Minkäverran hoteleille tai landlordeille kannattaa maksaa?

LandLordin kaveri

Monet nuoripari varmaan pähkäilee parhaillaan vähien rahojensa kanssa minne mennä lomailemaan ja mitä se maksaa.. Tiukka budjetti vaatii tiukat matkailukujeet.

Tuttava pariskunta on ottanut tavakseen ajella lomillaan omalla hyvin varustetulla autollaan pitkin eurooppaa.. Ajelevat kaikessa rauhassa omaan tahtiin kierrellen ja katsellen ympäri eurooppaa nähtävyyksiä.. ajellen annalta katsotulle mieleisilleen "pelialueille" ja valitsevat sielläkin majoituksensakin lennosta ja vasta paikanpäältä.
Matkanteko etenee dynaamisesti tilanteiden ja pitlkälti säidenkin mukaan.

Liikaa ei kannata ahnehtia yhdelle retkelle.

Tiesittekö että tilapäinen yöpyminen 2-3 viikkoa onnistuu jopa henkilöautossa jos ja kun valmistelee asian huolellisesti etukäteen. Se on itse-asiassa tavallinen henkilöauto on monella tapaa helpoin, taloudellisin ja huomaamattomin asunto-auto tilapäiseen satunnaistarpeeseen. Isoja asunto-auton rohjoja on hankala ajaa ja käsitellä kapeimmilla kaduilla ja sitäpaitsi niitä tukistetaan joka käänteessä muita suuremmilla maksuilla. ( Useilla levähdysaluilla on kieltomerkit joilla kielletään asunto-autojen pysäköinti mutta paketti ja henkilöautot saavat olla ).

Jos tuota haluaa kokeilla itsekkin niin takapenkin selkänojan voi irrottaa ja jättää se matkalta kokonaan pois. Vapautuneeseen yhtäläiseen pitkään tilaan sopii matkan ajaksi entistäkin paremmin kaikkea nyssykkää ja kun haluaa yöpyä niin tilaan saa täyspitkät mukavat patjat. ( Patjan alle tosin tarvitaan hommaan sopivat alustat / tasaiset levytuet ).

Kiertelevät näin kuulema autollaan kaikki mahdolliset nähtävyydet ja valitsevat yöpymispaikankin ihan noin vain lennosta. Usein nukkuvat piruuttaan 5 tähden hotellin pihassa omassa autossaan eikä edes vaivaudu kyselemään muuta majoitusta. Rahaa säästyy parempaan ja olennaisempaan käyttöön.

Aamutoimet voi käydä tekemässä vaikka hotellin 24h auki olevassa käymälässä. Tai vaikka bensa-asemalla. Edullista ja yksinkertaista.

Kun on hyvin varustautunut niin mikään ei ole kuulema mukavampaa kuin voi ohittaa kaikki ylihintaa mankuvat paikalliset landlordit. Nukkuvat mieluummin omassa hyvin varustetussa autossaan jos semmosiin tapauksiin törmäävät.
Heitä ei kiinnosta alistua moiselle kiristykselle. 10€/vrk on asumisesta normaalisti ehdoton maksimi mitä kukaan tervejärkinen suostuu tilapäisestä majoituksesta maksamaan. Siihen hintaan pitää tosin kuulua vieläpä aamiainen mukaan. Pitemmät vuokraukset pitää saada totta mooses vielä järkevämpään hintaan. Olen kuullut että jotkut hullut maksavat jopa 12€/vrk.

1

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpötystä.

      "Usein nukkuvat piruuttaan 5 tähden hotellin pihassa omassa autossaan "

      Mitä pirullista tuollaisessa käytöksessä muka on?

      Sitä paitsi en ole vielä nähnyt sellaista viiden tähden hotellia, jonka pihalle voisi parkkeerata oman auton ja vieläpä yöpyä siinä. Kyllä security on jo ajat sitten tullut ehdottamaan, että jospa herrasväki menisi muualle leiriytymään ja vaihtamaan yövaatteita.

      Kiva on tietysti käyttää mielikuvitusta näissäkin matkailujutuissa, mutta rajansa kaikella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2704
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      259
      2284
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1403
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1062
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1011
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1003
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      902
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      798
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      751
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      732
    Aihe