Varpaan kipu

varvas kipuinen

Hei kaikki. Pelkään melanoomaa. Minulla on isovarvas ajoittain kipeä ja turvonnut, niin kuin tänä aamunakin. Varpaassa on luomi. Tämä varvas murtui joskus kymmenen vuotta sitten ja luomi ilmestyi kun tämä varvas parani. Viereisen varpaan kynteen on ilmestynyt kaksi tummaa pysty viirua, mutta viirut eivät ole koko kynnen pituudelta. Tämän viereisen varpaan kynsi oli ensin kokonaan musta mutta se musta kasvoi pois ja nyt tämä. Olen näyttänyt varpaitani yksityiselle lääkärille, mutta hänen mielestään isovarpaan luomi on siisti, joten sitä ei ole syytä poistaa. Ei, vaikka pyysin mielen rauhani vuoksi. Pitäisi ehkä kysyä toisen lääkärin mielipidettä. Onko tällä palstalla ketään jolla olisi ollut melanooma varpaassa, oliko jomotusta muualla kuin luomessa? (mulla toi kipu tuntuu varpaan ihossa mutta ei siinä luomessa)

4

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sulla on kihti

      kihti?

      • varvas kipuinen

        On sekin käynyt mielessä. Multa on tutkittu reuman mahdollisuuskin, mutta tutkinta vaiheeseen päästyäni oireet olivat jo kadonneet ja reumatesti oli negatiivinen. Lähisuvussa on kihtiä ja reumaa, joten varsin todennäköistä. Mua vaan niin ärsyttää tuon luomen näkeminenkin ja haluisin sen pois. Luomen poistamisen yksi syy oli myös että se on muka vaikeampaa, en usko.. miksi muka?


      • varvas kipuinen
        varvas kipuinen kirjoitti:

        On sekin käynyt mielessä. Multa on tutkittu reuman mahdollisuuskin, mutta tutkinta vaiheeseen päästyäni oireet olivat jo kadonneet ja reumatesti oli negatiivinen. Lähisuvussa on kihtiä ja reumaa, joten varsin todennäköistä. Mua vaan niin ärsyttää tuon luomen näkeminenkin ja haluisin sen pois. Luomen poistamisen yksi syy oli myös että se on muka vaikeampaa, en usko.. miksi muka?

        Tarkemmin: Mulla on isovarpaan kärjen ulkosyrjä tunnoton, ollut jo murtumasta asti. Kipu tuntuu jossain tuolla tunnottoman kohdan alapuolella, ei tunnu varpaan nivelissä. En osaa oikein hyvin määritellä onko tuo kipu luussa vai sitä ympäröivässä kudoksessa.
        Mulla on myös ajoittain hengenahdistusta ja virtsa haisee kummalliselle ja on sameaa, joten menen lääkäriin heti kun mahdollista. Mainitsen myös tästä varpaasta sitten, josko tätä kihdin mahdollisuuttakin tutkittaisiin :-/


    • Anonyymi

      Hei,

      Kävitkö koskaan toisella lääkärillä, mielenkiinnosta mietin, että kun itsellänikin on luomi varpaanvälissä ja näyttää kuulemma siltä, että ei tarvitse poistaa. Mietin myös että pitääkö kysyä toisen lääkärin mielipidettä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1222
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe