Terve!
Teemme asiakaskyselyä satakuntalaisille ja mahdollisesti tuleville asiakkaille.
Olemme avaamassa syksy-talvi 2013 aikana auto- ja moottoripyörän omistajille tee-se-itse-hallia.
Halli suunnattu erityisesti niille, joilla ei ole paikkaa rakennella tai välineet ovat puutteelliset. Erityisesti talviaikana tapahtuvat pienet hoitotoimenpiteet on mukava hoitaa lämpimässä hallissa.
Tee-se-itse hallin tarkoitus on se, että jokainen voi tuoda ajoneuvonsa varaosineen halliin ja hoitaa asennus- tai huoltotyöt hallin välineillä.
Pyrimme tarjoamaan hallinosturista työkaluihin kaikki välineet.
Toimistomme tarkoitus on ohjeistaa asiakkaita, arvioida työaikoja, antaa vinkkejä ja myydä sellaisia tarvikkeita/varaosia joita autoissa kuluu usein.
Nyt toivoisimme yleisöltä vastauksia seuraaviin kysymyksiin:
- Mikä olisi teille tärkeää tee-se-itse hallin varustelussa?
- Mikä tapa olisi teille paras ajanvaraukseen?
- Millä muotoa voisimme palvella tee-se-itse hallin asiakkaita muuten, kuin tarjoamalla varusteet huoltotoimenpiteisiin ja tarjota yleismallisia varaosia/tarvikkeita?
- Olisiko sinulle tärkeää, että voisit käyttää hallia kerralla useamman päivän?
- Mitä muuta haluaisit asiasta sanoa?
- Mitä olisit valmis maksamaan nyt kaiken kattavasta tee-se-itse hallin palveluista?
Odotamme innolla vastauksianne ja toivon, että saamme sellaisia palautteita, että voisimme avata toiminnan kaiken kattavana!
Tee-Se-Itse-Halli
13
636
Vastaukset
- Reiska Remontti
Jos hinta on lämpimästä tilasta ja työkalujen käytöstä enemmän kuin 20 euroa ilta, niin antaa olla.
- legalzedwriter
Joo ilmanen pitää olla..
- Ei helppoa
Pisneksenä riskaapeli juttu. Ne joilla on varaa, niillä on tilat ja värkit omasta takaa tai huollattavat autonsa Veholla. Ne joilla tiloja ei ole, ei ole paljoa varaa maksaakaan. Työkalutkin vielä pöllisivät ja sottaisivat paikat.
Huoltsikat tuommosta palvelua ovat tarjonneet jo vuosikymmeniä.
Pitää siis erikoistua jollakin tavalla, mutta sitten lähestytäänkin jo perinteistä autokorjaamoa. - Vaikea sanoa
Varmaan se riippuu paikasta ja minkälaista asiakaskuntaa sinne sitten tulee, toiminta pitäisi saada jotenkin kannattamaan, pienistä puroista on vaikea saada katetta. Kaikki ei tarvitse kaikkia työkaluja ja silti niitä pitää olla kaikenlaista, hinta voi nousta liian korkeaksi, ehkä omat työkalut pitäisi olla mukana tai sitten jotain perustyökaluja, monttu tai hallinosturi, jompi kumpi on syytä olla talossa.
- Ei helppoa
Jonkun henkilökuntaan kuuluvan pitää olla mieluusti aina paikalla kun tiloissa on asiakkaita, ja ehdottomasti aina silloin kun tiloissa tehdään tulitöitä tai käytetään vaarallisiksi luokiteltavia koneita, kuten esimerkiksi autonostinta. Palkkatyöläinen hän ei voi kustannussyistä olla, mutta esim. joku ruokapalkalla työskentelevä eläkeläinen jolla on läheiset suhteet yrittäjiin voisi olla halukas. Tietenkin hyvä osaaminen autojen korjaustöistä on ehdoton vaatimus, vaikka ei merkkikohtaista 2010 -luvun nippelitietoa hallitsisikaan. Eipä sitä hallitse aina merkkikorjaaamotkaan.
