Turussa tehtiin rikosilmoitus ravintolasta joka oli syöttänyt asiakkailleen marketin biojäteastiasta haettua pilaantunutta salaattia. Esitän mielenkiintoisen kysymyksen. Mikä on tämän paskaa asiakkaille syöttäneen ravintolan vastuu asiakkaita kohtaan lain silmissä? Kun ravintolan nimi tulee julkisesti esille, onko mahdollista, että ko. ravintolassa asioineet ihmiset voivat haastaa kyseisen ravintolan oikeuteen ja pyytää mahdollisia korvauksia? Olen todennäköisesti itsekin käynyt tuossa ravintolassa ja siitä todisteena löytyy kyllä merkinnät pankin tietokoneelta (pankkikortin käyttö).
Haastanko oikeuteen?
3
456
Vastaukset
- nixu
Mitä vahinkoa sinulle on aiheutunut, josta pyytäisit korvauksia?
- Jorma
Olen joutunut petoksen uhriksi. Eli siis minulle on myyty kelvotonta tavaraa (tavaraa jota ei lain mukaan saa myydä) ja annettu ymmärtää, että tavara on ehtaa. Joku ryhmäkanne tällaisessa asiassa varmasti menisi läpi ja ravintola joutuisi vastuuseen.
- nixu
Jorma kirjoitti:
Olen joutunut petoksen uhriksi. Eli siis minulle on myyty kelvotonta tavaraa (tavaraa jota ei lain mukaan saa myydä) ja annettu ymmärtää, että tavara on ehtaa. Joku ryhmäkanne tällaisessa asiassa varmasti menisi läpi ja ravintola joutuisi vastuuseen.
Eihän tässä petoksesta ole kysymys. Tuotteessa on saattanut olla virhe.
Sinulla tuskin on näyttöä siitä, että juuri sinun lautasellasi on ollut kelvotonta tavaraa. Kun olet syönyt ruuan etkä ole valittanut, niin se on osoitus siitä, lautasellasi ollut ruoka on ollut mielestäsi hintansa väärtti.
Suomessa ei ole ryhmäkannetta.
Ravintola vastaa aiheuttamstaan vahingosta. Sinulle ei ole aiheutunut mitään vahinkoa, joten et ole oikeutettu mihinkään korvauksiin.
Minkä ravintolat ajattelit haastaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."41756Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311232En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71920Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57826Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?104731Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38678- 19666
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?92659