Minulla on kuistin molemmin puolin humalan alut, toisessa on käpyjä ja siinä pörrää koko ajan kärpäsiä, eli onko kävyt syy? Saako kärpäset jotenki pois?
humala+kärpäset
10
2922
Vastaukset
- Heikki
Heissan! Jouduin samasta syystä hävittämään humalan terassin vierestä pari vuotta sitten. Alkukesästä kaikki meni hyvin mutta loppukesää kohden mentäessä kärpäsiä alkoi olla kokoajan enemmän ja enemmän. Lähemmin lehdistöä tutkiessani huomasin niiden olevan täynnä kirvoja, oletko huomannut samaa? Ajattelin kirvojen houkuttelevan niitä mutta en ole asiasta aivan varma.
- elli
Tarkistin asian ja kirvoja on,kokeilen 10 % mäntysuopaliuosta. Takapihalla sama kasvi, ei kirvoja, ei kärpäsiä, voi olla että ne tosiaan vaikuttaa asiaan.
- kärpänen
tunnetusti ympärilleen kärpäsiä. Kirvat eivät ole tietääkseni syynä vaan ilmeisesti kasvin tuoksu ja kukat (kävyt). Kaunis kasvi, mutta ei sovi ulko-oven läheisyyteen, missä liikutaan paljon.
- elli
"emokasvi" josta siirsin on takapihalla eikä siellä ole ollut samaa ongelmaa. Takapihan kasvissa ei ole kirvoja, mutta edessä olevissa on, ajattelin kokeilla 10% mäntysuopaliuosta, katsotaan miten käy.
- sari
elli kirjoitti:
"emokasvi" josta siirsin on takapihalla eikä siellä ole ollut samaa ongelmaa. Takapihan kasvissa ei ole kirvoja, mutta edessä olevissa on, ajattelin kokeilla 10% mäntysuopaliuosta, katsotaan miten käy.
Onko humalasi nyt liian paahteisella ja kuivalla paikalla ? Takapihasi taisi olla sille juuri oikea kasvupaikka, jos siellä eivät kirvat sitä vaivanneet.
Vie se takaisin takapihalle ja tuo eteen jokin toinen köynnös, vaikkapa alppi-tai kiinankärhö,kiinanlaikkuköynnös,japaninkelasköynnös tai sitten villiviini, nuo ainakin tykkää auringosta ja kasvavat nopeaan ja tuuheaksi ja kauniiksi,eivätkä ole vaikeita kasvatettavia. - saakos kysyä?
sari kirjoitti:
Onko humalasi nyt liian paahteisella ja kuivalla paikalla ? Takapihasi taisi olla sille juuri oikea kasvupaikka, jos siellä eivät kirvat sitä vaivanneet.
Vie se takaisin takapihalle ja tuo eteen jokin toinen köynnös, vaikkapa alppi-tai kiinankärhö,kiinanlaikkuköynnös,japaninkelasköynnös tai sitten villiviini, nuo ainakin tykkää auringosta ja kasvavat nopeaan ja tuuheaksi ja kauniiksi,eivätkä ole vaikeita kasvatettavia.haluaisin etupihan puolelle jonkin monivuotisen köynnöksen, mutta maa on kivijalan vieressä melkein pelkkää soraa (kai rakennusmääräysten johdosta). etsin siihen kuolanpionia, mutten mistään löytänyt. minulla on paljon villiviinin taimia, miten pitäisi menetellä istutuksen suhteen? en kai uskalla sitä soraakaan pois kaivaa...?
- sari
saakos kysyä? kirjoitti:
haluaisin etupihan puolelle jonkin monivuotisen köynnöksen, mutta maa on kivijalan vieressä melkein pelkkää soraa (kai rakennusmääräysten johdosta). etsin siihen kuolanpionia, mutten mistään löytänyt. minulla on paljon villiviinin taimia, miten pitäisi menetellä istutuksen suhteen? en kai uskalla sitä soraakaan pois kaivaa...?
Saa kysyä...istuta ne villiviinin alut kauemmaksi siitä kivijalasta ja sorasta.Kaiva kuoppa ja laitat hyvää multaa, kun taimet ovat kasvaneet pidemmiksi, kiinnitä jokin lanka tai keppi jota myöden ne menevät sinne seinälle.
Ei kuolanpionikaan pelkässä sorassa kasva,hyvään multaa sekin pitää istuttaa. - sorikko
sari kirjoitti:
Saa kysyä...istuta ne villiviinin alut kauemmaksi siitä kivijalasta ja sorasta.Kaiva kuoppa ja laitat hyvää multaa, kun taimet ovat kasvaneet pidemmiksi, kiinnitä jokin lanka tai keppi jota myöden ne menevät sinne seinälle.
Ei kuolanpionikaan pelkässä sorassa kasva,hyvään multaa sekin pitää istuttaa.kannattaisiko istuttaa nyt syksyllä, vaiko vasta keväällä? uudet alut ovat tuolla syyskukkien takana, joten niitä on vähän vaikea sieltä lähteä kaivelemaan tuhoamatta muuta kasvillisuutta. olen nähnyt kuolanpioneja erään talon kivijalan vieressä, sellaista soraa näytti olevan kasvualusta, mutta mistäs tietää, miten paljon siellä multaa alla. kuitenkin on sellainen vähään tyytyväinen kasvi, jos kerran kuolan niemimaallakin kasvaa... ;)
- sari
sorikko kirjoitti:
kannattaisiko istuttaa nyt syksyllä, vaiko vasta keväällä? uudet alut ovat tuolla syyskukkien takana, joten niitä on vähän vaikea sieltä lähteä kaivelemaan tuhoamatta muuta kasvillisuutta. olen nähnyt kuolanpioneja erään talon kivijalan vieressä, sellaista soraa näytti olevan kasvualusta, mutta mistäs tietää, miten paljon siellä multaa alla. kuitenkin on sellainen vähään tyytyväinen kasvi, jos kerran kuolan niemimaallakin kasvaa... ;)
Voit tietysti istuttaa vasta keväällä, anna olla talvi piilossa siellä kukkien takana ja keväällä laitat maahan.
Joo, kyllä kuolanpioni laihemmassa maassa kasvaa kuin jalopionit, mutta ei nyt sentään aivan hiekassa, kyllä multaakin pitää olla ;-)
- Anonyymi00010
Kärpänen voi tulla humalaan.
Omat kotikärpäseni pörräävät himassani umpitunnelissa ja tekevät kaikenlaisia kieppejä ja kamikaze juttuja.
Klaus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi534270Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal813953- 703438
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963360Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1022369- 352238
- 362109
- 242109
- 382089
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231984