Minulla on kuistin molemmin puolin humalan alut, toisessa on käpyjä ja siinä pörrää koko ajan kärpäsiä, eli onko kävyt syy? Saako kärpäset jotenki pois?
humala+kärpäset
9
2750
Vastaukset
- Heikki
Heissan! Jouduin samasta syystä hävittämään humalan terassin vierestä pari vuotta sitten. Alkukesästä kaikki meni hyvin mutta loppukesää kohden mentäessä kärpäsiä alkoi olla kokoajan enemmän ja enemmän. Lähemmin lehdistöä tutkiessani huomasin niiden olevan täynnä kirvoja, oletko huomannut samaa? Ajattelin kirvojen houkuttelevan niitä mutta en ole asiasta aivan varma.
- elli
Tarkistin asian ja kirvoja on,kokeilen 10 % mäntysuopaliuosta. Takapihalla sama kasvi, ei kirvoja, ei kärpäsiä, voi olla että ne tosiaan vaikuttaa asiaan.
- kärpänen
tunnetusti ympärilleen kärpäsiä. Kirvat eivät ole tietääkseni syynä vaan ilmeisesti kasvin tuoksu ja kukat (kävyt). Kaunis kasvi, mutta ei sovi ulko-oven läheisyyteen, missä liikutaan paljon.
- elli
"emokasvi" josta siirsin on takapihalla eikä siellä ole ollut samaa ongelmaa. Takapihan kasvissa ei ole kirvoja, mutta edessä olevissa on, ajattelin kokeilla 10% mäntysuopaliuosta, katsotaan miten käy.
- sari
elli kirjoitti:
"emokasvi" josta siirsin on takapihalla eikä siellä ole ollut samaa ongelmaa. Takapihan kasvissa ei ole kirvoja, mutta edessä olevissa on, ajattelin kokeilla 10% mäntysuopaliuosta, katsotaan miten käy.
Onko humalasi nyt liian paahteisella ja kuivalla paikalla ? Takapihasi taisi olla sille juuri oikea kasvupaikka, jos siellä eivät kirvat sitä vaivanneet.
Vie se takaisin takapihalle ja tuo eteen jokin toinen köynnös, vaikkapa alppi-tai kiinankärhö,kiinanlaikkuköynnös,japaninkelasköynnös tai sitten villiviini, nuo ainakin tykkää auringosta ja kasvavat nopeaan ja tuuheaksi ja kauniiksi,eivätkä ole vaikeita kasvatettavia. - saakos kysyä?
sari kirjoitti:
Onko humalasi nyt liian paahteisella ja kuivalla paikalla ? Takapihasi taisi olla sille juuri oikea kasvupaikka, jos siellä eivät kirvat sitä vaivanneet.
Vie se takaisin takapihalle ja tuo eteen jokin toinen köynnös, vaikkapa alppi-tai kiinankärhö,kiinanlaikkuköynnös,japaninkelasköynnös tai sitten villiviini, nuo ainakin tykkää auringosta ja kasvavat nopeaan ja tuuheaksi ja kauniiksi,eivätkä ole vaikeita kasvatettavia.haluaisin etupihan puolelle jonkin monivuotisen köynnöksen, mutta maa on kivijalan vieressä melkein pelkkää soraa (kai rakennusmääräysten johdosta). etsin siihen kuolanpionia, mutten mistään löytänyt. minulla on paljon villiviinin taimia, miten pitäisi menetellä istutuksen suhteen? en kai uskalla sitä soraakaan pois kaivaa...?
- sari
saakos kysyä? kirjoitti:
haluaisin etupihan puolelle jonkin monivuotisen köynnöksen, mutta maa on kivijalan vieressä melkein pelkkää soraa (kai rakennusmääräysten johdosta). etsin siihen kuolanpionia, mutten mistään löytänyt. minulla on paljon villiviinin taimia, miten pitäisi menetellä istutuksen suhteen? en kai uskalla sitä soraakaan pois kaivaa...?
Saa kysyä...istuta ne villiviinin alut kauemmaksi siitä kivijalasta ja sorasta.Kaiva kuoppa ja laitat hyvää multaa, kun taimet ovat kasvaneet pidemmiksi, kiinnitä jokin lanka tai keppi jota myöden ne menevät sinne seinälle.
Ei kuolanpionikaan pelkässä sorassa kasva,hyvään multaa sekin pitää istuttaa. - sorikko
sari kirjoitti:
Saa kysyä...istuta ne villiviinin alut kauemmaksi siitä kivijalasta ja sorasta.Kaiva kuoppa ja laitat hyvää multaa, kun taimet ovat kasvaneet pidemmiksi, kiinnitä jokin lanka tai keppi jota myöden ne menevät sinne seinälle.
Ei kuolanpionikaan pelkässä sorassa kasva,hyvään multaa sekin pitää istuttaa.kannattaisiko istuttaa nyt syksyllä, vaiko vasta keväällä? uudet alut ovat tuolla syyskukkien takana, joten niitä on vähän vaikea sieltä lähteä kaivelemaan tuhoamatta muuta kasvillisuutta. olen nähnyt kuolanpioneja erään talon kivijalan vieressä, sellaista soraa näytti olevan kasvualusta, mutta mistäs tietää, miten paljon siellä multaa alla. kuitenkin on sellainen vähään tyytyväinen kasvi, jos kerran kuolan niemimaallakin kasvaa... ;)
- sari
sorikko kirjoitti:
kannattaisiko istuttaa nyt syksyllä, vaiko vasta keväällä? uudet alut ovat tuolla syyskukkien takana, joten niitä on vähän vaikea sieltä lähteä kaivelemaan tuhoamatta muuta kasvillisuutta. olen nähnyt kuolanpioneja erään talon kivijalan vieressä, sellaista soraa näytti olevan kasvualusta, mutta mistäs tietää, miten paljon siellä multaa alla. kuitenkin on sellainen vähään tyytyväinen kasvi, jos kerran kuolan niemimaallakin kasvaa... ;)
Voit tietysti istuttaa vasta keväällä, anna olla talvi piilossa siellä kukkien takana ja keväällä laitat maahan.
Joo, kyllä kuolanpioni laihemmassa maassa kasvaa kuin jalopionit, mutta ei nyt sentään aivan hiekassa, kyllä multaakin pitää olla ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243