäjakso Suomessa, mistä on dokumentit. On niitä ollut muitakin, ainakin olkivuosien nimellä tunnetut. Olikohan 1600-luvun alussa? Wikipedia kertoisi...
Tämä oli niin sanottu pieni jääkausi. Ihminen ei voi mitään ilmastolle, ihminen on vain keksinyt (viisaat) kuinka hölmöjä voi manipuloida monenlaisilla asioilla saaden suuret voitot ilmatolla.