Koiranjätökset

onko järkiä?

Onkohan Kaustisella järjestyssääntö koiran paskottamisesta kaava- ja taajama-alueilla? Onhan se luonnontuote, mutta ei kovin kiva yllätys kun kävelyteille ja asuntotonteille surutta teetetään Ressun tarpeet. Siinä on mahtava kombinaatio eri hajuja, kun kevätauringon lämmittävä tuotos hieroutuu tenavien ulkoilupukuihin. Koiranomistajilla on oikein vakiopaikat, joihin koko talven läjät tekaistaan ja haju alkaa olla melko miehekäs. Töiden jälkeen käydään 100 metrin päässä vääntämässä tortillat asutusalueelle omasta kodista naapurin tontille eikä sitä paskapussia saada mukaan millään. Onko vika kotikasvatuksessa vai laiskuudessa?

9

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tostavaan

      " keskustan " ja asutusalueiden siisteys on retuperällä .
      Kaustisella niin sanotusti paska ja kusi haisee .
      Tuulen suunnasta/ vuoden ajasta riippuu mikä aromi saa vallan .
      Kirkolla asujana en enää vuosiin ole viitsyny eritellä eritteitä sen
      tarkemmin . Onko se juopon kusta vai koiran paskaa aivan sama .
      Kunnan toimesta laittoivat kruunuksi pahaa meteliä ja nokea puskevan
      lämpölaitoksen kissakankaan kupeeseen .
      Täällä tapahtuu slummiutuminen missä paska haisee ja palalaikka soi .

      http://www.youtube.com/watch?v=I5DKF--Upxc

    • On se touhua

      Kaustisen kunnan ei pidä rakentaa yhtään uutta leikkikenttää verovaroin lapsille esim. Kansanopiston asukkaille ennen kuin entiset lähdehaassa ja ylijoella on aidattu. Käykää hyvät ihmiset katsomassa näitä paikkoja. Äly on niin surkea koiraihmisillä, että koiranpaskaa on leikkikentillä ja lisää paljastuu lumen alta kevättä kohden. Minusta asuntoalueiden lasten ei pitäisi kärsiä ongelmasta. Kakkapussit ja keräysastiat kunnan puolesta, jos ei korvamerkittyä koiraveroa haluta kerätä. Oikeastaan se ei ole kunnan tehtävä, vaan koiranomistajalla kakkapussit, jotka sitten kierrättävät. Jos pitää koiraa pitää sen verran nähdä myös vaivaa harrastuksensa suhteen.

      Kunnan vuokralaisissa on sellaista koiranomistajaa, että ei saisi olla mitään lupaa ottaa lemmikkejä. Joltain luolamiesajalta nämä varmaan on karannu, kun annetaan mitään ajattelematta vääntää torttua päivästä toiseen toisen talon nurmikolle. Ylijoella joku oli laittanut tontilleen puihin kiellot koirien paskattamisesta. Onko kaustislainen ihminen näin tyhmä, jos ei muuten ymmärrä?

    • shittipopula

      Paljon pahempaa kuin koirien jätökset on pe-la-su aikana tehdyt (yöaikaan) ihmisten jätökset .
      Näitä varmaan ei kukaan huomaa tai tuo esiin?

    • sonnitaan vaan

      Niin ja kevätaamuisin tuoksuu lehmänpaskaliete kun sitä keskelle kyliä levitellään. Siistiä. Tulee oikein maalainen olo. Ei ne koiranpaskat haittaa yhtään oloa. Turha sitä on kaupungiksi haaveilla. Kaupungeissa on koiranpaska ongelma, ei täällä landella. Paskat kuuluvat luontoon ja Perheonjokeen.

    • Järki käteen

      Kyllä ihmisten tuotokset on marginaalinen ongelma kilometrien pituisilla kevyenliikenteen väylillä ja katualueilla. Lehmien, sikojen, kettujen hajut kuuluvat maaseudun kuvaan, ja tuotokset levitetään tuotantoalueille. En itse ainakaan tiedä montakaan alle kouluikäisten tai koululaisten vanhempaa jotka ulkoilee lastensa kanssa isäntien tai emäntien pellolla tai muilla tuotantoalueilla ehdoin tahdoin kuravellissä.

