Kiinnostava kirjoitus, jossa verrataan darwinilaisittain luonnonvalintaa ja toisaalta ohjelmointi, siihen liittyvää ekosysteemiä. Kirjoitus viittaa siihen että Linuxin täydelliselle voitolle näyttääkin löytyvän darwinilainen "luonnonvalinnan peruste". Vahvempi syrjäyttää olosuhteisiin sopeutuvampana ne jotka eivät kykene sopeutumaan muuttuneisiin olosuhteisiin.
"DNA Is The Linux Of The Natural World "
" We probably all vaguely assume that computers will overthrow us someday, which may be why it's so unsettling to learn that computer code is evolving much like genetic code. By comparing bacterial genomes to Linux, researchers have found "survival of the fittest" acting in computer programming."
http://gizmodo.com/5993071/dna-is-the-linux-of-the-natural-world
"DNA Is The Linux Of The Natural World "
" We probably all vaguely assume that computers will overthrow us someday, which may be why it's so unsettling to learn that computer code is evolving much like genetic code. By comparing bacterial genomes to Linux, researchers have found "survival of the fittest" acting in computer programming."
http://gizmodo.com/5993071/dna-is-the-linux-of-the-natural-world
Vastaukset 14
Vanhimmat
Lily Newmanin kirjoitus tukee sitä näkemystä että
Linux= nykyihminen joka valtaa ekosysteemin muilta sitä soveltumattomimmilta ihmislajeilta
Windows= neandertalilainen
Pahimmassa tapauksessa tapahtuu vain sekoittuminen.
Väitetään, että se neandertalilainen piileksii vielä jokaisessa. neandertalilainen olisi myös voittanut kaikki puhtaasti fyysiset urheilulajit, jos olisi päässyt olympialaisiin.
Ihan varmasti olisi oppinut säännötkin hetkessä... ;D Koita opettaa aluksi wintrollille jotain uutta ja ymmärrät ettei se käytännössä toimikkaan.
Neandertal hakee tällaista sekoittumismahdollisuutta. Tässä tapauksessa OpenSUSE:n kautta.
Miksi sitten Windowseja käytetään lähes joka kodissa, mutta linukseja vain yhdessä sadasta?
Varmaan asiaan vaikuttaa se ettei Linuxia juuri mainosteta eikä suuri osa normipulliaisista tiedä siitä (juuri) mitään. Windowsia mainostetaan joka paikassa ja suurimmassa osassa valmisasennetuista koneista on Windows valmiina. Kuinka moni itse asiassa on nähnyt mainoksia Linux-koneista tai Linux-asennettuja koneita myynnissä normiliikkeissä ? Luulenpa että aika harva.
Todennäköisesti jos normipulliaiselta kysyttäisiin olisiko hän valmis vaihtamaan Windowsin Linuxiin olisi yleisin vastaus "Mikä on Linux ?"
Varsin mielenkiintoinen, luonnonvalinnan kannalta asiaa pohtiva kirjoitus. Itse edustan ateistina tietysti Darwinilaista näkemystä siitä miten elämä on maapallolla evoluution myötä edennyt, mutta toki siis Darwinin määrittelemä evoluutiomekanismi koskee myös käyttöjärjestelmiä ja ylipäätään kaikkia jollakin tavoin järjestäytyneitä järjestelmiä, kuten yhteiskuntaa kaikissa muodoissaan.
Olen itse vahvasti sitä kantaa, että luonnossa vahvin = sopeutumiskykyisin. Siksipä heikompien katoaminen evoluution myötä on sopeutumiskyvyttömien karsiutumista, eli huonommin olosuhteiden muutoksiin adaptoituvat lajit ja yksilöt tuhoutuvat.
Kaikille kuolleille rattijuopoille, narkkareille, spurguille, tyhmien onnettomuuksien uhreille, rantojen hamppareille ja itsensä muuten vapaaehtoisesti ihmiskunnan geenipoolista poistaneille pitäisi jakaa poikkeuksetta Darwinin palkinto post morterm, koska nämä ihmiset ovat tehneet paremmilleen palveluksen. Luonnonvalinta on nimenomaan heikompien ja tyhmempien karsiutumista.
