Ymmärrän ihmisten riidat käyttöjärjestelmien välillä, mutta ovatko ne tarpeellisia? Käyttöjärjestelmien ominaisuudet ovat erilaisia ja jokainen käyttäjä on valinnut käyttöjärjestelmänsä palvelemaan omia tarpeita. Sama kuin riitelisi siitä, että miten haarukkaa pidellään.
Kertokaa oma mielipiteenne tänne kommentteihin!
Kertokaa oma mielipiteenne tänne kommentteihin!
Vastaukset 48
Vanhimmat
Totta!
Olen itse valinnut käyttöjärjestelmän, en ostanut sitä koneen kylkiäisenä tulevana pakko-ostoksena.
Minäkin olen valinnut, rakensin koneen ja ostin siihen windows7 käyttöjärjestelmän, Ubuntu ja muut Linux jakelut ei ole niin monipuolisia kuin Windows niin ei paljoa ole vaihtoehtoja.
Ubuntu ja muut ovat kylläkin monipuolisempia. Jotain pelejäkö vain pelailet? Pelaamiseen on erikseen kehitetty paremmat laitteet. Tosin pelitkin pyörii Ubuntussa kevyemmin..
No pelejäkin tulee pelailtua toki, sellaisia mitä ei Ubuntuun saa.
Sitten myös Photoshoppia, Pinnacle Studiota, Sonaria, EzDrumsia DKFH ja Metal Machineä, Lukemattomia syntikka plugineja ym.
Yhtään et saa näistä ammatisoftista Ubuntuun.
Että ihan hyötyä teen, ainiin ja MSOfficea tietenkin, sitä ammattilaisten softaa.
Ps. kova sää oot napsutteleen miinusta, tuleeko siitä parempi miäli?
Lisäämpäs vielä että olenko tosiaan ainoa Ubuntuakin käyttävä joka uskaltaa myöntää totuuden että Wndows on ykkösvaihtoehto ja Ubuntu 2 vaihtoehto joka on vain surffailuun soveltuva ja peruskäyttöön?
Ei Ubuntussa toimi nuo wirusimurin ohjelmat, mutta niille löytyy kylläkin parempi vastine. Windows ei ole vaihtoehto, koska sitä ei ole.
ei ol tietoturvasta ainakaa tietoakaa :
http://www.iltalehti.fi/digi/2013010216508198_du.shtml
linkkura on muutenkii aika vaarallinen arvioivat tietoturvayhtiöt ..
http://www.tietokone.fi/uutiset/suomalaisia_palvelimia_mukana_usa_n_pankki_iskuissa
http://www.cert.fi/haavoittuvuudet/2012/haavoittuvuus-2012-053.html
Palvelimet ja palvelinsovellukset
Palvelinten ja palvelinohjelmistojen haavoittuvuudet koskevat esimerkiksi sähköisten asiointipalvelujen tarjoajia. Tyypillisiä kohteita ovat palvelinten käyttöjärjestelmät ja www- tai sähköpostipalvelinohjelmistot kuten esimerkiksi SunOS, Linux, Apache, IIS tai Sendmail.
saastuneet linkkura-servut siis jakelee aivan esteettä niitä netti-rikollisten tehtailemia haittaohjelmia ihan sikana nettiin ..
http://www.tietokone.fi/uutiset/varokaa_android_puhelimissa_on_pankkitroijalaisia
http://www.tietokone.fi/uutiset/nettipankin_kayttajilta_varastettiin_jopa_250_000_euroa
Kyseessä on todellisuudessa rikollisten haittaohjelma. Sen kautta pankin lähettämä turvakoodi lähetetään myös rikolliselle, joka voi näin tehdä tilisiirron. Puhelimen haittaohjelma toimii Android- ja BlackBerry-laitteissa. Applen iPhonen tai esimerkiksi Nokian puhelinten käyttäjät ovat turvassa.
