Eläinten suojelu

metsästämään

Suomessa suojellaan ihan liikaa eläimiä esim. joutsen, susi jne. Tämä riistäytyy käsistä koko homma, siksi tulee näitä "salametsästys" uutisia jatkuvasti esiin. Eihän esim susi kuulu liikkua kenenkään pihoissa jatkuvasti. Joko kanta on liian iso tai ruokaa ei ole enää metsässä, silloin pitää kantaa rajoittaa. Eli pidetään kaikkien eläinten kanta sopivana eikä anneta kasvaa liian isoiksi, sillon kenenkään ei tarvitse pelätä oman kissan, koiran tai lapsen henkeä. Lasten täytyy saada leikkiä turvallisesti omassa pihassa.

1

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryynäsen Topi

      Kertaalleen rauhoitetut ei tule enään koskaan metsästettävien listalle!
      Olkoon vaikka laulujoutsen kanta 5milj paria niin niitä ei enään ikinä metsästetä siitä huolimatta. Valkoposkihanhia on moninkertaisesti enemmän kun esim metsähanhia mutta siitä huolimatta valkoposkea ei saa metsästää kun tämä on niin "harvinainen" Jokainen voi tämän harvinaisuuden päätellä.
      Yhtään tällä hetkellä riistaeläimistössä olevaa lajia ei pidä päästää rauhoitettujen listalle jos sitä joskus aiotaan vielä pyytää. Metsästys voidaan väliaikaisesti lopettaa mutta ei kieltää kokonaan. Esimerkkinä vaikka metsähanhi.
      On sorsalajeja myös joiden metsästys voitaisiin hetkellisesti lopettaa ennenkun ne rauhoitetaan kokonaan. Esim jouhisorsa ja heinätavi mutta rauhoitettujen listalle ei näitä saa päästää.
      Huonoja esimerkkejä rauhoituslistalle päässeistä on naakka ja närhi. Kummankin kannat ja etenkin naakan ovat räjähtäneet käsiin ja närhi siirtää harvinaistuvaa kuukkeli kantaakin koko ajan pohjoisemmaksi. Edellä mainitut lajit kun suojeltiin niin turha ikinä kuvitella että niiden kantaa enään koskaan päästään rajoittamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2633
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      102
      1755
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1525
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      16
      1242
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1048
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      973
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      949
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      91
      924
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      120
      921
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      338
      836
    Aihe