Tee-Se-Itse-Halli

TSIH2013

Terve!

Teemme asiakaskyselyä satakuntalaisille ja mahdollisesti tuleville asiakkaille.

Olemme avaamassa syksy-talvi 2013 aikana auto- ja moottoripyörän omistajille tee-se-itse-hallia.

Halli suunnattu erityisesti niille, joilla ei ole paikkaa rakennella tai välineet ovat puutteelliset. Erityisesti talviaikana tapahtuvat pienet hoitotoimenpiteet on mukava hoitaa lämpimässä hallissa.

Tee-se-itse hallin tarkoitus on se, että jokainen voi tuoda ajoneuvonsa varaosineen halliin ja hoitaa asennus- tai huoltotyöt hallin välineillä.
Pyrimme tarjoamaan hallinosturista työkaluihin kaikki välineet.

Toimistomme tarkoitus on ohjeistaa asiakkaita, arvioida työaikoja, antaa vinkkejä ja myydä sellaisia tarvikkeita/varaosia joita autoissa kuluu usein.

Nyt toivoisimme yleisöltä vastauksia seuraaviin kysymyksiin:

- Mikä olisi teille tärkeää tee-se-itse hallin varustelussa?

- Mikä tapa olisi teille paras ajanvaraukseen?

- Millä muotoa voisimme palvella tee-se-itse hallin asiakkaita muuten, kuin tarjoamalla varusteet huoltotoimenpiteisiin ja tarjota yleismallisia varaosia/tarvikkeita?

- Olisiko sinulle tärkeää, että voisit käyttää hallia kerralla useamman päivän?

- Mitä muuta haluaisit asiasta sanoa?

- Mitä olisit valmis maksamaan nyt kaiken kattavasta tee-se-itse hallin palveluista?

Odotamme innolla vastauksianne ja toivon, että saamme sellaisia palautteita, että voisimme avata toiminnan kaiken kattavana!

13

730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reiska Remontti

      Jos hinta on lämpimästä tilasta ja työkalujen käytöstä enemmän kuin 20 euroa ilta, niin antaa olla.

    • legalzedwriter

      Joo ilmanen pitää olla..

    • Ei helppoa

      Pisneksenä riskaapeli juttu. Ne joilla on varaa, niillä on tilat ja värkit omasta takaa tai huollattavat autonsa Veholla. Ne joilla tiloja ei ole, ei ole paljoa varaa maksaakaan. Työkalutkin vielä pöllisivät ja sottaisivat paikat.

      Huoltsikat tuommosta palvelua ovat tarjonneet jo vuosikymmeniä.

      Pitää siis erikoistua jollakin tavalla, mutta sitten lähestytäänkin jo perinteistä autokorjaamoa.

    • Vaikea sanoa

      Varmaan se riippuu paikasta ja minkälaista asiakaskuntaa sinne sitten tulee, toiminta pitäisi saada jotenkin kannattamaan, pienistä puroista on vaikea saada katetta. Kaikki ei tarvitse kaikkia työkaluja ja silti niitä pitää olla kaikenlaista, hinta voi nousta liian korkeaksi, ehkä omat työkalut pitäisi olla mukana tai sitten jotain perustyökaluja, monttu tai hallinosturi, jompi kumpi on syytä olla talossa.

    • Ei helppoa

      Jonkun henkilökuntaan kuuluvan pitää olla mieluusti aina paikalla kun tiloissa on asiakkaita, ja ehdottomasti aina silloin kun tiloissa tehdään tulitöitä tai käytetään vaarallisiksi luokiteltavia koneita, kuten esimerkiksi autonostinta. Palkkatyöläinen hän ei voi kustannussyistä olla, mutta esim. joku ruokapalkalla työskentelevä eläkeläinen jolla on läheiset suhteet yrittäjiin voisi olla halukas. Tietenkin hyvä osaaminen autojen korjaustöistä on ehdoton vaatimus, vaikka ei merkkikohtaista 2010 -luvun nippelitietoa hallitsisikaan. Eipä sitä hallitse aina merkkikorjaaamotkaan.

      Joitakin perus kulutusosia voisi varastoida myyntiä varten, kuten suodattimia, sytystulppia, erilaisia kemikaaleja ja huoltoaineita yms. Varsinaisten varaosien osalta voisi olla järkevää tehdä sopimus/muuta yhteistyötä paikallisen varaosaliikkeen kanssa.

      Mutta Jämijärvi tuntuu turhan pieneltä paikkakunnalta yrityksellenne. Kankaanpäässä toiminta voisi nippa nappa kannattaa, mikäli tarvittava pääoma olisi valmiina. Lainarahalla tuskin moista riskiä kannataa ottaa.

      Varausmahdollisuus ilman muuta nettiin ja lisäksi mahdollisuus tehdä varaus myös puhelimitse, joka sitten päivitetään saman tien nettiin.

      Tilaa tulisi olla useammalle autolle, vaikka esim. autonostinpaikkoja olisin vain yksi. Ihminen on sosiaalinen eläin ja haluaa olla paikassa jossa on muitakin saman henkisiä ihmisiä.

      Uutena asiana ehdotan lukittavaa kaappia asiakkaille, josta voisi periä nimellisen vuokrankin. Tuollainen pohjapinta-alaltaan neliön kokoinen kaappi kolmella neljällä tukevalla hyllyllä olisi herkkua.

      Työkalut sillä tavalla järjestyksesssä, että heti näkee jos tulee puutteita. Ikuisen takuun työkalut ovat hyviä, niin ei tarvitse tapella asiakkiden kanssa jos jokin värkki menee normi käytössä rikki.

    • superkorjausmiäs

      Vastaan kysymys kerrallaan

      televisio

      puhelin

      paras yleis tarvike on rauta lanka ja ilmastointi teippi

      ehkä

      hyvä idea

      kyl se tarttis puolet vähempi ol ainaki siit mitä auto korjaaja ottaa tunnilt

    • Itse korjaaja

      Jotain maksullisia tarjottavia lisäpalveluita täytyy olla mukana, muuten ei kannata.

    • Ei helppoa

      Mahdollisesti kysyttyjä lisäpalveluita:

      - pakokaasumittaus
      - OBD -mittaukset
      - dynamometri jarruille ja teholle
      - se pieni varastotila josta jo mainitsinkin
      - maalaustyöt
      - alusta ja kotelosuojaus
      - pienimuotoinen hiekkapuhallus
      - paikan siisteys
      - hyvät yhteydet autopurkaamoihin ja erityisesti paikallisiin varaosaliikkeisiin
      - kattavat manuaalit
      - peltityövälineet
      - yms yms....

      Mutta edelleenkin peräänkuulutan sitä, että alkupääomaa pitää olla runsaasti, muutoin homma ei ole taloudellisesti kannattavaa. Ja jos on runsaasti pääomaa, sille löytyy varmasti kannattavampiakin sijoituskohteita. Haastavaa puuhasteltavaa tuollaisen hallin ylläpidosta kyllä saa enempi kuin pörssiyhtiön osakkeista.

      • Ei helppoa

        Yksi tärkeä jäi mainitsematta: saunatila.

        Ja saunatilaan liittyen pitää samalla olla ehdoton nollatoleranssi alkoholinsuhteen ainakin hallin puolella.


      • muuli
        Ei helppoa kirjoitti:

        Yksi tärkeä jäi mainitsematta: saunatila.

        Ja saunatilaan liittyen pitää samalla olla ehdoton nollatoleranssi alkoholinsuhteen ainakin hallin puolella.

        Joo ja se tyhjennystila.Täällä Jämpällä ei ole kuulemma enää naissia,pitää itse hoitaa sekin homma?


    • juu6

      - Sellainen 10-15 päivä
      - Pitäisi olla mm. Avaimet, lenkit, yms
      - Pitäisi varata aika soittamalla

      • JormaJämi

        Mä tarviisin semmosen 1000 m2:n hallin.
        Paljonko maksaa?


    • Jaakko jämi

      ei kannata alkuunkaan toiveajattelua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      72
      2994
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      63
      2579
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      108
      2343
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      87
      1436
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1276
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      189
      972
    7. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      98
      963
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      83
      903
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      838
    10. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      65
      764
    Aihe