http://www.tietokone.fi/uutiset/royhkea_haittaohjelma_hyodyntaa_google_docsia
http://www.tietokone.fi/uutiset/fbi_varokaa_naita_androidin_haittaohjelmia
http://yro.slashdot.org/story/12/08/19/205225/smszombie-malware-infects-500000-android-users-in-china
http://www.tietokone.fi/uutiset/teknorikolliset_mieltyivat_androidiin_lahes_15_000_haittaohjelmaa_kolmessa_kuukaudessa
Maailmanlaajuisia Android bottiverkkoja:
http://www.linuxinsider.com/story/75558.html
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2012/11/06/android-sai-kolmessa-kuukaudessa-51-447-haittaohjelmaa/201241454/66
http://www.tietokone.fi/uutiset/varokaa_android_puhelimissa_on_pankkitroijalaisia
http://threatpost.com/en_us/blogs/new-android-malware-family-infects-100000-071012
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2012/11/06/android-sai-kolmessa-kuukaudessa-51-447-haittaohjelmaa/201241454/66
jne. vaikka vielä mitä pientä linkkura-kivaa, ei siis ihme että aina hyväuskoset joskii rahattomat linkku-urpot on sen linkkura-rypistyksensä ihan uskomattomasta turvallisuudesta nii innoissaa vai kui linkku-urpot ?
pukkaa.
Niin, siis vastine löytyy joka yrittää, siis yrittää saada jotain aikaan.
Eipä vastaavia edes löydy Ubuntuun kuin Windowsiin, yrityksiä löytyy mutta miksi korvata paremmat jollakin räpistyksillä?
Eroa Metal Nachinen ja tuon välillä?
http://www.youtube.com/watch?v=L0ArZvJMFtY
Eniten naurattaa tuo sorry Windows users kommentti videossa, heh.
"Eniten naurattaa tuo sorry Windows users kommentti videossa, heh."
**Update: I have been informed there is a working (but unstable) version in development for Windows, see link below.**
No en ihan tuota tarkoittanut, kuka nyt jonkun hydrogenin haluaisi toontrackin tilalle?
Tuossahan kaveri meinaa että korvaisi toontrackin hyvin ja on ilmainen, melko soundit, hahah.
Ei kovin aidon kuuloiselta kuulosta.
toontrack: 119€
hydrogen: If you liked hydrogen, buy us some beer.
Puhuvat hydrogenin pohjat asiaa, kippis kuten pentti sanoisi.
29€ itseasiassa.
Ammattilais softat maksaa, leluilla ei tule kunnon musaa.
Lisäisin vielä tähän, että itse käyttelen Linuxia ja Windowsia sekaisin kahdella eri tietokoneella. Linux Ubuntua ohjelmointiin ja Windows 8 pelailuun.
eli olet linsucks-hippi
Totta!
Olen itse valinnut käyttöjärjestelmän, ostin sen, koska se maksoi ja on paras kaikista! Windows-7 Home Premium! Kone on itse kasattu.
Olisihan saanut siihen ilmaisen linuksinkin, mutta ne valtavat toimimattomuudet ja moninaiset ongelmat tekevät sen käytön mahdottomaksi!
Ja mitä tulee tuohon haarukan pitelemiseen - eihän se ongelma olekaan miten sitä pidellään, mutta kun siitä linuks-haarukasta puuttuu niitä piikkejä......
Jokka päivä linux hihhulien vaikerrus tulee ääneekkäämmäksi, sillä ei 0.43% käyttäjä määrällä voi muuta kun VAIKERTAA !!!!!!!!
Muuten, olisikohan korkattava tuo Appleton-rommipullo ja jatkaa lisää linux hihhulien kiusailua aprilli päivänä ?????????
Joo niin teenkin ....................
Good night linux hihhulit ja aprillia linux hartaushuoneelle !!!!!!!!!!!!!
Kun ei ole asiallisia argumentteja marssitettavaksi areenalle, niin turvaudutaan räkytykseen. Näinhän se näillä win-ninaamoilla menee. Kehistystaso heillä on vielä sellainen, että intelligenssistä ei ole hajua.
Vissiin on koulussa kiusattu, niin täällä yritetään ottaa vahinkoa takaisin. Yritetään. Eipä näistä kannata enempää välittää.
...kuten esimerkiksi... "otahan pentti lääkkeet"...
Varmastikin "asiallista argumentia" linuks-hihhulilta!
""Jokka päivä linux hihhulien vaikerrus tulee ääneekkäämmäksi, sillä ei 0.43% käyttäjä määrällä voi muuta kun VAIKERTAA !!!!!!!! """
OpenSource jengille on ihan yhdentekevää se, että mitä järjestelmää muut käyttävät ja mikä on oman systeemin "markkinaosuus"
Se on sitten toinen juttu jos ryhdytään keskustelemaan vaikka rahasta tai haittaohjelmista. (silloinkin jokainen on tehnyt omat valintansa, mutta ei pitäisi ryhtyä valehtelemaan ja haukkumaan toisia perättömillä puheilla)
Miksi Linuxia käyttävät käyttöjärjestelmät ovat niin pelottavan hyviä, että Windowsin käyttäjien tarvitsee valehdella niistä?
Käyttöjärjestelmähän on oikeasti työkalu, eli valitaan oikea työkalu oikeaan käyttöön. Windows ei ole mikään paras ratkaisu kaikkeen. Krittisissä turvallisuuden kannalta elämän ja kuoleman toisistaan erottavissa järjestelmissä Linux on paras ja media-alan töissä OsX on paras. Windows on pelaajan työkalu.
Esimerkiksi matkustajakoneiden tietokoneissa on kaikissa Linux kun puhutaan järjestelmästä jolla konetta ohjataan. Samoin ydinvoimaloissa turvallisuudesta huolehtii Linux eikä Windows. (Fukushima näyttäisi pelleilyltä jos ydinturmat olisivat arkipäivää jonkun Windows-roskan aiheuttamana.) En tosin kiistä etteikö olisi mahdollista, että jossakin päin maailmaa muhii seuraava Tshernobyl vain siksi, että joku ydinvoimala ajaa systeemejään paskalla Windowsilla.
Käytännössä kaikkeen Windows on tarpeeton, kallis ja turvaton valinta.
Niinpä, puhut asiaa. Ylläpitäjänä minua naurattaa nämä käyttissodat. Olen ylläpitänyt erilaisia palvelinympäristöjä, Windowsia, HP-UX:ia, Solarista, Linuxia. Ne ovat vaan järjestelmiä, jotka pyörittävät erilaisia palveluja. Ei ne käyttikset ole mitään itseisarvoja.
Vaikka itse olenkin nykyään BSD-mies kotikäytössäni, suosittelen peruskäyttäjälle Windowsia, jossa varmasti toimii kaikki, tai joitain Linux-distroja, joissa toimii normaalissa nettikäytössä tarvittavat asiat, kuten flash ja java, ilman eri toimenpiteitä. Tällaisia distroja ovat esim. Ubuntu ja Linux Mint.
"suosittelen peruskäyttäjälle Windowsia, jossa varmasti toimii kaikki"
Olen törmännyt toimimattomuuteen vain windowsissa, siinä ei todellakaan kaikki toimi, no ne haittaohjelmat kyllä toimivat...
eilen törmäsin tilanteeseen jossa oikeassa windwosissa ei toiminut edes verkkokortti. ajuri saatavilla vain leikkiwindowsi kasiin ja siinäkin katkoi yhteyttä. ihan perus verkkolaite.. kaikilla muilla käyttöjärjestelmillä tuo olisi kyllä toiminut, mutta halusivat pelata ja seiska on siihen ainoa hyvä ratkaisu.
samaten tarvisivat jotain yritys softia jotka on xp:lle ja eivät toimi kuin w7:ssa jotenkuten enää. muihin ei saa.
piti siis vaihtaa kaikki verkkokortit että koneen sai toimimaan edes siedettävästi.
juu, kaikki toimii :)
Eihän Windowsissa toimi kaikki.
"
juu, kaikki toimii :) "
Toimii silti aina enemmän ja paremmin kuin näissä linuxeissa :)
Mikä Windowsissa ei toimisi?
Windowsissa toimii enemmän ja ne aidot ohjelmat kuin Ubuntussa.
Windows ei ole yhteensopiva kaikkien laitteiden ja ohjelmien kanssa. Otetaan nyt esimerkiksi vaikka Vmwaren Zimbra.
Tai miten olisi bongo-bongo rumpu? Ei sekään varmasti toimi Windowsilla, mutta, mutta, mutta.........
