Työpaikallani on luultavasti kosteusvauriomikrobeja. Lääketieteellisesti olen terve. Yksityisellä kävin pyytämässä lähetteen hometesteihin, laittoi ige vasta-aineet ja varastopölypunkki prick testin. kertovatko nämä muuta kuin että olen joskus altistunut noille homeille?
Mitä testejä
9
383
Vastaukset
- ltltltltlt
Hei,
IgE vasta-ainemääritys mittaa yleisesi kaikkia igE-luokan vasta-aineita. Niiden tuotanto on tyypillistä erilaisissa allergisissa reaktioissa (sekä loisinfektioissa mutta tämähän ei tässä tapauksessa ole oleellista). IgE- testillä tutkitaan yleisesti sitä onko oireiden syy allergeeninen ja ovatko potilaan IgE-tasot normaalit.
Tämä siis kattaa myös homeiden ja muiden sienien tuottamien allergeenien aieuttamat vasta-ainemuutokset. Oireet ovat kuitenkin hyvin yksilölliset, osalla saattaa olla vasta-aineet koholla aiheuttamatt mitään oireita.Pahimmillaan potilaille kehittyy astman kaltaisia oireita, allergisia kohtauksiakin esiintyy. - ltlltltltltlt
Vasta-aine määristä voidaan tulkita, onko tilanne akuutti, krooninen -> onko päällä vai pitkäaikainen. Altistus aikaa on kuitenkin hyvin vaikea määrittää vasta-aineiden avulla.
- titititititititit.ta
Altistus on helppo määritellä. Jos sisällä oireita ja sairauksia ja oven ulkopuolella ei niin ota ritolat ja vaihda työpaikkaa / kämppää, jätä terveysmies ja vittumainen isännöitsijä raapiin päätä ja tilaamaan MCF PHMG tai vastaava homedesinfiointimyrkytys jos vielä uskaltavat kiellosta huolimatta niin tehdä.
Ei kannata sun rahojas tuhlata turhiin vasta-ainekokeisiin eikä turhiin sisäilmanäytteidenottoihin. Pintakosteuden mittaajat ja kuntoarvoijat on sitten juttu erikseen. Helpoimmalla pääset kun lähdet vain pois jos oireita ja sairauksia sisällä sanoopa lääketiede mitä tahansa. Kaikki työantajat ei ymmärrä tai halua ymmärtää minkälaisen terveysvaaran ovat järjestäneet jos eivät heti ala nopeisiin toimenpiteisiin kosteus- homevaurioisten ja mikrobivaurioisten materiaalien poistamiseen RATU säädösten mukaisesti.
Suomalainen vahingonilo, vähättely, vääristely ja jahkailu ja tyhyjänpäiväinen n******nen on aiheuttanut jo lukemattomille täydellisen terveyden menettämisen.
Revi tästä faktaa.
http://homegate2011.blogspot.fi/
http://homepakolaiset.fi/tutkimustietoa/MyrkyllisetBiosidit_mss.pdf
IgG voi jotain viitteitä antaa jos otetaan ryhmästä 5 hengen perhe taitaa olla jo ryhmä. Mikäli kaikilla ryhmän jäsenillä on samat myrkyt kosissa lukemissa.
Niitä voisi sitten joku asiantuntija verrata puolueettomasti otettujenn materiaalinäytteiden myrkkyjen kanssa. Mutta helpointa on vaan lähteä pois ja antaa niiden "asiantuntijoiden" lypsää rahat pois rakennuksen omistajalta.
Virkamiehistä et saa mitään apua, et ainakaan niistä oman edun tavoittelijoista.
Kokemusta nimittäin on siitäkin.
Se ei kuitenkaan ole homeremontti jos pois lähdet, mutta antaahan se rakennuksen omistajalle mahdollisuuden panna "vahinko" kiertämään ja taas mennään... uusia uhreja pilvin pimein tällä toiminnalla.
- hulluko1
Niin en meinannutkaan työpaikkaan jäädä, en jaksa taistella ja tottahan se taitaa olla täällä suomessa, että homesairastuminen on tabu. Kiitos vastauksista.
- hulluko1
Vielä asia vaivaa, eli millä homealtistuksen saa todistettua? keuhkojen huuhtelulla? Joskus ne lierot pitäisi saada vastuuseen terveyden menetyksestä!
- Homemies5000
Mulle ei ainakaan suostuta tekemään enää mitään testejä. Keuhkopuolen lääkärille en pääse koska olen papereiden mukaan "terve". Eli PEF-arvot ja kaik normaaleja.
Olen sairastunut masennukseen tämän kanssa. Ketään ei halua pistää sormiaan tähän soppaan. Oma sormeni on ollut siitä asti kun tähän työpaikkaan tulin.
Pois en pääse koska talouteni ei karenssia kestä. Työterveyslääkäri ei kirjoita sairaslomaa koska olen "terve". Työnantaja ei laita minua pyynnöstäni huolimatta toiseen rakennukseen töihin joka saattaisi olla puhdas.
Olen umpikujassa. Kukaan ei auta. Ei lääkärit. Ei työterveys. Ei työsuojelupiiri. Ei kukaan.
Yksityiselle en voi mennä koska olen perus persaukinen duunari. Enkä tiedä edes mitä se auttaisi. Ei lääkäri tätä taloa korjaa.
Haluaisin vain tietää miksi oireilen täällä. Mitä täällä on mikä sen aiheuttaa.
Mutta kukaan ei halua selvittää. Kukaan ei halua puhua asiasta.