      Katualueen jätöksetkin vielä ymmärtää jollain tapaa jossain mittakaavassa, mutta ihmisten tonteille, rivarien pientareille ja nurmikoille ja lasten leikkikentille, niin silloin alkaa mennä liian pitkällä. Ehkä se on niin, että aika opettaa. Kun alkaa olla omaa jälkikasvua ja taaperoa, niin silmät alkaa avautua. Miettikää nyt hyvät ihmiset, ei koiria leikkikentille.

      • perhepäivähoitaja 2

        Minä ihmettelen että ei yhtään katota mihin koiransa antaa kakkia. Monella ulkoiluttajalla kaksi koiraa ja siihen meidän talon kohdalle pysähdytään ja torttua piisaa, ei ilkeä pulkkaa vetää kun on pohja sonnassa.


    • Loiskintaa

      Viranomaisten vastuuttomuudesta on kysymys .

      Koiran pito on harrastus siinä missä mikä muu ihmisten vappaa-ajan toiminta.
      Kaustisen kunta vaan on jättänyt asukkaidensa tarpeet oman onnesa nojaan .
      Ei minkäänlaista tienhoidollista tekoa ennen äärimmäistä pakkoa suostuta tekemään
      Asiat jää hoitamatta vain sen takia kun ei viitsitä tehdä sitä mistä palkka juoksee.

      Yleinen siisteys sisältäen roskaamiset ja koiran ja kissan ja juoppojen ja autojen
      ym ... on todellakin jätetty hoitamatta .
      Kuitenkin verovaroja kerätään näiden asioiden hoitamiseksi .
      Kunnan talon typeryys kulminoituu keväällä ns katupölyn muodossa jonka annetaan
      leijjailla ilmassa aivan vapaasti kansanmusiikkijuhlia edeltävälle viikolle , vaikka
      silloin suoritettuna ei toimi tule yhtään sen halvemmaksi . Siinäkään toimessa
      ei oteta yleistä viihtyvyyttä huomioon millään tavoin . Kauppa-asioilla kulkevat saa
      tuta sieraimis ja makunystyröissään aidon maaseudun aromit . Mukavahan se on
      sivukylän isäntien ja emäntien maistella liikenteen jauhamaa jätepaskaa !

      Onnea teille !

    • samma shit

      Kertokaapa miksi noista koirankakoista puhutaan VAIN keväällä?
      Miksei muina vuodenaikoina vaikka sama sonta se lepää samassa paikassa eri vuodenaikoina?
      Vai onko se niinkuin sanotaan: mielenterveysongelmat ihmisillä kärjistyvät juuri keväisin?

    • muutama veikkaus

      Lepäävän se kakka vuodenajasta piittaamatta, mutta ei saisi levätä koska järjestysääntö sen selvästi kieltää. Kakkapussit vain mukaan ja tavara kantoon. Se on pieni vaiva, jos opetetaan tekemään jööti väärään paikkaan.

      Talvella ja syksyllä on iso osa vuorokaudesta hämärää tai pimeää ja maa musta, koiranomistajan on helppo pimeyden turvin teettää jöötiä pyöräteille ja pientareille. Lisäksi uusi lumi ja auraus työntävät jöötin pyöräteiden reunamille kerros kerrokselta penkkojen alle piiloon, joka paljastuu keväällä.

      Päivä pitenee kevättä kohden, jolloin karu totuus paljastuu. Keväällä ei kylmyydestä johtuen luonnon omat ötökät ja maamadot vielä hajota paskaläjiä, näin käy kesällä. Lisäksi kasvukaudella aluskasvillisuus kätkee tuotoksia, keväällä homma paljastuu sitä mukaa kuin lumet sulavat.

      Paljaalla maalla laiska koiranomistaja vie koiran hiukan etäämälle tieltä, kun ei ole lunta. Talvella tienvarsien lumipenkat, paksulumikerros, kylmyys ja kaamos masentaa koiranomistajan ja peruslaiskana ihminen opettaa koiran vääntämään tortun joko pyörätielle tai muutaman metrin läheisyyteen tiestä. Keväällä ihmiset aktivoituvat ja liikkuvat enemmän päivän pidentyessä jolloin lörtsyt pistävät silmään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1431
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1297
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      135
      1043
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      897
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      846
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      54
      822
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      774
    Aihe