Suomessa suojellaan ihan liikaa eläimiä esim. joutsen, susi jne. Tämä riistäytyy käsistä koko homma, siksi tulee näitä "salametsästys" uutisia jatkuvasti esiin. Eihän esim susi kuulu liikkua kenenkään pihoissa jatkuvasti. Joko kanta on liian iso tai ruokaa ei ole enää metsässä, silloin pitää kantaa rajoittaa. Eli pidetään kaikkien eläinten kanta sopivana eikä anneta kasvaa liian isoiksi, sillon kenenkään ei tarvitse pelätä oman kissan, koiran tai lapsen henkeä. Lasten täytyy saada leikkiä turvallisesti omassa pihassa.
Eläinten suojelu
1
140
Vastaukset
- Ryynäsen Topi
Kertaalleen rauhoitetut ei tule enään koskaan metsästettävien listalle!
Olkoon vaikka laulujoutsen kanta 5milj paria niin niitä ei enään ikinä metsästetä siitä huolimatta. Valkoposkihanhia on moninkertaisesti enemmän kun esim metsähanhia mutta siitä huolimatta valkoposkea ei saa metsästää kun tämä on niin "harvinainen" Jokainen voi tämän harvinaisuuden päätellä.
Yhtään tällä hetkellä riistaeläimistössä olevaa lajia ei pidä päästää rauhoitettujen listalle jos sitä joskus aiotaan vielä pyytää. Metsästys voidaan väliaikaisesti lopettaa mutta ei kieltää kokonaan. Esimerkkinä vaikka metsähanhi.
On sorsalajeja myös joiden metsästys voitaisiin hetkellisesti lopettaa ennenkun ne rauhoitetaan kokonaan. Esim jouhisorsa ja heinätavi mutta rauhoitettujen listalle ei näitä saa päästää.
Huonoja esimerkkejä rauhoituslistalle päässeistä on naakka ja närhi. Kummankin kannat ja etenkin naakan ovat räjähtäneet käsiin ja närhi siirtää harvinaistuvaa kuukkeli kantaakin koko ajan pohjoisemmaksi. Edellä mainitut lajit kun suojeltiin niin turha ikinä kuvitella että niiden kantaa enään koskaan päästään rajoittamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614388KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1503187Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482502Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?512435- 982115
- 241883
- 231632
- 301616
- 1611484
- 341253