Hahahah! Eikö Windowsissa toimi edes Vmwaren Zimbra.
kämäsessä linkkuran-reuhkassa siis toimi se iki-ihana peruna-poika peli-rypistyskää sitte niiku ennää ?
Kuka tuollaisia korvaavia tuotteita haluaisi edes Windowsiin kun Windowsissa on kaikki aidot ja oikeat ammattilais softat.
"bongo-bongo rumpu"
Mikä on bongo-bongo rumpu?
Se mitä Ubuntun käynnistysäänessä esitellään.
bogobongo...
Onko Windowsille saatavilla muka korvaava tuote? No, kyllähän se Exchange tietysti on sellainen heikompitasoinen korvike mutta mitään yhtä hyvää ei ole.
Mutta se on aito.
Mutta se ei ole yhtä hyvä kuin Vmware AITO Zimbra.
Jaa. Ei tietoo!
Juu u, se on aito Linux ohjelma.
Siitähän ei ollut kyse vaan että Windpwsin sovelluksista on paljon yritetty tehdä korvaaviakin niin miksi pitäisinkorvaavia tuotteita käyttää kun aitojakin on ja toimii paremmin.
Esimerkiksi, Photoshopista on olemassa kopio, FruityLoopsista, ym.
Käynnistä Ubuntu niin on tietoa, kuuntele bobgo bongongo...
Ei Photoshopille ole kukaan yrittänyt tehdä korvaavaa tuotetta. Esim. Ubuntussa käytetään kuvankäsittelyyn AITOA Gimp ohjelmaa joka ei yritä korvata Photoshopia.
En halua asentaa roskaa koneelleni!!
Ei vissiin, väitätkö tosiaan, siis ihan tosissasi näin?
Saahan sen Eindowsillekin tuon gimpin mutta miksi Tuputtimeen ei saa Photaria virallisesti tuettuna?
Väitätkö myös ettei LMMS ole Frutyloops kopio?
No kun semon Ubu Tubutin.
"mutta miksi Tuputtimeen ei saa Photaria virallisesti tuettuna?"
oletko tosiaan noin tyhmä ettet tiedä?
"Ei vissiin, väitätkö tosiaan, siis ihan tosissasi näin?"
ei, et olekaan tyhmä, olet näköjään täysi idioot-ti.
Saahan sen Photoshopin Tubuttimeen mutta Ubuntuun ei.
Gimpin saa useammalle käyttöjärjestelmälle siksi kun Gimp on parempi ohjelma, tietysti. Photoshop ei ole niin kehittynyt. Jos se olisi yhtä laadukas niin sekin toimisi.
LMMS:n keskeisenä tavoitteena on kyllä ollut tehdä samat temput kuin Fruity loops, mutta se onkin täysin eri tuote kuin Gimp. Gimp ei ole ikinä yrittänyt matkia Photoshopia ja kuten itsekin huomaat niin Gimp on tasokkaampi ohjelma. Sehän on tietystikin sovellusohjelman ominaisuus minkä käyttöjärjestelmien kanssa se on yhteensopiva.
Sattumoisin olen käyttänyt sekä FreeBSD:tä, Linuxia että Windowsia ja olen päätynyt normikäyttäjän kannalta ihanteellisempaan ratkaisuun joka on ilmanmuuta ostaa vanha mutta muuten toimintakunnossa oleva kone Windows-järjestelmällä kun kerran sen alkuperäinen käyttäjä maksoi jo lisenssinsä (itse Windowsia en arvosta yhtään). Sen jälkeen asennan Linuxin Windowsin viereen ja käytän Windowsia vain mahdollisissa tapauksissa että jostain syystä tarvitsen sovellusohjelmaa joka toimii kunnolla vain Windowissa eikä esim. Linuxin Wine:ssä. Muuten käyttäisin kyllä vain Linuxia.
Sen sijaan toistaiseksi en ole löytänyt mitään lisäarvoa Linuxiin verrattuna tästä FreeBSD:stä (muuta kuin uteliaisuuden). Tavattoman työläs asentaa ja vie sovelluksineen paljon enemmän levytilaa kuin Linux.