huomenna täytän 14 ja silti oloni on kamala. olen jo viimevuoden viettänyt yksin koulussa, en tiedä yhtään miksi. kun siirryin yläasteelle, ei vain meidän luoalta löytynyt minulle ystävää, ja vanhat ystävät saivat uusia ystäviä, enkä nää merkitse mitään.
en ole kovin masentunut tai mitään, asiat voisivat olla huonommin. kaikki muu mulla on ihan hyvin, koulussa menee hyvin, rahapulaakan ei ole, ja minulla on ihania lemmikeitä, jotka ovat parhaimpia ystäviäni. mutta tänään mulla on kamala olo. en tiedä menenkö kouluun koska minulla on aivan kamala mahakipu, en tiedä mistä johtuu.
mutta nyt olen päättänyt, että en halua masentaa itseäni enempää viettämällä syntymäpäivää yksin jossain huoneen nurkassa. huomenna haluan tehdä jotain mukavaa, vaikkakin yksin.
elikkäs... ideoita otetaan vastaan, mitä voisi tehdä synttäreillään yksin? kentes jotain luonnossa patikointia ym. terveelistä, ei mitään sipisen syöntiä sisällä.
huomenna syndet...
3
181
Vastaukset
- EräsJokaHeräs
Ikävää. Muuta en oikein osaa kirjottaa. Mutta hyvä, että et oo masentunu =)
Miten ois elokuvissa käynti? Itsensä hemmottelu: ostat itsellesi kaupoista kaikkea kivaa, mistä tykkäät (vaatteita, ristisanalehti (tai jokin muu lehti), makeaa syötävää ja juotavaa, jokin kirja, koruja, askartelua jne)? Tai sitten pakkaat reppuun eväitä ja lähdet pyöräilemään jonnekin 30km:n päähän. Otat musiikkia matkaan ja pysähdyt kivaan paikkaan lukemaan lehteä ja syömään eväitä? Taai... Hmm... Käyt laulamassa jossakin karaokee? Niin tai ravintolassa käyt syömässä?
No mutta onnea sulle ja hyvää syntymäpäivää! - hmm
toi kaverihomma kuulostaa kyllä siltä ettet ole itse ollut tarpeeksi aktiivinen. nyt teet synttärilupauksen, että rupeet puhumaan tuttavilla ja ystäville enemmän kuin ennen. jos sinulla kerran joskus oli kavereita, he kyllä saattavat olla jatkossakin kunhan vain panostat siihen.
- zipe
olen kyllä kaikkea yrittänyt, ja todennut. suurin osa luokkaliasistani on kamalia teinikanoja, joista en pidä. en usko että saan heistä ystävää, ja jos saisin, niin ongelmia tulisi... kaikki ne polttaa joka välkkä jossain... sitten on pari muuta "hikkeä" mutta heistä en pidä. ne ovat kamalan ujoja. olen todennut, että parempi kun olen yksin, olen muutenkin pienoinen erakkoluonne.
mutta voisin kyllä ehkä pyöräillä jonnekkin... en vain tiedä vielä minne, ja huomenna mun tuurillani sitten onkin koulua 8-16 kävinkin jo ostamassa kaupasta kaikkea hyvää huomiseksi aamuksi ainakin, mutta ideoita otetaan vastaan vielä, jotain jota voisi tehdä yksin ja suth illalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399245Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748100Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625895William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542420Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62135Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821775Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201719Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71498Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921494Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401399