Hankin kerrostaloasuntooni Soneran 100/10 kuituyhteyden. Asuntoon yhteys tulee puhelinpistokkeen kautta ja langattomana modeemina Soneran lähettämä Zyxel P-870HN-51b.
Yhteyden nopeus on Soneran ja speedtest.net testien perusteella 25-40 megan välillä, pääosin n. 35 megan paikkeilla. Onko tuo ihan normaalia vai kannattaako tuosta nopeudesta jo valittaa? Voinko itse tehdä mitään nopeuttaakseni yhteyttä?
Yhteyden nopeus on Soneran ja speedtest.net testien perusteella 25-40 megan välillä, pääosin n. 35 megan paikkeilla. Onko tuo ihan normaalia vai kannattaako tuosta nopeudesta jo valittaa? Voinko itse tehdä mitään nopeuttaakseni yhteyttä?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Nopeustestit tehdään aina langalla, kai suoritit sen niin?
Lue sopimus mitä olet sopinut Soneran kanssa. Sulla on vdsl-yhteys joka ei vedä vertoja aidolle kuituyhteydelle joten sopparissa on mainittu jokin pienehkö nopeus jonka lupaavat toimittaa perille asti. Jos toteutunut nopeus ei yllä sopimuksessa ilmoitettuun nopeuteen niin sitten voit valittaa asiasta.
nämä kuitua edes ikinä nähneet selittää.
Jaa, itsellä on kyllä aito ethernet-kuituyhteys, eli kuitua ihan perille saakka, ei mitään vdsl-kuparivirityksiä, en sitten tiedä mitä ajat takaa selittämisellä? Selitäs vähän :D
sitä, että tuleeko kämppäsi lähes joka huoneeseen kuitu seinästä?
http://www.sonera.fi/nettiyhteydet/kotiin/laajakaista kotiin/
Eli tuolta voi katsoa nopeuden vaihteluvälit ja siihen vaikuttavat tekijät.
Mulla on samanlainen, mutta 10 megaa. Mittasin sen ja nopeus oli samat lukemat., kerrostaloon valokuitu, ja Soneran modemi. Perusnopeus taloon on vain 2 megaa..
Minulla on Soneran valokuituliittymä, kuuluu vuokraan. Perusnopeus 2 megaa. Nopeustesteissä on aika lähellä, ei voi valittaa. Riittää minulle ja vaikka on myös Wlan, nopeus ei siitä pienene. Edellisessä asunnossa oli Elisan valokuituliittymä, samoin 2 megaa kuului vuokraan. Silloin otin lisää nopeutta 50 megaan asti. Eipä kuitenkaan koskaan sitä ollut. Tuntui, että turhasta maksan. Siksi en tähän lisänopeutta ainakaan vielä ole ottanut. Nopeus tuntuu vain hieman pienemmältä kuin oli 50 megalla. Katsoin tällä yhden kerran Ylen areenasta yhden tv-sarjan, kun digiboksin tallennus epäonnistui. Ihan hyvin näkyi, kertaakaan ei jämähtänyt paikoilleen lataamaan. En oikein ymmärrä, miksi perusnopeus toimii kuten pitääkin, mutta jos tilaa lisää nopeutta, se ei toimikaan!
Ei ihan sama asia, mutta Soneralla on ollut ongelmia kaistan kanssa jo vuodesta 2009.
Tässä Soneran omassa foorumissa olevassa ketjussa puhutaan Youtube ja muista stream-videopalveluiden ongelmista. Sonera ei ole saanut korjatuksi ongelmaa kuin pari kertaa, viikoksi pariksi että kuluttajat rauhoittuvat. Ketju itsessään on huumorimielessäkin ihan hyvää luettavaa, ainakin silloin kun ensin soneralainen kommentoi asiaa ja asiakkaat osoittavat ettei mitään tapahdu oikeasti :-)
http://www5.sonera.fi/keskustele/viewtopic.php?f=51&t=1091&sid=3213836cd64e16f875177e4073347b87
Vaikka viestit siis alkavat jo vuonna 2009, ketju on edelleen aktiivinen ko. ongelmien takia, ja siitä on keskusteltu tässä kuussakin, niin kuin joka kuukautena. Ongelma on ja pysyy... ilmeisesti.
Sinä/Sonera pilasitte valokuituliittymän tuuppaamalla langattoman wlanin väliin.
Ei se sen kummempaa.
Normaalisti langallinen 100 megan valokuituliittymä rykii tulemaan tupaan 70-80 megan nopeudella.
Moro "fghfghhfgfgh"
Mitä yhteysnopeus näyttää kun mittaat sen suoraan johdon päästä? Irroita ensin hetkeksi modeemi pois seinästä (noin 30sek) ja kytke uudelleen seinään. Käynnistä myös tietokone uudelleen.
Jos mahdollista niin testaa myös toisella puhelinjohdolla, varsinkin jos modeemi on kytketty puhelinlinjaan jatkojohdolla. Huonolaatuinen tai liian pitkä puhelinpiuha modeemin ja puhelinpistokkeen välissä aiheuttaa usein linjan hidastelua.
Tietokoneelle voisi myös tehdä virustarkistuksen, sillä haittaohjelmat ovat myös yksi poissuljettava syy.
Olisiko näistä ohjeista sinulle apua?
Jos nopeudet edelleen näyttävät tuota sinun mainitsemaasi niin katsotaan tilanne kanssasi kuntoon Vikapalvelussamme p.0206 90101. Netin kautta voi myös tehdä meille häiriöilmoituksen kiinteästä laajakaistasta: http://www.sonera.fi/asiakastuki#itsepalvelu
Lauren@SoneraPartio
Mulla oli vanhan modemin ja puhelinpistokkeen välissä häiriönpoistaja, jota Sonera silloin suositteli, kun lankapuhelinkin oli vielä käytössä.
Nyt on talokohtainen laajakaista ja 10 megan yhteys ja Zyxel modemi., joka aiheutti ongelmia. Onneksi Soneran apuvoimat löysivät syyn pätkimisiin , eli häirönpoistaja oli jäänyt johdon jatkoksi, vaikka lankapuhelinta ei ole. Veivät pikkumurikan pois, etten laittaisi sitä. vahingossakaan takaisin, ja nyt Soneran toimittama modemi toimii hyvin sillä nopeudella, minkä tilasin eli 10 megalla. Välillä kiitostakin operaattorille.
Sonera 100 megaa on ja valokuituyhteys, ei mitään modeemia välissä, vaan yhdistetty sulaketaluissa A tk liittimellä ja suoraan seinästä. olen mitannut monta kertaa ja aina liki tuo 100 megaa nopeus täyttyy.
Kyllä siellä on modeemi välissä, ei vain sinun asunnossa. :)
varsinkin kun asia hoituu esimerkiksi tuollaisella
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/32410/xmcx/Allied-Telesis-AT-MC101XL-TX-FX-Fast-Ethernet-mediamuunnin-j
Kuten joku tuossa jo sanoikin, nopeustesti kannattaa tehdä johdolla, eikä WLAN:in yli.
WLAN:in kyllä periaattessa pitäisi ihan hyvin riittää, mutta kuuluvuudesta ja monesta muusta tekijästä johtuen, paras tulos tulee kun pistää johdon kiinni modeemiin kun tekee testin, jolloin voi mitata sitä miten nopeasti tavara kulkee modeemille asti, ja se on käytännössä se mistä maksetaan.
Itselläni Soneran kaapeli netti, 100/5 on luvattu, ja yleensä testissä tulee päälle 90, parhaimmillaan jotain 96, ja uppaus on aina ollut sen noin 4,5.
Jos testi siis tehty oikein, niin kyllä pitää tulla paljon enempi kuin 30 jos 100 on luvattu. En mene takuuseen mitkä on Soneralla sopismusehdot ja vaihteluvälit, mutta empä usko, että se nyt pysyvästi saa mikään 30 olla, jos 100 tosiaan on se mistä maksetaan. Sehän olisi alle kolmasosan todellisesta nopeudesta.
Toisena nettinä, itselläni myös soneran 10/2 valokuiduksi markkinoitu, mutta puhelinpistokkeen eli ADSL:n kautta tulee sisälle. Ja kyllä tulee siinäkin testaamalla luvatut arvot.
Sellainen vain ihmetyttää, että miten sinulla voi olla 100 meganen netti, mutta se tulee puhelinpistokkeen kautta? Jossen nyt ihan väärin muista, niin ADSL systeemillä se maksiminopeus on juurikin tuota vajaa kolmenkympin luokkaa. Sen jälkeen pitäisi käyttää jotakin muuta. Mutta tässä voin olla väärässäkin, kannattaa tarkistaa . . .
Mites VDSL, niin ei tarvii ihmetellä
Olisit tyytyväinen. Itselläni on noin 100kb/s latausnopeus ja 10kb/s lähetysnopeus. Helvetin paska sonera.
Eivätkös palveluntarjoajan ilmoitettamat nettiyhteyksien nopeudet ole aina pistetty reilusti yläkanttiin? Vähän samaan tapaan kuin esim. verkkokiintolevyissä, jotka ovat halpoja consumer-modeleja. Niissä nimittäin joskus ilmoitetaan maksiminopeus jonkin laitteen osan tai useiden osien mukaan, koska nämä osat kykenevät tuohon ilmoitettuun maksiminopeuteen, mutta todellisuudessa siellä on jokin toinen, halpa komponentti pullonkaulana hidastamassa nopeutta. Kuluttajan olisikin googlailtava, mikä on verkkokiintolevyn todellinen "throughput" selvittääkseen laitteen oikean maksiminopeuden. Ettei sitten tässäkin ap:n tapauksessa alhainen nopeus johtuisi jostakin pullonkaulasta?