Joitakin perus kulutusosia voisi varastoida myyntiä varten, kuten suodattimia, sytystulppia, erilaisia kemikaaleja ja huoltoaineita yms. Varsinaisten varaosien osalta voisi olla järkevää tehdä sopimus/muuta yhteistyötä paikallisen varaosaliikkeen kanssa.
Mutta Jämijärvi tuntuu turhan pieneltä paikkakunnalta yrityksellenne. Kankaanpäässä toiminta voisi nippa nappa kannattaa, mikäli tarvittava pääoma olisi valmiina. Lainarahalla tuskin moista riskiä kannataa ottaa.
Varausmahdollisuus ilman muuta nettiin ja lisäksi mahdollisuus tehdä varaus myös puhelimitse, joka sitten päivitetään saman tien nettiin.
Tilaa tulisi olla useammalle autolle, vaikka esim. autonostinpaikkoja olisin vain yksi. Ihminen on sosiaalinen eläin ja haluaa olla paikassa jossa on muitakin saman henkisiä ihmisiä.
Uutena asiana ehdotan lukittavaa kaappia asiakkaille, josta voisi periä nimellisen vuokrankin. Tuollainen pohjapinta-alaltaan neliön kokoinen kaappi kolmella neljällä tukevalla hyllyllä olisi herkkua.
Työkalut sillä tavalla järjestyksesssä, että heti näkee jos tulee puutteita. Ikuisen takuun työkalut ovat hyviä, niin ei tarvitse tapella asiakkiden kanssa jos jokin värkki menee normi käytössä rikki. - superkorjausmiäs
Vastaan kysymys kerrallaan
televisio
puhelin
paras yleis tarvike on rauta lanka ja ilmastointi teippi
ehkä
hyvä idea
kyl se tarttis puolet vähempi ol ainaki siit mitä auto korjaaja ottaa tunnilt - Itse korjaaja
Jotain maksullisia tarjottavia lisäpalveluita täytyy olla mukana, muuten ei kannata.
- Ei helppoa
Mahdollisesti kysyttyjä lisäpalveluita:
- pakokaasumittaus
- OBD -mittaukset
- dynamometri jarruille ja teholle
- se pieni varastotila josta jo mainitsinkin
- maalaustyöt
- alusta ja kotelosuojaus
- pienimuotoinen hiekkapuhallus
- paikan siisteys
- hyvät yhteydet autopurkaamoihin ja erityisesti paikallisiin varaosaliikkeisiin
- kattavat manuaalit
- peltityövälineet
- yms yms....
Mutta edelleenkin peräänkuulutan sitä, että alkupääomaa pitää olla runsaasti, muutoin homma ei ole taloudellisesti kannattavaa. Ja jos on runsaasti pääomaa, sille löytyy varmasti kannattavampiakin sijoituskohteita. Haastavaa puuhasteltavaa tuollaisen hallin ylläpidosta kyllä saa enempi kuin pörssiyhtiön osakkeista.- Ei helppoa
Yksi tärkeä jäi mainitsematta: saunatila.
Ja saunatilaan liittyen pitää samalla olla ehdoton nollatoleranssi alkoholinsuhteen ainakin hallin puolella. - muuli
Ei helppoa kirjoitti:
Yksi tärkeä jäi mainitsematta: saunatila.
Ja saunatilaan liittyen pitää samalla olla ehdoton nollatoleranssi alkoholinsuhteen ainakin hallin puolella.Joo ja se tyhjennystila.Täällä Jämpällä ei ole kuulemma enää naissia,pitää itse hoitaa sekin homma?
- juu6
- Sellainen 10-15 päivä
- Pitäisi olla mm. Avaimet, lenkit, yms
- Pitäisi varata aika soittamalla- JormaJämi
Mä tarviisin semmosen 1000 m2:n hallin.
Paljonko maksaa?
- Jaakko jämi
ei kannata alkuunkaan toiveajattelua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2184280Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223299Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2611908Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,51347Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381207Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1581148Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin96855- 63755
- 176730
- 30727