Ostin kukkakaupasta kodinonnen. Olen aiemminkin kokeillut samaa kukkaa ja jostakin syystä en ole hoitanut kukkaani oikein ja näinollen se on jäänyt hyvin lyhytikäiseksi. Joten hyvät neuvot olisivat nyt tarpeen. Millaisella hoidolla saan kukkani säilymään pitkään??
Kodinonni
Marita
4512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Moi!
Kodinonni tarvii suht paljon vettä ja se pitää kastella aina lautaselle! Ei ruukkuun!! :)
Kodinonni on hyvin pienijuurinen kasvi.SE EI SAA olla jatkuvasti märkänä edes lautasellekaan,anna sen kuivahtaa välillä ja varsinkin kun tullaan pimeimpää vuodenaikaa kohti.Sen pitäisi myös levätä marras, joulu,tammi,helmikuun.Suihkupulo on paras kastelutapa.Voisit tehdä sille kauluksen
ruukun yläosaan ,nosta versoja ja sammaleesta tai talouspaperista tee kaulus jonka laitat narulla tai kumilenkillä kiinni,se imee itseensä kosteutta,kun suihkuttelet ja luovuttaa kasville
Valoisa ikkuna, ei aurinkoon kuin aamu tai ilta-
päivällä.
Kastele kodinonni AINA lautaselle, niinkuin aikasemmin jo mainittiinkin. Se tukehtuu jos sille tunkee vettä päältä päin. Saman tekee suihkuttelu, eli se ei tykkää suihkuttelusta. Vettä saa antaa n. joka toinen päivä, talvella vähemmän.
Ehkä "opistossa" (ei saa mainostaa) on opetettu väärin.Kävin sitä vain 3 vuotta.
Tee nyt mitä lystäät. Sehän on halpa kasvi ostaa
uusi!!!!!!!