Liikaa poikasia!!!

Apua!!!Gerbiilini sai poikasia,he ovat nyt n.4 vk.Tänään huomasin,että emo oli synnyttänyt uuden poikueen!!!!!!Mitä teen?
Jos asiaa auttaa,olen kyllä päästänyt emon vilkaisemaan urosgerbiilejä,joten poikasten tulo johtuu ehkä siitä.Mutta voiko 4vk urospoikasia siirtää jo täysikäisten urosgerbiileiden seuraan?
580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No älä ainakaan jatkossa päästä gerbiilejäsi vilkaisemaan vastakkaista sukupuolta! Emolle on aivan turhan suuri rasitus saada kahdet poikaset heti putkeen. Suosittelen lämpimästi lukemaan täältä:
http://www.gerbiiliyhdistys.fi/
=>tietoa => gerbiilit => gerbiilien kasvatus => kasvattjakurssi, ellet ole tehnyt niin jo ensimmäisten poikasten kanssa.

Jos poikaset on kehittyneet ok., siirtäisin ehdottomasti urokset erikseen, ja oikeastaan naaraatkin, koska kahdet poikaset on oikeasti aika suuri rasitus. Mutta mä en ole mikään asiantuntija. Suosittelen ottamaan vaikka yhteyttä johonkin gerbiiliyhdistyksen kasvattajaan, joka osaa antaa asiantuntevampia neuvoja.

Äänestä

sinuna siirtäisin poikavauvat vasta parin viikon päästä, jolloin on sopiva ikä viedä pois emoltaan. älä päästä naarasta samaan häkkiin urosten kanssa jos et halua lisää vauvoja :)

Äänestä

Ota se isägerbiili pois terraariosta jos et sitä älynnyt? Laita urospoikasen eri terraarioon kunnes ne ovat tarpeeksi vanhoja. Ja miksi edes teetit poikasia? Melko lapsellista teettää poikasia kun heti paniikissa kun ne syntyy ja ei osaa tehdä mitään -.- ..

Äänestä
  • Ei niitä välttämättä ole tahalleen teetetty. Kyllä kaverinkin gerbba sai vahingossa poikasia.

    Äänestä

  • No joo,kyllä teetin tarkoituksella poikasia,mutta sen jälkeen emo sai lisää poikasia tyyliin 4 viikon päästä ,mikä on sinäänsä ihme,koska erotin emon ja urokset heti ensimmäisen poikueen synnyttyä,sen nyt vielä ymmärtäisi,jos emo olisi saanut poikasia aikaisemmin,koska uroksia ei ollut pakosta erotettu naaraasta tarpeeksi nopeasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmäkö kirjoitti:

Apua!!!Gerbiilini sai poikasia,he ovat nyt n.4 vk.Tänään huomasin,että emo oli synnyttänyt uuden poikueen!!!!!!Mitä teen?
Jos asiaa auttaa,olen kyllä päästänyt emon vilkaisemaan urosgerbiilejä,joten poikasten tulo johtuu ehkä siitä.Mutta voiko 4vk urospoikasia siirtää jo täysikäisten urosgerbiileiden seuraan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu