Paras ja tehokkain haukunestopanta

Rauhaa rakastava

En itse omista koiraa, mutta haluaisin viedä lahjaksi naapurimökille haukunestopantoja, koska koirat haukkuvat kaiken aikaa ja yötä myöten. Onko kellään kokemusta mikä noista olisi tehokkain, sitruuna vai ultraääni vai mikä? Kun kerran sijoitan tuollaisiin niin mielelläni veisin sellaisen joka oikeasti toimii. Näitä haukkuvia koiria on 2-3 ja ovat aika isoja - haukunta on matalaa ja kumeaa, ei mitään kimeää räksytystä. Toivoisin näin että naapurisopu säilyy mutta mökkiläisterrorismi loppuisi. Asiallisia vastauksia, kiitos!

7

7517

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se ultra

      kai noista parempi on. Ei ainakaan lopu aineet kesken. Patterit voi loppuakin, mutta niitä saa helposti kaupasta lisää. Tai vaikka palovaroittimesta...

      Toivottavasti mökkinaapurisi eivät ota elettäsi loukkauksena. Sekin on mahdollista.

    • älä kiduta

      Älä vie pantaa, ne on kidutus välineitä. Vie mieluummin naksutin (se koulutus väline), herkkuja (jotain todella hyvää, esim. kuivalihaa) ja ohjekirja naksutin/klikkeri/clicker koulutuksesta. Jos omistajaa vähänkin kiinnostaa koirat on todella helppo kouluttaa naksuttimella haukkumattomaksi.

    • Ääniö

      Ei oikein hyvä idea. Ei ne pannat aina auta, varsinkaan ulkona, kun hajut haihtuu tuuleen. Ne on kalliita täyttöaineineen/paristoineen ja niitähän tarvitsisi kolme. Kas kun ne haukkuu kimpassa. Eikä kaikki halua mokomia laitteita koirilleen pistää, en itsekään pistäisi.
      Päiväsaikainen koirien haukunta nyt on sallittua, vaikka et asiasta pitäisikään. Yöksi voit pyytää naapuria ottamaan koirat sisään.
      Miten hyvin tunnet naapuriasi, ellet edes tiedä, onko siellä kaksi vai kolme koiraa? "Lahjasi" saattaa tuntua kummalliselta, jos ette juurikaan ole muuten tekemisissä. Se on kiinni omasta asenteestasi. Omat koirani eivät hauku, mutta kesät vietämme kylässä, jossa koirien haukku on jatkuvaa. Ei se ääni minua haittaa, ne huolehtii vaan vartioinnista.

    • Meinas mennä hermot

      Kyllä jatkuva haukkuminen haittaa. Itsellä pari rekkua, jotka liikaa välillä vahtivat. Ja kyllä hankin sitruunapannan. Ja kyllä jelppaa. En pidä pantaa jatkuvasti ja vaihdan käyttäjää tarpeen mukaan. Pikkuhiljaa alkanut mennä perille, että ei haukuta. Saa varoittaa ja sillä siisti. Ei ole kivaa jos koirat jatkuvasti vahtivat haukkumalla. Täytyy naapureiden saada rauhassa olla koiran jatkuvalta haukunnalta. Ja saavat olla pihalla myös ilman pantaa ja leikin tiimellyksessä haukkuakin, mutta jos alkaa vahtihaukkuminen niin panta tulee kaulaan sille joka haukkuu enemmän. Meillä vanhempi haukkuu enemmän sisällä ja nuorempi vahtii enemmän ulkona. No, nyt on alkanu vähentyä kummasti ja niin hyvä. Eikä se sitruuna niin kamalaa ole, sillä minulla on myös vesitäyttö, jota käytän välillä ja pelaa myös. Sisällä yritän pärjätä sillä, että vien koirat pois eri huoneeseen jos alkaa ikkunasta kyttäys ja haukutaan siinä linnut, kissa ja jokainen ohi kulkija. Tosin ihan jutustelukin menee perille välillä. Missään nimiessä niitä ei tule käyttää jatkuvasti, mutta eivät ne nyt kidutusvälineitä ole. Suosittelen.

      • Juhani A.

        Hienoa lukea että jollain koirien omistajalla on vielä älliä jäljellä.
        Itse heräsin taas tänäkin lauanantaiaamuna viideltä, kun naapurin koira haukkuu jatkuvasti kaikkea liikettä pihalla. Oli sitten auto, harakka tai ihminen.


      • HeheMama

        Minkä merkkinen sitruunapanta sulla käytössä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      98
      740
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe