Onko alkoholinkulutukseni mielestänne normaalia?

onneton--

Olen 19-vuotias tyttö ja olen viimeisen vuoden käyttänyt melko paljon alkoholia. Juominen rajoittuu kuitenkin vain kahteen päivään viikossa, yleensä perjantaihin ja lauantaihin kun menen baariin. Olen kuitenkin hoksannut että juon uein lähes kaikkia kavereitani enemmän kerralla, usein enemän kuin monet miehet. "Aloitteluni" ovat usein se 6pack siidereitä ja sitte baarissa tulee tilattua useempi drinkki. Minulla ei kuitenkaan yleensä ole krapulaa vaan huomaan vain alkoholinvaikutukset seuraavan päivän mielialassa. Pyrin pienentämään kerta-annoksiani niin että joisin naisihmiselle kohtuullisen määrän maksimissaan 5 annosta kerralla, eli tulis noin 10 annosta viikossa.
En voi kuitenkaan sanoa että alkoholi olisi vaikuttanut vain negatiivisesti elämääni. Alkoholin vaikutuksen alaisena olen tutustunut moniin uusiin tyyppeihin, joihin en olisi ujona ihmisenä muuten koskaan tutustunut. Runsas alkoholinkäyttöni on usein myös jonkinlaista todellisuuspakoa, elämä tuntuu välillä niin tyhjältä ja tunnen itseni usein hyvin merityksettömäksi. Kaipaisin enemmän rakkautta elämääni ja olen välillä tosi ahdistunut ja masentunut. Minun on van helpompi kestää tätä elämää, jos pääsen joka viikonloppu baariin ja saan unohtaa hetkeksi murheet. Ainahan sitä voi toivoa että löytyisi sieltä joku oikea ihminen omaan elämään.

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Juominen rajoittuu kuitenkin vain kahteen päivään viikossa, yleensä perjantaihin ja lauantaihin kun menen baariin."

      Täsmälleen samalla aikataululla menin minäkin nuorena.
      Aikaa vierähti, mutta alkoholiriippuvuus syntyi, kun määrät lisääntyivät, kuten juomistiheyskin, ja minusta kehkeytyi ehta juoppo, joka sai niskaansa kaikki viinalla hankitut kirot, harmit ja ikävyydet.

      "Runsas alkoholinkäyttöni on usein myös jonkinlaista todellisuuspakoa, elämä tuntuu välillä niin tyhjältä ja tunnen itseni usein hyvin merityksettömäksi."

      Sinulla on edellytykset alkoholisoitumiseen pitkällä aikavälillä, ellet ala hallinnoimaan asiaa. Viina ei suinkaan hoida minäkuvaongelmia, vaan tuo lisäongelmia.
      Ala tietoisesti harventamaan juomista, äläkä juo kahtena päivänä peräkkäin.
      Hanki harrasteita, joissa niissäkin tapaa uusia ihmisiä. Viinanhuuruiset kapakkatuttavuudet yleensä eivät ole aitoja.

    • Pankin asiakas

      Alkoholinkulutuksesi ei ole "normaalia". Olet matkalle juoppouteen ja sen myötä mahdollisesti uppoat alkoholismin suohon.

      Olen juonut aikoinaan samaan tyyliin ja ujona miehenä sitten sain pillua, kun uskalsin iskeä naisia, jotka usein olivat myös ujoja, mutta alkoholia juotuaan tutustuivat uusiin tyyppeihin.

      • ½ cm askeleet

        Juuri noin se alkaa. Millainen alkoholinkulutus on "normaalia"? Suomalaisella se kai on sitä, että joutuu kaikenlaisiin vaikeuksiin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      200
      5753
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      105
      5621
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      190
      4633
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4053
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3950
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3576
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      20
      1464
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1390
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      19
      1055
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      970
    Aihe