Olisiko nyt oikea aika leikata omenapuita Pääkaupunkiseudulla.
Omenapuun leikkaus
3
196
Vastaukset
- saviruoho
Yleensä rajana pidetään kymmentä astettä pakkasta yöllä. Erityisen kylmä kevät tänä vuonna. Minä odottelisin vielä viikon verran.
- fdgfhgfjdfjj
Karsin eilen vanhaa omenapuuta Keski-Suomessa. Jänikset olivat käyneet kaluamassa alempana riippuvia oksia, ja poistin nuo oksat, samoin kuin muutakin muita, jotka kasvoivat sikin sokin. Täysin kokemattomana omenapuiden suhteen minua jäi huolettamaan, teinköhän virheen, kun leikkasin yhden aika ison oksan (nilkan vahvuisen) niin, että leikkauspinta oli melkein vaakasuora. En laittanut siihen mitään. Voiko haavasuojaa levittää vaikka ensi viikolla, ja miten mahtaisi käydä, jos en laita sitä lainkaan?
Ja olisikohan pitänyt kietoa runko verkkoon - syövätkö jänikset vanhaakin kaarnaa?
Kyseessä on vanha puu, pihamme ainut, eikä sitä ole karsittu ilmeisesti vuosiin. Siinä oli muutama ihanan kanelinen keltainen omena. Olisi harmi, jos taitamattomuuttani vahingoittaisin puuta. - poltinkarva
Oli virhe leikata tuo iso oksa, koska leikkauspinta on melkein vaakasuoraan. Nyt siihen jää vesi seisomaan. Kosteus sitten lahottaa puuta. Itse laittaisin heti haavasuojaa, auttaa ehkä vähäsen. Taitaa olla keltakaneli?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3604286Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1443739KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti882608Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei122236Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181818- 1191808
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095