Yksi ja tuhat nimimerkkiä

viherpimpero

Ompa aika hiljaiseksí mennyt Vapaa Juankosken sivusto, ei ole kuin "YP" joka kehuu yli miljoonaa eri juankoskestalaista kävijää käyneen sivuillaa eri tietokoneilta tämän viikon aikana,
Ja sama henkilö eri nimimerkillä haukkuu kaikkea mikä liikkuu Juankoskella.
Mutta missä on omalla nimimerkillä satuilleet "tyhjätasku" ja "konsultti", missä piileskelette SUURET JOHTAJAMME ja ÄÄNI HARAVAMME?

6

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pihervimpo

      Onhan siellä muutama PenaT:n kommentti ollut. Ei kuitenkaan taida olla enää valtuustossa. Maakuntien Masasta en tiedä, varmaan remonteeraa osuuskuntien taloa.

    • Alan Pahin

      Pekka V arvostelee jo palstallaan lainkaton nostoesitystä tietämättä, mikä on tarkoitus. Perusteluhan on: ”Maksuvalmiuden ylläpitämiseksi tilapäislainan nostorajaa on tarkoituksenmukaista nostaa pysyvästi, koska se mahdollistaa tarvittaessa kaupungin lainamäärän pitämisen vain kulloinkin tarvittavassa määrässä.”

      Edellinen lausehan tarkoittaa sitä, että on mahdollista ottaa uusi edullisempi laina ja maksaa sillä kalliimpi laina pois. Näin tilapäisesti tarvitaan suurempi lainakatto ja lopullinen lainamäärä voi siis olla jopa pienempi kuin nykyinen.

      Toinen tähän hetkeen liittyvä syy on kartonkitehtaan omistuksen muutos. Sen on tapahduttava nopeasti, että päästään tuotantoon heti vapun jälkeen. Muutoshan pitää vielä hyväksyttää valtuustolla eli on tosiaan kiire.

    • kysyn vaan

      Miksi tämän pahvitehtaan omistuksen muutos pitää valtuustossa käyttää, minkä takia kunnan pitää tässä sotkussa olla mukana?

    • Alan Pahis

      Sorry, tarkoitin, etta se lainalimiitin muutos pitaa kayttaa valtuustossa. Se on sanottu kaupunginhallituksen kokouksen esityslistassa.

      Kaupungin mukanaolo on entisen kaupunginhallituksen jasenten intressissa, koska jos PBF menee konkurssiin, niin nama henkilot joutuvat vastaamaan omalla omaisuudellaan tuosta 5 miljoonasta. On nopeasti myytava koko roska jollekin, joka viimein maksaa pois tuon velan kaupungille, kun se on ensin maksanut Handelsbankille. Nain henkilokohtainen vastuu poistuu. Kaupungin rahaa kaytetaan siis esimerkiksi yhden paivan verran, olettaisin.

      Ihmettelen vaan, keta ovat nuo uudet sijoittajat, jotka on taas saatu uskomaan unelmiin ja sijoittamaan riittamattomasti rahaa, jotta tehdas kavisi kunnolla.

    • Alan Alusta

      Alan Pahis on jonkin verran jäljillä. Ei tässä henkilökohtaisen vastuun poistoa kukaan kuitenkaan ajattele, vaan nimenomaan sitä, että Handelsbankenin ehto jatkaa uusien sijoittajien kanssa on heti, kun Juankoski maksaa 5 milj (miinus puolentoista vuoden lyhennykset, kun PBF oli toiminnassa) epämääräisesti hyväksyttyjä vakuuksia pois. Raha kiertää sitten takaisin kaupungille, eli siinä Pahis on jäljillä.
      Tämä on hyvä järhestely, mutta Vapaiden mielestä mikään muu ei ole ok kuin kaiken teollisen toiminnan vastustaminen Juankoskella. Luusereita koko porukka.

    • Huhua, älä tiedä

      Kaupunginhallitus on asiat käsitellyt ja päätökset tehnyt. Toivottavasti sopimus kartonkitehtaan uusien investoijien kanssa nytkähti osaltaan eteenpäin, ja päästään taas hommiin.

      Toki kaikki vaaleissa yhteensä 24 ääntä saaneet entiset "päättäjät" jurputtaa, mutta onneksi vain omilla sivuillaan, jota ei kukaan enää ota tosissaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      51
      3259
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      943
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      830
    4. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      780
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      724
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      17
      710
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      611
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      22
      611
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      600
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      577
    Aihe