Ajattelin että otan piruuttani Groove FM:n yhteyttä kun siellä oli siitä homekoulustakin kova paasaus että jos radion kautta saisi äänensä kuuluviin...
Työhuoneeni nurkassa kasvaa jotain harsomaista valkoista. Onkohan sitten jotain sientä vai mitä lie.
- hulluko1
tuohan tästä asiasta vaikean tekeekin, kun lääketieteellisesti ollaan täysin terveitä. Mielenterveyttä koetellaan ihan urakalla. Turhauttava olo, kun itse tietoinen mitä tapahtuu, mutta kun kukaan ei tee mitään. Näin se vaan taitaa olla. Oletko harkinnut sairaslomaa vaikka psykiatrin kautta ja sitä kautta kelan uudelleen kouluttautumista?
- Homemies5000
No, äsken kävin lääkärillä enkä toiste kyllä kunnalliselle puolelle mene.
En kestä niin halventavaa käytöstä. En sitten millään. Sain sentään kahden päivän saikun. Mutta tiedän että jos psykiatrille menen että miten siinä käy. Hulluksi leimaavat. Eihän sisäilman epäpuhtaudet voi mitään henkisiä ongelmia aiheuttaa, eihän?
Uskomatonta perseilyä. Miksi sisäilmaongelmat on niin tabu? Kukaan ei usko.
Lääketieteellisesti tässä ollaan terveitä (ainakin vielä) niin eikö muka ole mitään välimuotoa kuin ON tai OFF?
- Lääketiede vs. Ter-
veystiede:
Testaa ja vastaa testin kohtiin rehellisesti:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-kvht-altistuneen-oiretesti/
Sait testissä esim. 40-osumaa.
Jatketaan testaamista. Minkä lukeman saat PINTALÄMMÖN keskiarvoksi?
................jatkuu.
Immuunipuolustuksen mittari: Elimistön lämpö kainalosta mitattuna:
Kuume on osoitus siitä että immuunipuolustus toimii, mutta onko immuunipuolustus täysin kunnossa voidaan päätellä vartalon lämmöstä. Normaalilämpönä voidaan pitää 36,4-36,8 C-astetta, joka perustuu vähintään(!) viiteen 2-3 tunnin välein tehtyjen mittausten keskiarvoon.
Esimerkiksi: 35,9 36,6 36,5 37,1 36,3 jaettu 5 on 36,48 C-astetta.
36,40 – 36,80C-astetta: immuunipuolustus toimii normaalisti.
36,00 – 36,40C-astetta: immuunipuolustuksen heikkeneminen on lievä.
35,50 – 36,00C-astetta: immuunipuolustuksen heikkeneminen on keskivaikea.
35,00 – 35,50C-astetta: immuunipuolustuksen heikkeneminen on vaikea.
alle 35,00C-astetta: immuunipuolustuksen heikkeneminen on huolestuttava!
alle 34,00C-astetta: immuunipuolustuksen heikkeneminen on todella huolestuttava!
alle 33,00C-astetta: immuunipuolustuksen heikkeneminen voi olla kohtalokas!
Huomioi nämä:
- Mittaus on tehtävä samalla mittarilla kainalosta.
- Mittaustulos voi olla virheellinen, jos potilaalla on mittauspäivänä “näkyvä” tulehdustila! Jatkuu........
Linkissä:
http://maitohappobakteeri.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/#Immuunipuolustuksen_mittari_Elimiston_lampo_kainalosta_mitattuna_
Sait keskilämmöksi esim.34,00C-ast.
Okei, jatketaan testaamista:
Käyt labrassa otattamassa pika- CRP.n. Saat tulehduslukeman: 9.
Lääkärin vast.otolla saat ylläolevilla arvoilla terveen paperit!!
Tunnetko itsesi terveeksi?
Okei jatketaan pohdintaa:
Käännyt Terveystieteen puoleen ja saat noilla arvoilla tosi sairaan paperit!
Sitten sinulle selvitetään hoidon kulku:
...........jatkuu. Huomioi ensin tämä:
Kvht-altistuneen hoito menee näin esimerkiksi oirehtiminen 40-osuman saaneella:
1. Pyrit kvht-altisteettomiin tiloihin jolloin kvht-altistumisen oireista häviää noin puolet, eli jäljelle jää noin 20-oiretta.
2. Syöt riittävästi ja riittävän kauan po tärkeimpiä bakteereita. Jäljelle jää noin 0….5 oiretta joka on normaali/terve tila.
a. Mikäli oireilu jämähtää paikoilleen noin 10-osuman seudulle niin, joko et ole saanut po bakteereita riittävästi, tai
b. Kvht-altistut edelleen tietämättäsi koska kvht-gogktailit eivät välttämättä haise!
Syy siihen miksi rivilääkärit leimaavat kvht-altistuneen mielenvikaiseksi selviää testistä. Jatkuu.............
Ja hoitoon et tarvitse edes välttämättä lääkäriä, mutta tarvitset tietoa:
Tästä on kyse limakalvoillasi!
http://maitohappobakteeri.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-kadonneiden-elamaa-yllapitavien-probiootti-bakteerienmhb-arvoitus-ja-homeiden-antibiootti/
Opastus hyötybakteereihin ja ongelmien kiertämiseksi!
http://maitohappobakteeri.nettisivu.org/mhb-maitohappoprobiootti-bakteerit-pahkinankuoressa-vaiheittain-lyhyesti/
P.S. Paranemista voit nopeuttaa syömällä suurempia hyötybakteeri-määriä, jolloin ongelmaksi muodostuu ainoastaan hinta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1027057Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4156806SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1625082Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien954002Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963931Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en723867Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103652Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03360Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil82192Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161769