Yksinäisyys on puristava tunne josta on päästävä eroon. Jotkut pystyvät pitämään sitä sisällään useita päiviä mutta harva yli kahta viikkoa. Miehen yksinäisyyden tunne elää kiveksissä. Se pyrkii purkautumaan ulos voimakkaana syöksynä. Yli kahden viikon yksinäisyyden jälkeen se purkautuu usein nukkuessa fysiologisista tarpeista johtuen, elimistön tarkistaessa että onko paikat enää fyysisesti kunnossa. Paras tapa päästä eroon tästä tunteesta on olla alasti lähekkäin naisen kanssa, jolloin naisenkin yksinäisyys helpottuu. Toisinkuin miehillä, naisilla ei ole fyysistä tarvetta yksinäisyyden poistoon vaan pelkästään henkinen tarve. Tässä on selitys siitä miksi mies ei normaalissa tilanteessa halua toista yksinäistä miestä seuraksi vaan nimenomaan naisen. Kaksi naista kuitenkin pärjäävät keskenäänkin jos miestä ei ole saatavilla.
Yksinäisyyden tunne pyrkii purkautumaan ulos
mitä yksinäisyys on
7181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ite kyllä tykkään, että on miespuolisiakin kavereita. Ei oo mitään tarvetta joka päivä nähdä miespuolisia kavereitani, mutta silloin tällöin se on kiva jutella äijien kesken äijien juttuja. Sen tarpeen tyttöystävä kyllä korvaisi, mutta ihan sama asia se ei kuitenkaan ole. Eipä noita vähäisiä miespuolisia kavereita kerkeäisi välttämättä näkemään ollenkaan jos olisi tyttöystävä.
Höpö höpö. Jos seurustelee niin kyllä niitä ystäviä ehtii näkemään mutta jos toinen osapuoli laittaa aina kaikki muut tekemiset ja menemiset suhteen edelle, niin on todennäköisesti väärän ihmisen kanssa. Pitänee kasvaa ensin kotona aikuiseksi, kypsyä henkisesti. Kun minulla naisena on ystävät niin ei ne minnekään katoa vaikka seurustelen.
No miksi sitten on miehiä, jotka elävt avioliitossa ja seksiäkin on riittämiin mutta siitä huolimatta kokevat olevansa yksin. Eivät voi jakaa niitä miehisiä ajatuksia naisensa kanssa vaikka muna tyhjenee?
Katsos kun on olemassa naisia, joiden ainoa päänsisältö on esim. shoppailu.
Ei sellaisen kanssa olla keskustelun vuoksi. Aika yksinäiseksi siinä saattaa itsensä tuntea, jos on bimbo tullut otettua saman katon alle.
Parisuhdehan tuon tilanteen ratkaisee. Kumppanuus on parasta. On tosin miehiä, jotka haluavat naisen lähelleen vain tuota yhtä asiaa varten. Itse en vaan siihen kykenisi, koska olen liian tunneherkkä. En kuitenkaan väitä, että kavereiden välisessä seksissä olisi jotakin väärää, jos asiasta on sovittu reilusti. Valitettavan usein törmää tilanteeseen, jossa naista on vaan huijattu seksin saamiseksi.
En allekirjoita sitä täysin, etteikö myös naisella olisi tarvetta fyysiseen kanssakäymiseen, jos on yksinäinen. Onhan se ja joskus erittäin voimakastakin mutta järjellä tilanteen saa hallintaan, jos alkaa tuntua liian pahalta. Ajatukst purkaat muihin asioihin esim. tekemiseen, liikuntaan jne.
Kyllähän se on raiskaus, jos seksiin huijata pitää.
Aloittaja taitaa olla feministi, joka haluaa vain lisätä miesvihaa.