Onko alkoholinkulutukseni mielestänne normaalia?

onneton--

Olen 19-vuotias tyttö ja olen viimeisen vuoden käyttänyt melko paljon alkoholia. Juominen rajoittuu kuitenkin vain kahteen päivään viikossa, yleensä perjantaihin ja lauantaihin kun menen baariin. Olen kuitenkin hoksannut että juon uein lähes kaikkia kavereitani enemmän kerralla, usein enemän kuin monet miehet. "Aloitteluni" ovat usein se 6pack siidereitä ja sitte baarissa tulee tilattua useempi drinkki. Minulla ei kuitenkaan yleensä ole krapulaa vaan huomaan vain alkoholinvaikutukset seuraavan päivän mielialassa. Pyrin pienentämään kerta-annoksiani niin että joisin naisihmiselle kohtuullisen määrän maksimissaan 5 annosta kerralla, eli tulis noin 10 annosta viikossa.
En voi kuitenkaan sanoa että alkoholi olisi vaikuttanut vain negatiivisesti elämääni. Alkoholin vaikutuksen alaisena olen tutustunut moniin uusiin tyyppeihin, joihin en olisi ujona ihmisenä muuten koskaan tutustunut. Runsas alkoholinkäyttöni on usein myös jonkinlaista todellisuuspakoa, elämä tuntuu välillä niin tyhjältä ja tunnen itseni usein hyvin merityksettömäksi. Kaipaisin enemmän rakkautta elämääni ja olen välillä tosi ahdistunut ja masentunut. Minun on van helpompi kestää tätä elämää, jos pääsen joka viikonloppu baariin ja saan unohtaa hetkeksi murheet. Ainahan sitä voi toivoa että löytyisi sieltä joku oikea ihminen omaan elämään.

3

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Juominen rajoittuu kuitenkin vain kahteen päivään viikossa, yleensä perjantaihin ja lauantaihin kun menen baariin."

      Täsmälleen samalla aikataululla menin minäkin nuorena.
      Aikaa vierähti, mutta alkoholiriippuvuus syntyi, kun määrät lisääntyivät, kuten juomistiheyskin, ja minusta kehkeytyi ehta juoppo, joka sai niskaansa kaikki viinalla hankitut kirot, harmit ja ikävyydet.

      "Runsas alkoholinkäyttöni on usein myös jonkinlaista todellisuuspakoa, elämä tuntuu välillä niin tyhjältä ja tunnen itseni usein hyvin merityksettömäksi."

      Sinulla on edellytykset alkoholisoitumiseen pitkällä aikavälillä, ellet ala hallinnoimaan asiaa. Viina ei suinkaan hoida minäkuvaongelmia, vaan tuo lisäongelmia.
      Ala tietoisesti harventamaan juomista, äläkä juo kahtena päivänä peräkkäin.
      Hanki harrasteita, joissa niissäkin tapaa uusia ihmisiä. Viinanhuuruiset kapakkatuttavuudet yleensä eivät ole aitoja.

    • Pankin asiakas

      Alkoholinkulutuksesi ei ole "normaalia". Olet matkalle juoppouteen ja sen myötä mahdollisesti uppoat alkoholismin suohon.

      Olen juonut aikoinaan samaan tyyliin ja ujona miehenä sitten sain pillua, kun uskalsin iskeä naisia, jotka usein olivat myös ujoja, mutta alkoholia juotuaan tutustuivat uusiin tyyppeihin.

      • ½ cm askeleet

        Juuri noin se alkaa. Millainen alkoholinkulutus on "normaalia"? Suomalaisella se kai on sitä, että joutuu kaikenlaisiin vaikeuksiin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4388
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      150
      3187
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2502
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2435
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2115
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1632
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe