Ruotsin kirjoittaminen

asdasd8

Hei! Olen pohtinut tässä että kumman sitä kirjoittaisi matematiikan vai ruotsin. Matikassa olen yleisesti aika paska, ensimmäisestä kurssista (yhtälöt) sain 5, mutta toisesta kurssista (geometria) sain 9. Eli ainakin geometria sujuu. Ruotsi taas tuntuu todella vaikealta, mutta ylä-asteella kokeista tuli 10-9, lukiossa on tullut 7.
Kuinka vaikeita nämä YO-kokeet sitten ovat?

6

2239

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikaa on

      Mab kokeet on helppoja, yo siis. Pääset heittämällä läpi kun osaat toisenasteen yhtälön ratkaisukaavan, löytyy MAOL:staki, vähän derivointia ja pari hassuu prosenttilaskua, ja vola B ja jos yhtään enempää jaksat tsemppailla niin pitäisi M,E ja jopa L olla mahdollisia.
      Olet ykkösellä vai?

      • asdasd8

        Juu olen ykkösellä ja sen takia vähän pohtinut että osaa oikeita kursseja ottaa


    • :Ddd

      matikka on helpompi. ei keskipitkä ruotsikaan vaikea ole, mutta lyhyt matikka on kuitenkin niin naurettavan helppo, että suosittelen sitä.

    • MABBI

      Matikasta on hyötyä enemmän, lisäksi lyhyt matikka on niin älyttömän helppoa, ei vaadi paljoa että sieltä se M kolahtaa. Ruotsissa on enemmän opeteltavaa, jos se sinusta tuntuu vaikealta niin klaaraat vaan ittes pakollisista läpi ja kirjota matikka. Tosin jos haluut olla oikein pro niin kirjota molemmat. Mieti myös alustavasti jo vähän mitä haluat tulevaisuudessa tehdä, jos vaik haetki allalle missä ruotsin kirjoittamisesta saa lähtöpisteitä, esim. oikis.
      Suosittelen matikkaa :) Juttele vielä vaikka opon kanssa ja ko. aineiden opettajien kanssa. Tietty aineenopettajat markkinoivat omaa ainettaan, mutta kannattaa kysyä.
      Itse kirjoitin molemmat, matikasta E ja ruotsi alustavasti C.

    • riuttala76

      No ainakin matematiikkaa varmasti arvostetaan useammassa ammatissa kuin ruotsinkielen taitoa. Itse kirjoituksissa sain ruotsissa pisteen enemmän kuin hylätyn raja oli. Enpä juuri ruotsin kieleen ole törmännyt vaikka lukiosta jo 18-vuotta. Sen sijaan ilman englanninkielentaitoa netissä surffaaminen oisi hiton tylsää. Ruotsin sijasta oisin paljon mieluummin opetellut vaikka Venäjää tai Japania, hitto kiehtovampaa ja hyödyllisempää ois ollut vaika Sumerian kielikin, tosin kukapa sitä ois osannut opettaa minun kouluaikoinani juurikaan sen enempää kuin nykyäänkään.

    • Anonyymi

      Ruotsista on tullut ihan kuollut kieli.

      Edes ruotsissa ei puhuta enää ruotsia.

      Miettikää sitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1666
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1172
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      137
      950
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      794
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      46
      552
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      485
    Aihe