Millainen alue tuo Visulahden asuinalue on asua? Onko hyviä/huonoja puolia? Esim leikkikentät, kaupat ym. etäisyydet? Julkinen liikenne? Hyvä omakotitaloalue perheille? Onko turvallinen paikka asua? Kertokaapa kokemuksia ja mielipiteitä.
Visulahti/Huusharju asuinalueena
marju4
101509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sielä asuu paljon mustalaisia. Varastelevat jatkuvasti kaikenlaista.
Lisäksi visulahteen aletaan rakentamaan pian isoa liikekeskusta niin koviin työ ääniin saa varautua, korvatulpat korviin.
Sinä seija7 et puhu totta!! Mitää liikekeskusta ei ole tulossa. Ja ei tod. Asu paljon mustalaisia yksi puolimustalaisperhe joitten lapset jo muuttaneet kotoa. He eivät varastele ovat varakkaita muutenki. Ovat ihania ihmisiä ja asuneet ainaki 30- vuotta siellä eikä mitään ongelmia ole ollut. Itse olen asunut koko ikäni visulahdessa ja on hyvä paikka asua ja rauhallinen.
Ei o kauppoja, Graanilla käytännössä lähimmät. Julkinen kulkee huonosti jos ollenkaan. Kouluun noin 2 km. Nuoriso ja sen molemmat puolet. Vieressä meluisat Visulahti (musiikkitapahtumat) ja viitostie.
Etäinen omakotilähiö ja sellaisen hyvät ja huonot puolet
Lähin kauppa peitsarissa missä on myös kioski ja pankkiautomaatti. Melua ei ole kun yhtenä viikonloppuna kesällä kun on elokuussa rocktapahtuma siitä tiedottavat hyvissä ajoin ja lopettavat melun klo. 2 jälkeen. Rauhallinen paikka asua. Ei ole pakko tien viereen muuttaa. Minua ei tie melu häiritse. Talomme ei ole tiessä kiinnu. Ihana pieni koulu on sairilassa ja harrastuksia löytyy.
Peitsari on tokin lähin (2,5 km päässä). Graanin laajempi valikoima on 3,5 km päässä. Mitään lähipalveluita ei ole huoltoaseman lisäksi.
Melua muuten on tänä kesänä myös juhannuksena. Ei ole siitä tiedotettu hyvissä ajoin? :D
Sairilan koulu on ihana alakoulu, sitä ei käy kieltäminen. Se sijaitsee noin 2 km päässä Huusharjulta.
PS. Ei tässä kukaan kysellyt onnesta, enemmän taisi kiinnostaa karut faktat.
Visulahti on hyvä paikka asua, sanoisin suorastaan ihanteelinen.
Voisi sanoa, että asuu maalla lähellä luontoa,mutta kuitenkin lähellä palveluita.
Koulu lähellä ja kauppa parinkolmen kilometrin päässä. Prismaan autolla 10 min matka. Kannattaa muuttaa, tulee olemaan suosittu asuinalue kun viitostie saadaan työn alle. Mahtava paikka.
Maalla lähellä luontoa, kuten ne kymmenet muut perheet ihan siinä kuiskausetäisyydellä omasta talosta ;-)
Yli 15 vuotta asuin Huusharjulla siihen vanhaan hyvään aikaan, kun oli viljapellot ja mynski tiistaisin ja torstaisin. Oli Dinosaurokit, Visulahen ranta ja pelihalli.Oli Loksan Mamma ja tilpehööri. Luotikallio ja Lana-mettä. Kuusiaita ja Männyt. Ja kuoleman mäki. Mukavia muistoja. Paljon on muuttunut niistä ajoista..
Siihen samaan aikaan minäkin siellä asuin, vuoteen -92 asti. Nyt tulee käytyä äidin luona monta kertaa vuodessa. Paljon on muuttunut, mutta rauhallista seutua on edelleen. Luonto on lähellä ja naapurit ensiluokkaisia :). Jos joskus Mikkeliin muuttaisin takaisin, niin kyllä sinne voisin asettua.
Ai että, kuoleman mäki :D