sinä jolle olen flirttaillut ja antanut ymmärtää että olen kiinnostunut. Ja minähän olin. Olin todella ihastunut, kiinnostunut ja rakastunutkin. Sanoin sitten että minulla on mies.
Minulla on mies, ja olen häneen sitoutunut ja hän tietää minusta kaiken myös tämän piirteen. Olen luvannut etten koskaan petä häntä ja se lupaus pitää.
Nyt minulle tuli huono omatunto koska en halunnut loukata sinua mitenkään.
Tämä on tosi juttu ja olen niin pahoillani että en tiedä mitä teen. Tiedän että tällä palstalla tulee paskaa niskaan oikein saavikaupalla mutta jonnekkin piti kirjoittaa.
Olisin kyllä syntynyt heteroksi jos voi valita tai lesboksi mielellään. Ei ole ihme että lesbot kiertää bi:t kaukaa.
Olen kaikenlisäksi seurustellut naisen kanssa joskus.
Minulla on mies, ja olen häneen sitoutunut ja hän tietää minusta kaiken myös tämän piirteen. Olen luvannut etten koskaan petä häntä ja se lupaus pitää.
Nyt minulle tuli huono omatunto koska en halunnut loukata sinua mitenkään.
Tämä on tosi juttu ja olen niin pahoillani että en tiedä mitä teen. Tiedän että tällä palstalla tulee paskaa niskaan oikein saavikaupalla mutta jonnekkin piti kirjoittaa.
Olisin kyllä syntynyt heteroksi jos voi valita tai lesboksi mielellään. Ei ole ihme että lesbot kiertää bi:t kaukaa.
Olen kaikenlisäksi seurustellut naisen kanssa joskus.
Vastaukset 28
Vanhimmat
tämä ei liity tuohon toiseen ketjuun "hän olikin vain hetero" koska minulta ei ole kysytty tuota suoraan. Sanoin sen ihan itse.
Ilmaisiko se nainen ihastuksensa sinuun sitten jotenkin? Miksi et sit pahoitellut suoraan hänelle itselleen?
Ilmaisi kyllä ja on lesbo. En sillei pahoitellut kun ei mitään tapahtunutkaan. Mutta pelkkä häkeltyminen kertoi kyllä että tuli puskan takaa että on mies olemassa.
minä tiesin ja hän tiesi että "love is in the air" mutta minä sitten tosiaan kerroin ja se siitä.
mutta jotenkin on vaan huono omatunto kun olis pitänyt sanoa paljon aikaisemmin.
hyppää vaan.
en sillei odottanutkaan täältä mitään sympatiaa ja nimimerkinkin olis voinut keksiä vähän paremman.
en minä nyt taida hypätä kun en ole tässä mitään väärin tehnytkään, paitsi annoin ymmärtää liian kauan tai en saanut sanotuksi tarpeeksi ajoissa.
No mut et sä varmaan ole ainoa varattu, joka on joskus ihastunut toiseen. Semmosta sattuu välillä, vaik eihän toi kiva tilanne ole.
Kyllä mun mielest oisit voinu sanoo ainakin, että olet tykännyt hänestä paljon, mut ikävä kyllä varattu ja onnellisesti sitoutunut yksiavioiseen suhteeseen. Ettei se toinen nyt ainakaa jää pohtimaan, et kuvitteliko vain kaiken ja nyt jatkossa kyseenalaistaa ittensä entistäkin rankemmin tällasis tilanteissa. Kyllähän se aika paljon pokkaa vaatii tunnustaa ihastuksensa toiselle naiselle..
Pysyttele kaukana ex-ihastuksesi reiteiltä. Väistä. Näin hän pääsee siitä yli.
Mitä ihmeen väistelyy? Ei todellakaan hei!
Parasta on just vaan sanoo suoraan, että ikävä kyllä ei onnistu deittailu ja sitten kohdella asiallisesti ja normaalisti.
Tollanen tympee välttely on tosi kamalaa ja toinen tuntee olonsa helposti aika pelleksi ja alkaa ihmetellä, että pitääkö toinen nyt sit yhtäkkiä jotenki vastenmielisenä tai jotain.
Pitää hoitaa tilanteet niiku aikuset hoitaa. Parhaiten pääsee yli, jos toinen sanoo, et ei oo yhteistä tulevaisuutta ja sit käyttäytyy sen mukaisesti asiallisesti. Sillee ainaki ite haluisin, et mua kohdeltais tollases tilanteessa.
En ajatellut vältellä, mutta toinen osapuoli saattaa vältellä. mitään ei edes tapahtunut, koska minä sanoin että minulla on mies.
