Signeerattu "Sgt. Pepper" albumi myyty 290 500 dollarilla

4 nimikirjoitusta

http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-21993483

A signed copy of The Beatles' album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band has been bought at auction in the US for $290,500 (£191,000).

The UK Parlophone copy of the album includes a high gloss cover and vinyl gatefold sleeve. According to the Hollywood Reporter it was believed to have been autographed by all four Beatles near its release in June 1967.

The selling price far exceeded the $30,000 (£19,700) originally estimated for the rare LP record.

The previous record for a signed Beatles album cover was $150,000, (£98,600) which was paid for a copy of the 1964 record, Meet the Beatles in 2011.

http://www.dollars2euro.com/
Uusi ennätys on siis 290500 dollaria eli 226270 euroa.

Se vanha ennätys oli 150000 dollaria eli 116850 euroa.

10

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastustamatonbeatle

      Jollakulla - tai monella - on liikaa rahaa. V

    • vähä kade...öh.

      -olisin kans ostanut....joku onnellinen omistaa nyt...:)

      • i feel fine dhommi not

        Sen sijaan Einsteinin signeeraamasta ja kirjoittamassaan tekstissä viisauden lähteeksi ylistämästä raamatusta sai vain 50000 euroa.

        Toki Pepperissä on 4 nimeä ja tuossa vain kaksi (ae ja vaimo). Toki raamattuja on enemmän liikkeellä kuin pepperiä, mutta juutalainen kuollut huipputiedemies ylistämässä raamattua pitäisi silti olla 'poptekelettä' kalliimpi.


    • Dhommi´´

      Einstein oli nero, ja piti Bachia ja Mozartia suurimpina.

      • vastustamatonbeatle

        Tiedämme, että diggaat Beatlesia eniten. Luota omaan makuusi ja nauti siitä. Ei se vie klassiselta arvoa pois. Ei pidä lukea auktoriteetteja ja luottaa vain heihin sokeasti.

        Albertkaan ei olisi sillä metodilla päässyt pitkälle.


    • Dhommi´´

      Albert nimenomaan opiskeli auktoriteetteja ja fysiikan suuruuksia. Ilman että ottaa selvää historiasta ja sen käännekohdista ei voi luoda mitään uutta. Siksi jokainen klassinen säveltäjä on tutkinut kaikkien edellisten vuosisatojen nuotteja perin pohjin saattaakseen ymmäryksensä säveltämisen mahdollisuuksista täydelle tasolle. Merkittävimmät lahjakkuudet ovat tehneet sen jälkeen jotain aidosti uutta ja liittyneet kaanoniin edellisten sankarien rinnalle. Näin tekivät Bachia hyödyntäen esimerkikisi Chopin, Brahms ja Wagner.

      Beatlesit eivät tunteneet musiikin historiaa, ja he päätyivät tekemään kevyellä tyylillä sellaista musiikkia, joka oli tehty tuhat kertaa jo 200-500 vuotta sitten. Mitään uutta ei kouluttamattomien, laiskojen ja äkillistä mielihyvää (suosiota) halunneiden toimesta musiikkiin saatettu. Beatles, Beach Boys ja Hollies eivät tehneet musiikin historiassa mitään sellaista, joka jäisi musiikillisena innovaationa historiaan. Toistan: ei mitään sellaista, joka jäisi historiaan.

      Bach on jättänyt täysin mykistävän perinnön, joka sekä laajuudessa, syvyydessä että laadukkuudessa hakee vertaistaan - eikä löydä.

      • Mentaalidhommi

        Sairautesi ei osoita laantumisen merkkejä. Olisiko nyt sopiva hetki mennä lääkäriin, ennen kuin pakkomielteinen ja hyödytön jankuttaminen saa pääsi täysin sekaisin?


    • Dhommi´´

      Pysyn kannassani: Bach on suurin musiikkinero, joka on koskaan kävellyt tällä pallolla.

      • kysynpähänvaan

        viikko sitten se oli mosse. Haluatko tarkentaa? Tekikö bach jotain uutta?


    • Anonyymi00010

      Arvokas LP.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. Mikä jäi sanomatta kaivatullesi?

      Ja milloin?
      Ikävä
      35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe