Signeerattu "Sgt. Pepper" albumi myyty 290 500 dollarilla

4 nimikirjoitusta

http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-21993483

A signed copy of The Beatles' album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band has been bought at auction in the US for $290,500 (£191,000).

The UK Parlophone copy of the album includes a high gloss cover and vinyl gatefold sleeve. According to the Hollywood Reporter it was believed to have been autographed by all four Beatles near its release in June 1967.

The selling price far exceeded the $30,000 (£19,700) originally estimated for the rare LP record.

The previous record for a signed Beatles album cover was $150,000, (£98,600) which was paid for a copy of the 1964 record, Meet the Beatles in 2011.

http://www.dollars2euro.com/
Uusi ennätys on siis 290500 dollaria eli 226270 euroa.

Se vanha ennätys oli 150000 dollaria eli 116850 euroa.

9

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastustamatonbeatle

      Jollakulla - tai monella - on liikaa rahaa. V

    • vähä kade...öh.

      -olisin kans ostanut....joku onnellinen omistaa nyt...:)

      • i feel fine dhommi not

        Sen sijaan Einsteinin signeeraamasta ja kirjoittamassaan tekstissä viisauden lähteeksi ylistämästä raamatusta sai vain 50000 euroa.

        Toki Pepperissä on 4 nimeä ja tuossa vain kaksi (ae ja vaimo). Toki raamattuja on enemmän liikkeellä kuin pepperiä, mutta juutalainen kuollut huipputiedemies ylistämässä raamattua pitäisi silti olla 'poptekelettä' kalliimpi.


    • Dhommi´´

      Einstein oli nero, ja piti Bachia ja Mozartia suurimpina.

      • vastustamatonbeatle

        Tiedämme, että diggaat Beatlesia eniten. Luota omaan makuusi ja nauti siitä. Ei se vie klassiselta arvoa pois. Ei pidä lukea auktoriteetteja ja luottaa vain heihin sokeasti.

        Albertkaan ei olisi sillä metodilla päässyt pitkälle.


    • Dhommi´´

      Albert nimenomaan opiskeli auktoriteetteja ja fysiikan suuruuksia. Ilman että ottaa selvää historiasta ja sen käännekohdista ei voi luoda mitään uutta. Siksi jokainen klassinen säveltäjä on tutkinut kaikkien edellisten vuosisatojen nuotteja perin pohjin saattaakseen ymmäryksensä säveltämisen mahdollisuuksista täydelle tasolle. Merkittävimmät lahjakkuudet ovat tehneet sen jälkeen jotain aidosti uutta ja liittyneet kaanoniin edellisten sankarien rinnalle. Näin tekivät Bachia hyödyntäen esimerkikisi Chopin, Brahms ja Wagner.

      Beatlesit eivät tunteneet musiikin historiaa, ja he päätyivät tekemään kevyellä tyylillä sellaista musiikkia, joka oli tehty tuhat kertaa jo 200-500 vuotta sitten. Mitään uutta ei kouluttamattomien, laiskojen ja äkillistä mielihyvää (suosiota) halunneiden toimesta musiikkiin saatettu. Beatles, Beach Boys ja Hollies eivät tehneet musiikin historiassa mitään sellaista, joka jäisi musiikillisena innovaationa historiaan. Toistan: ei mitään sellaista, joka jäisi historiaan.

      Bach on jättänyt täysin mykistävän perinnön, joka sekä laajuudessa, syvyydessä että laadukkuudessa hakee vertaistaan - eikä löydä.

      • Mentaalidhommi

        Sairautesi ei osoita laantumisen merkkejä. Olisiko nyt sopiva hetki mennä lääkäriin, ennen kuin pakkomielteinen ja hyödytön jankuttaminen saa pääsi täysin sekaisin?


    • Dhommi´´

      Pysyn kannassani: Bach on suurin musiikkinero, joka on koskaan kävellyt tällä pallolla.

      • kysynpähänvaan

        viikko sitten se oli mosse. Haluatko tarkentaa? Tekikö bach jotain uutta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      93
      11932
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9050
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      119
      4993
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      101
      4208
    5. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      38
      4157
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3943
    7. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      77
      3929
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3709
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3603
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      29
      3561
    Aihe