Olin ihan oikeasti ihastunut että ei se tunne valitettavasti tuosta noin häviä. Tiedoksi vaan jos sattuu lukemaan tätä palstaa.
Olen kuitenkin uskollinen ja sitoutunut jotenka eikö täällä nähdä tätä puolta ollenkaan?
Olet oikeassa en ole viimeinen enkä ensimmäinen joka pitkässä parisuhteessa ihastuu toiseen, siinä menee minun mielestä raja antaako sen mennä pidemmälle eli pettämiseen.
Tuntuu niin tutulta tämä,että mahdanko olla minä kysymyksessä???
Minä tosiaan tunnustin ihastukseni ja olen vältellyt olemasta missään tekemisissä hänen kansssaan,oikeastaan lemppasin hänet kylmästi!
Tunsimmeko kanssasi kauankin,jos se olen minä?
Annatko vinkkejä?
Jotenkin niin tyypillistä... Päätit toteuttaa pikku bi puolta pitämällä peliä toisen kanssa. Sitten realiteetit tuli vastaan ja palaat miehesi rinnalle. Luulempa että se nainen ilahtu kun totuus selkis ja pääsee tuosta asetelmasta :)
No en sieltä miehen rinnalta lähtenyt koskaan, että en tässä sillei toteuttanut mitään.
Se tässä juuri on, että kun mitään ei tapahnut. Ottaa vain päähän kun en sanonut sitä aikaisemmin. Ensinäkin paha sanoa yhtään mitään tilanteessa missä ei ole tapahtunut mitään.
Tosissasko väität ettei mitään tapahtunut? Miksi sitten koet syyllisyyttä! Sinä annoit toisen luulla ja lisäsit vettä myllyyn. Eri asia jos toinen heti tietäis että toinen on varattu, sitten aikuinen ihminen voi itse miettiä mihin peliin lähtee.
Miten kauan huijasit tätä sinuun ihastunutta? Ilmeisesti jonkinlaisen tyydytyksen sait käytöksestäsi kuitenkin. Ylemmyydentuntoako?
Hyppää kuule vaan sinne järveen.
No en huijannut kun olimme aidosti ihastuneita ja oli niinkun siinä pisteessä että jompikumpi ottaa askeleen eteenpäin. Olin ihan varma että se sen kohta tekee ja siksi minun oli tuo sanottava.
en tuntenut ylemmyyden tunnetta, en saanut tyydytystä. Saatko sinä jos ihastut toiseen naiseen? Et, tunnet vain ihastusta.
minkä askeleen sä sitten olit valmis eteenpäin ottamaan? Ihastuksenne suhteen. Sä ennakoit hänen liikkeensä ja estit sen, kuinka jaloa. Kauan sä annoit hänen suunnitella sitä liikettä?
Aidosti ihastununeena otit kaiken irti mitä tilanteessa voi, sitten stoppia kun näytti että toinen on valmis ottamaan seuraavan askeleen. Kyllä kuulostaa aidolle ihastukselle, eikä yhtää sellaiselle missä otetaan mitä keretään ennen kuin maa alkaa polttaa jalkojesi alla.
tästä paistaa sarkastisuus läpi aika pahasti..
Sinulla varmaan on jokin parempi tapa toimia. Ihastumiselle et voi yhtään mitään. Tein kyllä ihan oikein tai oman oikeustajuni mukaan ainakin koska sanoin että tästä ei koskaan tule mitään kun on mies. En noilla sanoilla kuitenkaan sanonut.
Huono omatunto tuli lähinnä reaktiosta, se oli aidosti pettynyt hämmentynyt jne. enkä tajunnut sanoa tuota aikaisemmin. Se ottaa päähän.
Menisitkö itse kertomaan tuon kun ei ole tapahtunut mitään?
"Oikein","oikeustajusi mukaan"... Nämä ovat kovin suhteellisia käsitteitä. Pidit siis oman pesäsi puhtaana ja kilpesi kiiltävänä, noin periaatteessa, ja ulospäin. Moraalilla ja etiikalla on kuitenkin paljon moninaisemmat ulottuvuudet, kuten näistä suht' yhteneväisistä näkemyksistäkin voi päätellä, joita olet saanut vastauksiksi. Koita huviksesi, keventyykö olosi, jos olet rehellinen.
mitä sä sitten ihmettelet., jos mitään ei tapahtunut. Ehkä tämä tyttö siis vain kuvitteli kaiken, ihastui olemattomaan, mitään merkkejä se ei siis sulta saanut. Sitten olet oikeassa, mitään ei tapahtunut. Mutta sähän annoit sille merkkejä, sähän vastasit sen ihastumiseen, sä annoit sen luulla. Se on tapahtumista ja sun pitää hyväksyä se että sä vedätit toista tietäen ettet ikinä tule oikeasti toimimaan ihastuksen suhteen.
Kauan sä et tajunnu sanoa että tästä ei sitten tule mitään?
niin no näkyy ihastuminen sitä on vaikea salata. Aikaa meni ehkä sellainen kuukausi ollaan lähes jokapäivä tekemisissä, jatkossakin. ei viitsi tän tarkemmin tähän laittaa.
Ei tässä ollut mitään suunnitelmallista, että jos olet joskus ollut ihastunut niin ei sitä ajattele järjellä. Enkä antanut mitään luullakaan, koska tiesin kyllä ettei tästä mitään tule edellä mainituista syistä.
On tämä vähän ikävä juttu tietysti. emme tunteneet toisiamme hetkestä kun näimme ensimmäisen kerran tähän viimeiseen. Eli tutustuimme siinä mutta en minäkään tiennyt seurusteleeko hän vai ei. Ihan sama juttu. En aluksi tiennyt onko kiinnostunut jne.
harmittaa vain että oli kiinnostunut, en kuitenkaan epäile hetkeäkään etteikö löytäisi jostain sellaista vapaata ihmistä.
Olisko ollut parempi jos olisin mennyt sänkyyn hänen kanssaan, ja sitten sanonut että hei mulla on mies?..:) sitäkin tapahtuu. Ei minun moraali, omatunto jne anna tapahtua tuollaista.
siinä olis kaksi ihmistä joille olisin tehnyt todella väärin.
eli et antanut hänelle mitään singnaaleja että ilmassa on jotain. Sanoit vain tuossa aikaisemmin että oli tilanne jossa jompi kumpi ottaisi seuraavan askeleen ja siksi sinä päätit kertoa miehestäsi, joten oletin ett säkin olit mukana tuossa leikissä.
Mutta eihän siinä sitten mitään jos et antanut luulla mitään. Hänhän oli sinkku joka siis kehitteli asiaa päässään ja sinä seurustelevana teit oikein kun et antanut sille vettä myllyyn.
Äkkiseltään kun luki ton sun jutun niin sai kuvan että kummatkin oli leikissä mukana, hän sinkkuna luonnollisesti mietti jo seuraavaa askelta teidän pitkän leikin jälkeen, ja sä tajusit että apua se meinaa ottaa seuraavan askeleen ja sulla on mies. Mutta ilmeisesti asia ei niin ollut kun et antanut hänen luulla mitään, siis olettaa että siinä olisi kyse mistää kummemmasta. Joskus jotkut ottaa flirti liian vakavasti.
Hyvä että kerroit miehestäsi, ennen kuin tää reppana olisi kehitellyt lisää päässään hulluja ajatuksia.
Sori nyt vaan olen itse L-nainen ja jokainen bi mikä on kohdalle osunut ovat kyllä nauttineet huomiosta. Luulenpa että juuri siksi et sanonut mitään luoja ties kuinka pitkään.
Se ero sinulla on että et antanut sen mennä pidemmälle, tuntemani bi-seksuaalit eivät ole jättäneet sitä tuohon eli eivät ole uskollisia miehelleen kenen kanssa ovat koska eivät pidä suutelemista esim pettämisenä koska ei heidän miehetkään pidä. Kun taas miehen kanssa se sitä olisi.
Poikkeuksia sit varmaan on, ehkä sä olet just tämä poikkeus vahvistaa säännön. Oolen ite ainaki ihan varpaillani jos joku sanoo "hei, mä olenkin bi".
Olen ollut vedätettynä, kuzetettuna ja tunnetasolla hyväksikäytettynä ja voin sanoa, että pahinta mitä voit tuossa tilanteessa tehdä, on jättää ihastuksesi yksin kysymyksineen. Jos sulla on ranka eikä kuminauha, niin ota yhteyttä ja sano, miten asiat sun puolelta ovat tai olivat. Sun liittosi ei siihen kaadu, mutta toiminnallasi olet voinut lyödä ihastukxesi itsetunnon maihin pitkiksi ajoiksi.
Älä hoida asiaa niin kuin aikuiset, aikuinen tapa on tyhjääkin tyhjempi käsite! Tee niin kuin empaattinen ihminen tekisi.
Hyvä ettet jatkanut.Lesbo nimittäin pettää aina kun voi.Iskeskelee jopa kumppaninsa läsnäollessa.
Äläs provoile. Kyllä niitä löytyy kaikista ryhmistä mistä edellä puhuit..
AP jos ottaisit opiksesi ja lopetat tähän sen lirkuttelun, sinusta ei siihen ole nyt tiedät sen, mitä sitä sen enempää kelaamaan.
siinä syy miksi pysyn kaukana