Elikkäs haluaisin päivitetyn tilanteen siitä saako ajaa ajoleikkurilla tiellä ja jos saa, niin millä vaatimuksilla? Paljon on ollut puhetta tästä "vaikeasta" aiheesta ja selkoa muilta palstoilla jne jne, ei ole löytyny (enimmäkseen mielipeteitä vain).
Ajoleikkuri yleisellä tiellä
7
304
Vastaukset
- itekki ajellu
No ajelee vaa kyllä ne poliisit sit sanoo jos ei saa.
- näinkö on?
Nii... Ei tuo lakikaan periaatteessa kielläkkään ajoa. Matkaa on kuitenkin 8km veneella ja takasin saman verran, hieman viritetyllä ruohonleikkurilla.
- lampaattt...
Kaikkeen sitä pitääkin kysellä vastauksia.
No suomalainen auktoriteettikammoinen ihminen "suuremman ihmisen " pelossa tekee elämästään hankalaa.
Tuskinpa polisiit itsekään tietää tähän vastausta,etenkin jos nenästä valuu räkä ja valtio maksaa surkean palkan että pääsee leikkimään suurta auktoriteettia.
Ihmisiä on helppo kusettaa kaikin tavoin.
Vastauksena tuohon,niin leikkuri varmasti luokitellaan työkoneeksi,kuten esim.puimuri.
Eli vastaus on ; saa? - Ajoleikkuri
Saa ajaa tiellä mutta vain vasemmalla kaistalla. Moottoritiellä ei saa ajaa.
- jyfkee
saa ajaa jos on tielle katsastettu
- jussuttaja
Miten on vakuutuksen kanssa jos tiellä liikkuu.
Työkoneessakin lienee rekisteri kilpi, tai ainakin traktoreissa on - .......
Ainakin vakuutus pitää olla. Ajettava leikkuri on työnone ja vähintään T kortti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017373
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?774859- 794779
- 1324198
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82988- 522609
- 402521
- 462166
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102161Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211800