Linkolan tavoin ajattelen puhtaasti asiaa luonnon kannalta, enkä yksilön edun kannalta, koska yksilö ei merkitse suuressa mittakaavassa mitään. Kaikilla yksilöillä ei ole tasa-arvoista oikeutta saada olla olemassa. Miksi pitäisi ollakaan kun luonto ei kerran niin toimi?
Windows on heikko eikä Microsoft kykene sopeutumaan muuttuvaan maailmaan, joten Microsoft on evoluutiotiensä päässä, samoin kuin Windows. Steve Ballmerin henkilökohtainen evoluutio tulee loppuunsa sinä päivänä kun Ballmer painaa aseen ohimolleen ja vetää liipasimesta, jolloin hän tulee tehneeksi vahvemmille, paremmille yksilöille palveluksen.
Puhut veli täyttä asiaa. Amen brother.
Älä nyt ainakaan Darwinia käytä. Se on Applen julkaisema äpärä-BSD-kerneli.
eihä darwinkaa kaite sentää nii tyhmä olis voinu olla että sitä aina ankarasten vuotavaa ja jumittavaa joskin halpaa linkkura-reuhkaa olis alistunu käyttämää, linkkura näetsen kun on aina rahattomien linkku-urpojen halpa joskii ihan mittääntekemätön windows-korvike jossa ei oikeestaan toimi kuitenkaa juuri mikkään eikä sille rypistykselle oikeestaan löydy juuri mittään kunnollisia ohjelmiakaan, aina rahattomat linkku-urpot eivät onneksi juuri mittään ohjelmia tarvitsekkaan, usseimmille urpolle hyvinkii riittää kun linkkurasta vaan löytyy se todella järkyn synkee deskotoppi, peruna-poika peli-rypistys niillä linkkuran aika aneemisilla 8-bit väreillä ja iha iliman äänii tietenkiii ja mahdollisuus ainakin edes yrittää avata se kaikille linkku-urpoille nii äärettömän hankala pdf-tiedosto, näillä linkkuran varsin vaatimattomilla perusominaisuuksilla usseimmat linkku-urpot jo vallan hyvinkii pärjäilee ja vielä iha anonyyminä tietenkiii vai kui linkku-urpot ?
pukkaa.
Evoluutiokehityksessä on kyse siitä että mutaatioiden ja luonnonvalinnan kautta soveltuvat syrjäyttävät ne jotka eivät kykene sopeutumaan muuttuneisiin olosuhteisiin. Windowsin markkinaosuuden romahtaminen 4-5 vuodessa yli 90%:sta noin 20%:iin myytävistä päätelaitteista kertoo prosessista jossa tämä mammutti ajautuu marginaaliin. Sen onnettomuus on lisäksi se että kyse ei ole yhteisöstä vain yhdestä monoliittisesta hierarkisesta yhtiöstä jossa muutosprosessiin ei edes kyetä vastaamaan. Yritetään matkia menestyjiä kuten neandertalilaiset aikoinaan nykyihmisiä metsästyksessä mutta useimmiten liian myöhään, liian hitaasti.
Microsoft on iltaruskon yhtiö, vahva mutta vastustamattomalla tiellä kohti auringonlaskua.
Windowsin rökittäminen on kyllä vähän jo samanlaista kuin potkisi kuollutta hevosta. Pitäisiköhän siirtyä jo tästä monottamaan tuota Applea? Sen koodiahan on tunnettu ihan spagettisotkua.
Kieltääkö mikään eettinen sääntö varsinaisesti potkimasta kuollutta hevosta, tai ylipäätään kuollutta mitään muutakaan? Kuollutta tuskin haittaa enää jos joku potkii tyhjää kuorta, joka ruumis on sen jälkeen kun aivotoiminta on peruuttamattomalla tavalla lakannut. Windows on sitäpaitsi aineeton objekti, pelkkää bittivirtaa, joten eiköhän kuollutta Windowsia ole lupakin potkia.