Voikohan ton alkuperäisen 2.2 TII happianturin korvata esim motonetistä tilatulla? Alkuperäinen on muistaakseni aika suolaisen hintainen
Happianturi
LeBarton
121012
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
minulta löytyy uusi mopar-anturi, jos kiinnostaa. Hp: 1/2 autokeskuksen hinnasta. Harrastajakollegat USA:ssa eivät suosittele muun merkkisiä antureita. Omaa kokemusta ei tarvikeantureista ole, eikä ole tarpeen tullakaan. Motonetin tai Bilteman anturia en omaan autooni kuitenkaan laittaisi.
Tietoa eri 4-johtoisten mopar antureiden eroista?Kaikissa ei kaiketi samanlainen?
Eikö noi 4 napaiset oo kaikki samanlaisia noissa koneissahan on (1??) 2,3 ja 4 johtoisia antureita (esilämmittämätön ,esilämmitetty ,sitten vielä erillisellä maadoituksella esilämmitetty)??
ainakin itselläni T1=2 johtoa T2=4johtoa
Haen siis kysymykseen vastausta onko kaikissa Mopar-4-lankaisissa sama anturi?????Ostan sellaisia 3kpl.Äkkisiltään kateltua....erilaisia johtopituuksia,erilaisia ECU:ja,kaikissa SAMANLAINEN töpseli.Olisko faktatietoa kellään?En tiedä Mopareista mutta on siis 1,2,3 ja 4 lankaisia.Ja samassa autossa 2kpl:takin.
Ei ole sama. Ainakin 2.2/2.5 ja 2.0/2.4 4-johtoinen sensori on sama. Näin ainakin Chryslerin varaosaluettelon mukaan. Muita en jaksa alkaa vertailemaan..
Moniko johtoinen? itselläni on 4 on ilmeisesti esilämmitettävä malli.
on 4-johtoinen, eli esilämmityksellä.
Ostinpa joskus piheyksissäni anturin uspartista. Maksoi joku 126e. Oli se nyt halvempi kuin 192e autokeskuksessa. Ei perkele anturi kestänyt kuin vuoden. Kuten mainittiin nuo moto- ja bilhelvetit, niin unohda tossissaan ne.
Tilasin aikoinaan 2 anturia jenkeistä, kokonaiskustannut ( 2 x Bosch anturia, rahti, tulli ALV ) noin 200 eur.
http://www.oxygensensorwholesale.com/
Muitakin paikkoja on paljon. Kärryni on jenkkimalli Voyager, jenkeistä sai merkin, mallin ja vuosimallin mukaan suoraan oikeat anturit.
Ja suurn virhe on ostaa ainakin turbo peliin on juuri tuo boschin anturi. Sitä virhettä ei kannata tehdä. Niin monelle on huonoja kokemuksia boschista ja turbosta.
On varmaan sitten syytä laittaa alkuperäinen anturi.Ei viittis hetiruveta vaihtaan kun se paikkakin on niin tilava.Ootteko muuten laittanu seosmittarin auton omasta anturista vai onko ollut erillinen pakopukessa??
alkuperäiseen anturiin. Omassa on nyt autometerin mittari ja olipa joskus itsetehtykin seosmittari auton kojelautaan upotettuna.